Ryzen 5 3600 oyunlarda 85 derece

Ardaaa11

Hectopat
Yer
Mordor
Merhaba, Ryzen 5 3600 işlemci kullanıyorum. Oyunlarda 2 saatten daha fazla kullanımda işlemci sıcaklığı 85 dereceleri buluyor. Bazen 90'lara kadar çıkabiliyor sıcaklık değerleri. Stok fan kullanıyorum, kasamda 4 fan bulunuyor 3'ü önde 1'i arkada egzoz fan. Kasamın önünde hava alması için açık ızgaralar bulunuyor. Yani kasa tarafında sıkıntı bulunmamakta. Stok fanım 1900 RPM'de çalışıyor BIOS'tan baktığımda voltajı işlemcinin voltajı 1.1v. İşlemcinin boştaki dereceleri 39-45 arasında.
Anakartım Gigabyte B450M S2H. Bu işlemciyi kullanan birçok kişi stok fan ile stok hızda oyunlar içerisinde en fazla 75 derece gibi değerleri almakta. Neden bu kadar çok ısındığını anlayamadım önerilerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Isınan bir işlemci ve değerleriniz yüksek olmasına karşın beklendiği gibi. Stok fan bu işlemci için yetersiz. Çözüm önerisi olarak undervolt yapmak veya CPB ayarını kapatmanız daha serin çalışmasını sağlayacaktır. Eğer oyun amaçlı kullanıyorsanız CPB seçeneğinin kapalı olması performansınızı çok fazla etkilemeyecek. Ben kurcalarım ederim diyorsanız CPB ayarını açık bırakarak undervolt işlemini deneyin.

CPB ayarını BIOS'ta bulamadım.
O kadar da kurcalamak istemiyorum 1-2 ay içerisinde bir hava soğutucusu alacağım. Fakat şu an aldığım değerler stok fan için bile fazla olduğunu düşündüğüm için konuyu açmıştım.

Merhaba, Ryzen 5 3600 işlemci kullanıyorum. Oyunlarda 2 saatten daha fazla kullanımda işlemci sıcaklığı 85 dereceleri buluyor. Bazen 90'lara kadar çıkabiliyor sıcaklık değerleri. Stok fan kullanıyorum, kasamda 4 fan bulunuyor 3'ü önde 1'i arkada egzoz fan. Kasamın önünde hava alması için açık ızgaralar bulunuyor. Yani kasa tarafında sıkıntı bulunmamakta. Stok fanım 1900 RPM'de çalışıyor BIOS'tan baktığımda voltajı işlemcinin voltajı 1.1v. İşlemcinin boştaki dereceleri 39-45 arasında.
Anakartım Gigabyte B450M S2H. Bu işlemciyi kullanan birçok kişi stok fan ile stok hızda oyunlar içerisinde en fazla 75 derece gibi değerleri almakta. Neden bu kadar çok ısındığını anlayamadım önerilerinizi bekliyorum.

Cpu fan hızınız otomatikte mi? Yanlışlıkla sabitlemiş olabilir misiniz?

Otomatikte. 1900 RPM'i örnek olarak söylemiştim.

İnternet'ten bakarak o ayarın nerede olduğunu buldum, kapattım.

Ben de size yazmak için araştırıyordum şimdi, o anakartı kullanmadığım için bilmiyordum. İşlemcinin bu kapalı halinin performansı da gayet iyi hatta FPS düşüşü bile olmayacaktır. İyi bir soğutucuyla dilerseniz açabilirsiniz ileride.

Yeni konular

Geri
Yukarı