Ryzen 3600'e OC yapmak işlemciye zarar verir mi?

Merhaba X570 Aorus Elite anakarta sahibim ve SilverStone PF 360 sıvı soğutmam var, 1.3v 4.2GHz ile stabiliteyi yakaladım bu OC'yi yapmamın sebebi işlemci zaten kendi kendine 4.175 ve 4.2 oluyor ama bu sırada voltajı 1.4-45 arasında gidip geliyor böylede sıvı soğutmadan çok ses geliyor ama 1.3v yaptığımda aşırı sessiz oluyor sorum şu hangisini yapmam daha mantıklı? Çünkü, normalde boşta 1.2v falan oluyor ama BIOS'tan 1.3v yaptığımda hep 1.3v oluyor.

Sistemler benzediği için benim ortamı paylaşmak istedim, karşılaştırma için faydalı olabilir belki.

Ben OC olayını CPU nun kendisine bırakanlardanım. Asus Rog Strix x570-f gaming diye bir anakart var elimde. ne uçuyor ne kaçıyor ama yeterli performansı gösteriyor. CPU Soğutucu coolermaster ML360R mı öyle bir AIO, süper değil ama sistemi 4.06 Ghz de stabil tutuyor. Yeni macun ve push-pull ile biraz daha sıcaklığı düşürürsem Ghz de artabilir kanımca. ama ne işime yarayacak onu düşünüyorum.

Bir detay:
Önce 1 tane 3950x icin 6400 TL para vermistim. Sonra iade edip, yerine 2 x 3400 TL ye 2 tane 3900x aldım :D AMD ve bizim satıcılar nasıl fiyatlandırma yapıyor böyle anlamış değilim.

Kendi halinde sistem. Bu yük yokken
Untitled.png

Bu da 3-4 dak kadar CPU-Z ile stress CPU sırasında durumu. CPU-z ekranı kapamış ama cpu 4.1 Ghz civarında gezer.

Untitled2.png

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı