Ryzen 3700X Pinleri Yamuldu

blithe

Kilopat
Daha fazla  
Selamlar. Bugün termal macun yenilemesi yaparken, nasıl olduysa soğutucuya yapışıp yerinden işlemci çıkmış yani altına yapışmış hem de clips kapalıyken. Ben de altında işlemci olduğunu fark etmeden soğutucuyu kenara koydum ve bir baktım işlemci yerinde yok.
Sonra acı gerçekle yüzleştikten sonra yaklaşık 7-8 pinin eğrildiğini fark ettim. Cımbız, iğne vb yardımı ile düzeltmeye çalıştım, düzeldiğini zannedip yerine takıp üstüne soğutucu yerleştirmeye de çalıştım sonra baktım ki işlemci yerine tam oturmadığından başka pinleri de yamultmuşuz.
Kabul ediyorum ikincisi tamamen benim hatam :( Uzun lafın kısası bir 5-6 saat boyunca pinleri düzeltmeye uğraştım. En sonunda sokete girebilecek düzeye getirdim. Şu an sıfır işlemci gibi laps diye oturmasa da hafifçe sağ sol yapınca yerine oturuyor. Bilgisayar açıldı ve son 1 saattir sıkıntısı yok gibi.

Prime95 çalıştırıyorum.

Soruma gelecek olursam, bu işlemcinin ileride bana tekrar sorun çıkarmayacağından nasıl emin olabilirim? Yani atıyorum 6 saat Prime95'de sıkıntısız çalışırsa, tamamen düzelmiş diyebilir miyiz?

MaşAllah diyeyim gece boyunca blend testte yani ortalama 6 saat çalıştı. Herhangi bir bsod ya da hata almamış. Şimdi small fft deniyorum.

AMD işlemcilerde oluyor bu sanırım. Klips işlemciyi çok fazla tutmuyor gibime geliyor. Intel'in klipsleri işlemciyi adeta olduğu yere sabitlerken AMD'de sadece ufak bir kol var. İşlemciyi sökmek istediğiniz zaman 10-15 dakika bir stress testi yapın işlemci iyice ısınsın, o zaman yapışmaz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı