Ryzen 3600 stres testinde kısa sürede 85 derece oldu

GARNADOR

Femtopat
Merhaba, MSI Mag Mortar B550 anakart üzerine stok fanla Ryzen 3600 ile sistem topladım. Ekran kartı Palit 1660 Super.

Stres testi yaptığımda, 1 dk içerisinde 85 derecelere çıktı ve artmaya devam etti ben de durdurdum.

Ekran kartı fanları normalde 60'ı geçince çalışması gerekiyor diye duymuştum. Ama Afterburn'den baktığımda 29'da fanlar çalışıyor.

Bu arada işlemci fanından çok rahatsız etmeyen ama yakından dinlendiğinde kısıktan yükseğe sonra tekrar kısık sese doğru bir ıslık sesi geliyor. (Ben işlemci olarak algıladım.)

Sorunlar ne olabilir? Kasayı dün topladım. Corsair Spec Delta 4 fanlı.

Ryzen 5 3600 ve stok soğutucuyla sık yaşanan bir problem. Soğutucu yetersiz kalıyor. Biostan bazı ayarları kapatarak ya da düşürerek sorunu çözenler var ama bu seferde işlemciden daha düşük performans alınıyor. En iyisi soğutucu almak.

Sorun yok.
Ben de stok fan ile uyuz eden bir ses alıyordum ve aşırı ısınma eğilimliydi. Benim sıvı soğutmam vardı eski sistemimden kalma, ancak AM4 için uyumlu hale getiren braketini yurt dışından bulabildim. O gelene kadar stok fan ile bilgisayarı kullandım. Sıvı soğutmayı takınca en kritik işlemci testinde bile ilk 10 dakikada 70 derece sonrasında 1 saat sürse bile asla 80 dereceyi geçmedi. R5 3600 sıcak çalışan bir işlemci zaten ama stok fan yetmiyor. Özellikle CBP açık olduğu zaman.
Bir işlemci soğutucu almanızı tavsiye ederim lafı kısa kesmek gerekirse.

Merhaba, MSI Mag Mortar B550 anakart üzerine stok fanla Ryzen 3600 ile sistem topladım. Ekran kartı Palit 1660 Super.

Stres testi yaptığımda, 1 dk içerisinde 85 derecelere çıktı ve artmaya devam etti ben de durdurdum.

Ekran kartı fanları normalde 60'ı geçince çalışması gerekiyor diye duymuştum. Ama Afterburn'den baktığımda 29'da fanlar çalışıyor.

Bu arada işlemci fanından çok rahatsız etmeyen ama yakından dinlendiğinde kısıktan yükseğe sonra tekrar kısık sese doğru bir ıslık sesi geliyor. (Ben işlemci olarak algıladım.)

Duyduğun ses Coil Whine büyük ihtimalle. İşlemciden ziyade anakartta işlemci soketinin etrafındaki VRM'lerden gelir. Eğer uzaktan rahatsız etmiyorsa bir sıkıntı yok. Ses rahatsız ederse de teknik açıdan bir sıkıntı yok ancak servise vermeyi deneyebilirsiniz anakartı ama olumlu sonuç alacağınızın garantisi de yok. Ekran kartı fanları için 0DB fan gibi bir ayar bulursanız o ayar ile yapmanız gerekiyor (ekran kartı üreticinizin -Palit- sitesinden fan Control uygulaması varsa kurmanız gerekiyor) ancak Palit kartlarda belki yoktur o özellik her kartta olmayabiliyor. Sıcaklık açısından pek bir yorum yapamayacağım oyun oynadığım zamanlar benim 3600 işlemci de Core performance Boost açıkken 80-85 Max dereceleri görüyor. Buna önlem olarak Core Performance Boost'u kapatabilirsiniz BIOS'ta AMD CBS ayarları altından. Frekansı 4 ve üzeri GHz yerine 3.6 Max olacak şekilde düşürür bu özelliği kapatmanız.

Wraith Stealth iyi bir soğutucu değil, daha soğuk çalışmasını istiyorsan yeterli bütçeyi bulduğunuzda kaliteli bir hava soğutucu alman gerekir. Fakat testlerdeki sıcaklık değerlerine pek takılmana gerek yok zira oyunlarda tam güçte çalışmıyor. Ben 240mm sıvı soğutucuyla kullanıyorum testte en fazla 72 derece oluyor ama günlük kullanımda 60'ı geçmiyor.
Palit ekran kartları 60'ında altında çalışacak şekilde ayarlanmış olabilir. Kutusunun veya kullanım klavuzunda "60 dereceye kadar fanlar çalışmaz" gibi bir ifade yoksa sorun yok demektir.

Bende Ryzen 7 2700X var stock soğutuculu kullanıyorum iyi de ama oyunlar da en fazla 80 gördüm odam çok sıcak ayrıca o yüzden normal değerler senin ki.

Bendeki Ryzen 5 2600 bile Wraith Prism Max soğutucuyla ara sıra ısınıyor en iyisi sıvı soğutmaya gecmek. SilverStone PF360 modelini beğendim yakın zamanda ona geçip işlemciyi upgrade yapmak istiyorum size tavsiye edebilirim.

Öncelikle herkese teşekkürler. Bu forum bana çok yardımcı oluyor. (Daha çıraklık dönemim - ilk PC'yi toplamak 28 yaşında nasip oldu:) Öncelikle ilk sistem topladığımda stok fanda bir sıkıntı yaşamıştım vidalar girmiyordu. Sonra korkarak yerleştirince sanırım birini tam sıkmamışım. O sesi hallettim sanırım ve sıcaklığı da etkisi olmuştur.
Daha sonra BIOS'tan Core performance Boost'u kapadım bu uygulama ile sanırım 4000 küsurlere kadar performans artırıyor. Bir nevi otomatik OC galiba :)
Sonuç: Şu an 5 dk da 83'e çıkan sıcaklık 59'da kaldı.
Sıra da Palit bir sorun mu yoksa kendi özelliği mi ona bakmakta. Herkese teşekkürler. Ev de sıcak ama ben kesinlikle sıvı ya da bir kule tipi soğutucu alacağım.
Duyduğun ses Coil Whine büyük ihtimalle. İşlemciden ziyade anakartta işlemci soketinin etrafındaki VRM'lerden gelir. Eğer uzaktan rahatsız etmiyorsa bir sıkıntı yok. Ses rahatsız ederse de teknik açıdan bir sıkıntı yok ancak servise vermeyi deneyebilirsiniz anakartı ama olumlu sonuç alacağınızın garantisi de yok. Ekran kartı fanları için 0DB fan gibi bir ayar bulursanız o ayar ile yapmanız gerekiyor (ekran kartı üreticinizin -Palit- sitesinden fan Control uygulaması varsa kurmanız gerekiyor) ancak Palit kartlarda belki yoktur o özellik her kartta olmayabiliyor. Sıcaklık açısından pek bir yorum yapamayacağım oyun oynadığım zamanlar benim 3600 işlemci de Core performance Boost açıkken 80-85 Max dereceleri görüyor. Buna önlem olarak Core Performance Boost'u kapatabilirsiniz BIOS'ta AMD CBS ayarları altından. Frekansı 4 ve üzeri GHz yerine 3.6 Max olacak şekilde düşürür bu özelliği kapatmanız.

Bu uygulamayı indirdim Palit sitesinden. ThunderMaster

Dosya Ekleri

• thunder.PNG
    thunder.PNG
    239,8 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı