Ryzen 3600 sistem mavi ekran hataları

Alper Gökmen

Hectopat
Sürekli Google üzerinden video izlerken (YouTube'da) veya film falan izlerken (Chrome üzerinden yine) mavi ekran hatası alıyorum.
(Minidump Dosyası linki) işlemci ve anakartı servise gönderdim bir şey çıkmadı.

Sistem özellikleri:

AMD Ryzen 5 3600.

MSI RTX 2060 Super Gaming X.

Corsair vegeance 3200 MHz (8x2)

Seagate Barracuda 1 TB 7200 RPM HDD.

Corsair MP510 480GB SSD.

Cooler Master Elite V3.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sürekli Google üzerinden video izlerken (YouTube'da) veya film falan izlerken (Chrome üzerinden yine) mavi ekran hatası alıyorum.

Sistem özellikleri:

AMD Ryzen 5 3600.

Corsair MP510 480GB SSD.

Cooler Master Elite v3.

Dostum aldığın mavi ekranda tam olarak ne vardı? Yani mavi ekran dışında mavi ekranda ne yazıyordu?

Ayrıca video izlerken CPU kullanımı ve ekran kartı kullanımı atar mısın?
Bende aynı işlemciyi kullanıyorum sadece ekran kartım RX 5700 XT ve işlemci kullanımın benim kullanımımdan yüksek çıkarsa virüs vardır.

Driver'leri nasıl güncelliyorsun?

Genellikle NVIDIA Driver'ları stabil olur ve hata çıkarmaz.

Son düzenleyen: Moderatör:

Sistem özellikleri:

AMD Ryzen 5 3600.

Corsair MP510 480GB SSD.

Cooler Master Elite v3.

Yakın zamanda işlemci ve başka önemli bir parçayı değiştirdiysen Driver uyuşmazlığından da olabiliyor. Mavi ekran çıktığında genelde üzgün emojisinin altında ne olduğu yazar. Bir dahakine oraya bakıp buraya yazarsan daha kolay çözüm buluruz.

Yakın zamanda işlemci ve başka önemli bir parçayı değiştirdiysen Driver uyuşmazlığından da olabiliyor. Mavi ekran çıktığında genelde üzgün emojisinin altında ne olduğu yazar. Bir dahakine oraya bakıp buraya yazarsan daha kolay çözüm buluruz.

Bana hep NVIDIA Driver'ları stabil demişlerdi. Virüs olabilir. Normal bir Ryzen 5 3600 15-30 arası işlemci kullanması lazım en fazla 40% bence. Mining virüsü olabilir. Çünkü kalkıpta Ryzen 5 3600 gibi güçlü bir işlemci 1080P video bile izletemiyorsa bir sıkıntı vardır. Bende de o işlemci var. Ekran kartına gelirsek zaten 60-100% arası saçma sapan bir değer yoksa yine mining virüsü yoktur. Ama RTX 2060 gibi bir ekran kartı 1080P videoyu izletirken 50% gibi bir değeri aşıyorsa yine virüs taraması yapmakta fayda var.

Bana hep NVIDIA Driver'ları stabil demişlerdi. Virüs olabilir. Normal bir Ryzen 5 3600 15-30 arası işlemci kullanması lazım en fazla 40% bence. Mining virüsü olabilir. Çünkü kalkıpta Ryzen 5 3600 gibi güçlü bir işlemci 1080P video bile izletemiyorsa bir sıkıntı vardır. Bende de o işlemci var. Ekran kartına gelirsek zaten 60-100% arası saçma sapan bir değer yoksa yine mining virüsü yoktur. Ama RTX 2060 gibi bir ekran kartı 1080P videoyu izletirken 50% gibi bir değeri aşıyorsa yine virüs taraması yapmakta fayda var.

Bence de. Tarama yapmaktan zarar gelmez. Bir konuda duymuştum birileri bütün bilgisayarlara bir virüs gönderecek bilgisayarlarınız koruyun diye ne kadar doğru idi bilemem. Kaspersky kur tara.

Bence de. Tarama yapmaktan zarar gelmez. Bir konuda duymuştum birileri bütün bilgisayarlara bir virüs gönderecek bilgisayarlarınız koruyun diye ne kadar doğru idi bilemem. Kaspersky kur tara.

Windows Defender daha iyi bir seçenek geliyor. Herkesin bilgisayarına virüs atsalarda o virüs bana gelmez. Çünkü Windows'um crack zaten baştan Keylogger'ı yediysek yedik. 😀

Arkadaşın dediği gibi Kaspersky kur tarama yap ama Hitman Pro mining virüslerini diğerlerinden daha iyi bulmasıyla ünlüdür. Kaspersky'ın bulamadığı mining virüsünü Hitman Pro virüs gerçekten varsa bulabilir. Hatta belki de fake Blue screen dediğimiz bir virüs olabilir.

Bu arada kardeşim bende merak ettim anlatır mısın işlemci değişince nasıl Driver sorunu çıkıyor? Çünkü her yerde gidip sen AMD işlemci alınca AMD ekran kartı daha güçlü olmaz yazıyor. En fazla AMD ekran kartı alıp onun Driver'ini güncelleyip NVIDIA ekran kartına geçtiyse böyle bir sorun oluşabilir.

Hayır. Daha bugün Gigabyte B450 GAMING X anakartım ve R5 3600 işelmcim arızalandı. Ben de eski i5 3550'li sistemimi getirdim ekran kartımı ve SSD mi ona takıp çalıştırdım. Fakat bilgisayar açılıyor 5 dakika içinde mavi ekran veriyordu. Sonradan olayı çaktım. Ryzen Master uygulaması, ve bilgisayardaki bazı ayarlar sistemden yanıt alamadığı için o hatayı veriyormuş. Mesela AMD işlemcim 6 çekirdekti ebn ayarlardan 6'sını da tam yükte kullansın diye ayarlamıştım. Ama Intel 4 çekirdek işlemciye geçince mavi ekran da emojinin altında CPU thread gibi şeyler yazdı ben de hemen anladım ve gelişmiş seçeneklerden sıfırladım bilgisayarı. Diverları yeniden kurdum ve şu an mis gibi çalışıyor. Parçalar servisten gelene kadar bununla idare edeceğim.

Bende de aynı şey daha dün oldu ama başka bir şekilde. Ekrandaki görüntü vs. bozuldu. Ama virüs değildi GPU'yu 3 saat durmadan 100% çalıştıracak bir uygulama çalıştırdığım için muhtemelen yüksek ısıdan veya o programdaki hata.

Yeni konular

Geri
Yukarı