Ryzen 3600 Aida64 ile 92 derece

Ryzen Master'ı kurdum ama biraz karışık geldi çokta kurcalama fırsatım olmadı. Birde pek tecrübem olmadığı için yanlış birşey yapmaktan çekiniyorum. Pubg lite dışında pek sistemi zorlayabilecek oyun henüz oynamıyorum. Teşekkürler.
Gürüntü karışık olsa da kullanma çok basit.
Profil 1 e tık, manuel tık, tüm çekirdekleri seçmek için core sectiondaki kırmızı şekli yeşil yapıyoruz.
Çekirdek hızlarını gösteren rakama tık, 4000 girip enter (bütün çekirdekler 4000 olmalı)
Voltajı 1.35 giriyoruz. sonra aşağıda Apply&test e tıklıyoruz.
Hem test yapacak hem sıcaklığı gösterecek. Bu kadar.
Ayarları deneyerek kendiniz ve donanımınız için iyi bir değer yakalayınca aşağıda profil save yapıyoruz.
Her Windows açılışta programı açıp profili seçip Apply demek gerekiyor.

Gürüntü karışık olsa da kullanma çok basit.
Profil 1 e tık, manuel tık, tüm çekirdekleri seçmek için core sectiondaki kırmızı şekli yeşil yapıyoruz.
Çekirdek hızlarını gösteren rakama tık, 4000 girip enter (bütün çekirdekler 4000 olmalı)
Voltajı 1.35 giriyoruz. sonra aşağıda Apply&test e tıklıyoruz.
Hem test yapacak hem sıcaklığı gösterecek. Bu kadar.
Ayarları deneyerek kendiniz ve donanımınız için iyi bir değer yakalayınca aşağıda profil save yapıyoruz.
Her Windows açılışta programı açıp profili seçip Apply demek gerekiyor.

Teşekkürler core performans boost kapalı iken şimdi yaptım ve Apply-Test'e bastım sıcaklık 69lara kadar çıktı. Sonra default ayarlara aldım.

Teşekkürler core performans boost kapalı iken şimdi yaptım ve Apply-Test'e bastım sıcaklık 69lara kadar çıktı. Sonra default ayarlara aldım.
4000-3900-3800 1.35-1.32-1.30 diye deneyip ideali bulmak lazım.
Boost açık da olsa Ryzen Master sizin belirlediğiniz değere kitliyor.
Windows ta güç planı olarak Ryzen Balanced seçili olmalı.

Tabi AMD sitesinden son sürüm chipset driver i ve son MSI BIOS u yüklediğinizi varsayıyorum.
https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/b450

Support For B450 GAMING PLUS | Motherboard - The world leader in motherboard design | MSI Global

Core Performance Boost'u kapattım. İşlemci 3599'ya sabitlendi. Voltaj 1.131 seviyesine indi. İşlemci boştaki sıcaklığı 54 55 lerde şu an.
Boşta sıcaklık çok fazla, soğutucu blok iyi oturmamış-sıkılmamış olabilir mi? 4 vida eşit sıkılmamış olabilir. Termal macununuz varsa yenileyip denemeniz iyi olur. Fan maximumda dönüyor mu?

Son düzenleme:
3600 en az ısı üreten işlemcilerden biri, 65W TDP.
Stock soğutucusu zayıf.
BIOS'lar henüz 3000 serisi için sorunlu. Fazla voltaj veriyorlar. Bu da yüksek sıcaklıklara sebep oluyor.
1-2 hafta içinde yeni BIOS sürümleri çıktıkça bu sorunlar düzelecektir.

MSI B450 Tomahawk'ta Ryzen 3600'ü Ryzen Master yazılımıyla kullanıyorum.
Size de AMD nin bu yazılımını kullanmanızı tavsiye ederim.
BIOS ta CPU ile ilgili herşeyi Auto yapmak iyi olur.
Bence çok umutlanmayın. İşlemciyi bu şekilde piyasaya sürenler, piyasaya sürdükten sonra ne kadar üstüne düşebilirler? Isı konusunda Intel kadar stabil olacağını hiç sanmıyorum. Belki bir miktar iyileşme olur.

95W TDP değerine sahip Intel'ler üst düzey OC ile bile daha serin çalışıyor.
Aida64'de stok halde 47-48 derece, Ağustos ayında.

Bu arada AMD'nin Undervolt yapmayın yeni BIOS sürümlerini bekleyin tarzında bir açıklaması oldu. Undervolt sanırım çökmelere sebep oluyormuş.

Son düzenleme:
Bence çok umutlanmayın. İşlemciyi bu şekilde piyasaya sürenler, piyasaya sürdükten sonra ne kadar üstüne düşebilirler? Isı konusunda Intel kadar stabil olacağını hiç sanmıyorum. Belki bir miktar iyileşme olur.

95W TDP değerine sahip Intel'ler üst düzey OC ile bile daha serin çalışıyor.
Aida64'de stok halde 47-48 derece, Ağustos ayında.
AMD fanboy değilim, benim bütçem Intel e yetmiyor maalesef.
Ama delidle uğraşmıyoruz hiç olmazsa. 🙃

AMD fanboy değilim, benim bütçem Intel e yetmiyor maalesef.
Ama delidle uğraşmıyoruz hiç olmazsa. 🙃
İnan ben de Intel fanboyu değilim. AMD sorunsuz işlemci çıkarsın seve seve bırakırım Intel'i. Ben sadece kendi paramı düşünüyorum. Verdiğim parayı hak etsin istiyorum. Zamanında FX serisi kullanmıştım ve memnundum. ( FX 8350)
10. nesilde 10400F 3600 ile aynı fiyat olacak. Para ile pek ilgisi yok bence , sadece biraz beklemek lazım bazen.
9. nesil'de delide gerek yok, Intel tekrar lehime döndü. Ayrıca 7. nesil hariç pek de gerek yok tabi 5.0 GHZ ve üstüne çıkmayı düşünmüyorsanız.

son MSI BIOS u yüklediğinizi varsayıyor
4000-3900-3800 1.35-1.32-1.30 diye deneyip ideali bulmak lazım.
Boost açık da olsa Ryzen Master sizin belirlediğiniz değere kitliyor.
Windows ta güç planı olarak Ryzen Balanced seçili olmalı.

Tabi AMD sitesinden son sürüm chipset driver i ve son MSI BIOS u yüklediğinizi varsayıyorum.
https://www.amd.com/en/support/chipsets/amd-socket-am4/b450

Support For B450 GAMING PLUS | Motherboard - The world leader in motherboard design | MSI Global

Boşta sıcaklık çok fazla, soğutucu blok iyi oturmamış-sıkılmamış olabilir mi? 4 vida eşit sıkılmamış olabilir. Termal macununuz varsa yenileyip denemeniz iyi olur. Fan maximumda dönüyor mu?

Anakartı ilk aldığımda işlemci ve ram takmadan direk usbden bios'u güncellemiştim. Daha sonra da msi sitesinden son chipseti güncelledim hocam. İkisi de güncel şu an.

Sıcaklığın boşta fazla olduğu durum stok fanda mevcuttu. Belki onu da tam oturtamadım olabilir. Ama şu an cooler master T4 ile boşta 42 43 seviyelerinde tabi hızaşırtma olmadan. Sizin bahsettiğin ayarları yapıp 4000 e çekince Ryzen Master testinde 69 lara kadar çıktı.

Anakartı ilk aldığımda işlemci ve ram takmadan direk usbden bios'u güncellemiştim. Daha sonra da msi sitesinden son chipseti güncelledim hocam. İkisi de güncel şu an.

Sıcaklığın boşta fazla olduğu durum stok fanda mevcuttu. Belki onu da tam oturtamadım olabilir. Ama şu an cooler master T4 ile boşta 42 43 seviyelerinde tabi hızaşırtma olmadan. Sizin bahsettiğin ayarları yapıp 4000 e çekince Ryzen Master testinde 69 lara kadar çıktı.
Anakartın sayfasındaki chipset driver güncel değil.
Verdiğim AMD linkinden 1.07.29.0115 sürümü yükleyin.

Test sırasında 69 ise çok iyi bir değer.
Testten sonra 69 da kalıyorsa sorun var.
Test bitince Home a basıp sıcaklığı izleyin bakalım nasıl gidiyor?

Anakartın sayfasındaki chipset driver güncel değil.
Verdiğim AMD linkinden 1.07.29.0115 sürümü yükleyin.

Test sırasında 69 ise çok iyi bir değer.
Testten sonra 69 da kalıyorsa sorun var.
Test bitince Home a basıp sıcaklığı izleyin bakalım nasıl gidiyor?

Tekrar baktım test bitince 69 da tabi kalmıyor ancak 44 45 den birden 55 lere çıkıyor. Neden yapıyor bunu sizce ? Yani boştayken bu kadar sıcaklık oynaması normal değil gibime geldi. Hatta en tepe olarak 61'e kadar gösteriyor Core Temp uygulaması.

Bu arada boşta derken chrome açık ve epey bir sayfa açık durumda. Arkada çalışan bazı uygulamalar var.

Tekrar baktım test bitince 69 da tabi kalmıyor ancak 44 45 den birden 55 lere çıkıyor. Neden yapıyor bunu sizce ? Yani boştayken bu kadar sıcaklık oynaması normal değil gibime geldi. Hatta en tepe olarak 61'e kadar gösteriyor Core Temp uygulaması.

Bu arada boşta derken chrome açık ve epey bir sayfa açık durumda. Arkada çalışan bazı uygulamalar var.
Öncelikle AMD bunun normal olduğunu, yeni CPU ların çok dinamik olduğunu söylüyor.
(0.9-1.5 V arası zıplamaların normal sayılması gerektiğini.)

Bunun birkaç sebebi var.
Sensor programları CPU yu tetikliyor. HWinfo vs.. lazım değilken kapamak lazım.
Bunu çözmeye çalışıyorlar.
Bir de bahsettiğim gibi BIOS lar henüz tam uyumlu değil.
X570 anakartlarda bile BIOS sorunu var. RAM OC, açılmama, cold boot sorunları var.
AGESA 1.0.0.3AB (Asus-MSI) ve ABB (Gigabyte-Asrock) çıktı ama hala sorunlu.
1-2 hafta içinde rayına oturur.

Bu şekilde Ryzen Master la idare edicez bir süre.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı