Ryzen 3600 düzgün OC olmuyor

KeyN_N

Kilopat
Yer
Antalya
Selamlar dostlar elimde 2020 silikona sahip 3600 var. İşlemci stok soğutucu ile PBO açıkken bile oyunlarda maksimum 55, stres testinde ise 72 gördüm. Değerler bu kadar iyiyken 4.2 GHz için bile 1.375v gibi yüksek değerler istiyor. İşlemci bu hızlardayken bile sıcaklığı fark etmedi hatta oyunda 50 derecenin altında seyretti. İşlemci bu kadar soğukken neden daha düşük voltaj da çalışamıyor? Anakartımın BIOS'u güncel.

ASUS TUF B450 PLUS GAMING.
Vengeance RGB Pro 8 GB.

Silikon kalitesine bağlı. CTR indirip Diagnostic testi yapıp sonuçları paylaş istersen. Bende de Ryzen 5 3600 var, sıcaklık değerlerim çok iyi ancak bronz silikon olduğu için yüksek GHz düşük voltaj dengesi yakalayamıyorum.

Hiçbir fikrim yok normalde bu kadar bad silicon lotery olamaz ama ne bilim. CPU LLC diye bir ayar göreceksin onu low yap sonra cool&queit'ı kapa ve PBO kapa 1.3 volt 4.5 GHz dener misin. Ek olarak AIDA64 ile sistem kararlılık testi yapar mısın ve oradan kontrol eder misin?

Silikon kalitesine bağlı. CTR indirip Diagnostic testi yapıp sonuçları paylaş istersen. Bende de Ryzen 5 3600 var, sıcaklık değerlerim çok iyi ancak bronz silikon olduğu için yüksek GHz düşük voltaj dengesi yakalayamıyorum.

Hiçbir fikrim yok normalde bu kadar bad silicon lotery olamaz ama ne bilim. CPU LLC diye bir ayar göreceksin onu Low yap sonra cool&queit'ı kapa ve PBO kapa 1.3 Volt 4.5 GHz dener misin? Ek olarak AIDA64 ile sistem kararlılık testi yapar mısın ve oradan kontrol eder misin?
Teşekkürler deneyeceğim.
Fazla voltaj verirken CPB ve PBO'yu kapatıyor musunuz?
Ryzen Master üzerinden Manuel olarak denediğim için kendisi kapatıyor zaten diye biliyorum.

Ryzen Master üzerinden Manuel olarak denediğim için kendisi kapatıyor zaten diye biliyorum.
Ryzen master ayarlarınızı bios tan yapıp denemenizi tavsiye ederim, ben ryzen master da çok stabil sonuçlar elde edemiyorum. ama bios ayarları güvenilir oluyor genelde. Ryzen Master kapatıyor mu onu bilmiyorum ama bios dan ayarlarsanız ve voltajı fazla verecekseniz CPB ve PBO yu kapamalısınız.

Bende de 10 Temmuz 2020 de alınan silikon kalitesi Ctr'a göre Premium silikon kaliteli bir Ryzen 5 3600 var üzerindede Cooler Master H410R var fan hızları stok halde fakat undervoltaj yaptım 4.2 GHz de 1.1 voltajda stres testinde 65 derece Max görüyorum sizce stok halinde bırakırsam eskisi gibi CPU kullanımı artar mı oyunlarda?

Sonuç bu;
Ekran Alıntısı.PNG

Yeni konular

Geri
Yukarı