Ryzen 3600 sıvı soğutma ile 89 derece

ben youtube de araştırırken bir yoruma denk geldim
(alıntı yapıyorum)'biosta sağda bir ibre var optimal performansa almıştım onu 10 watt enerji çekiyordu işlemciye işlemcim 105 dereceye kadar çıkıyordu onu tekrar normale aldım şuan max 65 e çıkıyor' belki yaparsan düzelir ve düzelirse de ne mutlu bana

Pompadan ses geliyordu, çalışıyordu yani ondan eminiz ama 81 ler yükte çok basit bir şekilde görülüyor ve bekledikçe derece git gide artıyordu.
Sıvı soğutmada mı sorun vardı bilinmez ama Arctic Freezer Esports 34 Duo kule soğutucu ile denediğimde yük altında 81-82 dereceleri gördü Aida64'de.
Ben bunu başta fazla bulmuştum fakat aslında youtube da aynı soğutucu ve aynı işlemciyle de 82 derecelerin görüldüğünü gördüm.
Sıvı soğutmanın 80 leri görmesi normal miydi değil miydi hala orası şüpheli ama işlemci, anakart ve sıvı soğutmadan iade aldım.
Sistemi tekrar hangi bileşenlerle kuracağımı da bilmiyorum. Son durum budur.
Bu arada kim ne derse desin "Ryzen 3000 serisi 65W Tdp değerine sahip ya ısınmaz ki o işlemci" diyenler bilip bilmeden sallayan kişilerdir.
Ryzen 3600 65w TDP değerine sahip olmasına rağmen 95w'lık Intel işlemciler kadar ısınıyor.
Ve voltajla ısı düşürmeye çalışanlar yanlış yapıyor.
Voltajı 1.25 de 1.30 da yapsanız boşuna uğraşıyorsunuz. O ısınma sorunu o şekilde çözülmüyor bunu manual overclock ile denedim otomatik haliyle aynı ısı derecelerini alıyorsunuz.
Kule soğutucuyla 82 dereceyi görmek normal iken stok soğutucuyla en fazla 65'i görüyor demek gerçekten yalandan öte bir şey değil.
Ben ryzen almayın demiyorum ama ısınan bir işlemci olduğu kesin diyorum.
Bunu tdp değerine bakarak yorumlayanlar kendini kandıra dursun.
İyi günler.
3700 x mevcut stok sogutucu ile 1.1v 4.1 ghz 75 dereceyi geçmiyor kolay kolay 60 larda geziyor

Geri
Yukarı