Ryzen 3700X sistemi ekran kartı olmadan ne kadara satmalıyım?

Gayet de haberim var. Lâkin siz bu parçaları alırken bilgisayar parçası olarak alıp satarken yatırım olarak sattığınız için böyle söylüyorum. 2. el zaten dolar kuru yüksek olduğu için tercih ediliyor. Piyasa fiyatlarına göre şekil almamalı.

2. elde sıfırının ya da muadilinin fiyatına göre şekillenir bu istemesek bile böyledir. Sonuçta arabayı da alan kullanıyor ama şimdi 40000 TL fazlasına satıyor.

Ben dolar kuru veya başka bir faiz aracıyla hesaplama yapmadım bahsetmedim de. Sadece açıkça yıpranma payını yüzde 25 uygulayarak güncel fiyatından düşersin dedim ürünün fiyatı 2400 lira yuzde 25 eksiği 180Ü eder bundan bahsettim. Herkes benim mesajıma ahkam keseceğine arkadaşın ürünlerinin kaç TL edeceğine odaklansın ona yardımcı olsun. Saçma sapan aklı kız mesajlar yazmasın.

Alım fiyatına göre satmak kadar saçma bir fikir hayatımda duymadım. Dövizle fiyatlandırılan ve dövizin her gün değiştiği bir ülkede böyle bir şey mümkün mü? Ki bir de öyle olması gerektiğini iddia ediyorsunuz. İktisat konusunda hiçbir fikriniz yok zannediyorum. İşine geldiği için değil, reel değeri güncel fiyat olduğu için güncel fiyata göre belirlenir. Bu tartışılacak bir konu da değildir. Dolar bazında hala aynı fiyata satılıyor ürün.

Çünkü döviz kullanım aracı değildir. Bir kenara atarsın fiyatı artarsa bozdurursun.
Ben dolar kuru veya başka bir faiz aracıyla hesaplama yapmadım bahsetmedim de. Sadece açıkça yıpranma payını yüzde 25 uygulayarak güncel fiyatından düşersin dedim ürünün fiyatı 2400 lira yuzde 25 eksiği 180Ü eder bundan bahsettim. Herkes benim mesajıma ahkam keseceğine arkadaşın ürünlerinin kaç TL edeceğine odaklansın ona yardımcı olsun. Saçma sapan aklı kız mesajlar yazmasın.

Doğru söylüyorsunuz.
Arkadaşlar düşüncemden vazgeçtim çünkü kendimle çeliştiğimi fark ettim. 3200 ₺'ye indirimden aldığım ekran kartını 3300 ₺'ye satmaya çalışıyorum 😆.

Kkesinliklekatılmıyorum. Piyasa değerine göre değil alım fiyatına göre satılmalı 2. el piyasası. Ama bu arkadaşımız da muhtemelen işine geleceği için piyasa değerine bakacaktır.

Senin görüşüme katılmsn için davet gönderecek değilim herkes kendi fikrini söyler. Mesajımı üzerine dikleşmek yerine engin tecrübelerin ile arkadaşın sorusuna cevap vermen yeterli.

Çünkü döviz kullanım aracı değildir. Bir kenara atarsın fiyatı artarsa bozdurursun.

Doğru söylüyorsunuz.
Arkadaşlar düşüncemden vazgeçtim çünkü kendimle çeliştiğimi fark ettim. 3200 ₺'ye indirimden aldığım ekran kartını 3300 ₺'ye satmaya çalışıyorum 😆.
Hocam belli ki iktisat bilmiyorsunuz. Bilmiyorsanız ısrarla biliyormuş gibi yapmanıza gerek yok. Tamamiyle baştan aşağı yanlış bir mantık bu. Dünyanın hiçbir yerinde böyle işlemez zira piyasa. TL değer kaybediyorsa bir ürün eskiden biçildiğinden daha çok TL etmelidir. Çünkü dolar değeri üzerinden satılan ürünlerin değerini dolar belirler, TL değil. TL'nin doların karşısında değer kaybetmesi ürünün fiyatını artırmış olmaz, daha değersiz bir paraya dönüştüğünden birim olarak artış olmuş olur sadece. Artan ürünlere kimse zam yapmıyor, dolar olarak değerleri aynı kalıyor.

Eh, ben açıklamamı yaptım ama siz zaten fark etmişsiniz. Doğru olan da bu. Öbür türlüsü ilginç derece absürt olurdu.

Siz dolar kurundan bahsetmezsiniz ama ülkemize ne yazık ki herşey döviz üzerinden gelmekte bir ürünün garantisi varsa %25 yıpranma payı ( yıllardır alım satım yapıyorum böyle bir pay duymadım) Fiyatı piyasa belirler kardeş. Sen sıfırı 2400 olan bir ürünü sende satmaya karar verirsen hele senin gibi %25 yıpranma diye 1800 e düşersen havada kapılır o mal. Bana göre paraya sıkışmadıysanız ürününüzü piyasa fiyatına ( 2.el fiyatına ) yakın satmanız olacaktır. Bu arkadaşın ürünü işlemciden bahsediyoruz 2100 TL ye alıcısı olur en kötü 2000 e sizin hesaba göre satsa 200 tl zararda zaten dolar aldı başını gitti yerine koyarken yeni alacağı üründen sattığı ürüne göre daha çok cebinden para çıkacak.

Konuyu açan arkadaşa önerim şudur; Tek tek malum siteleri gez kardeş senin ürünün aynısını millet ne rakamla satmaya çalışıyorsa makul seviyede eğer para lazımsa altına satmandır. Senin işlemci şuan 2100 e bulunabiliyor sen 2050 yazabilirsin. pazarlıkla 2000 e gider.

Çok konuşuyorsun be birader. Bu kadar çeneye ruh dayanmaz. Bence dinlendir ruhunu huzura eriş:) sustuğun zaman duymadıklarınıda zamanla başkaları sana öğretir, zamanla işin erbabından ders alır öğrenirsin. Belki uslu durursan dolar kuruyla alakalı felsefeni iktisat fakültesinde ders olarak okuturlar:) bu arada ben tavsiyede bulundum her kafadan bir ses çıktı keşke işi bilen bilmeyen benim mesajıma yoğunlaşıcağına direkt arkadaşa yönelik yazsaydı. Önüne gelen benim mesajımı alıntılıyor sanki konuyu açan benim. Bir daha kimseye ayrdım etmemek bu forumda daha iyi yoksa boş boş mesajlara maruz kaldım. Bir daha da mesaj yazmayacağım bu konuda hadi herkese selametle.

Geri
Yukarı