Çözüldü Ryzen 3900X ve MSI X570 MEG Ace bitmek bilmeyen sorunları

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

oguzhanbekci

Hectopat
Herkese selamlar.
Ryzen 3900X ve MSI X570 MEG Ace anakarta sahibim. İkisi de yurtiçi garantili yurtdışı değiller. Sorun şu ki sistemi ilk aldığımdan beri oyunlarda zaman zaman donma ve kasma sorunu yaşıyorum. Defalarca format attım sürücüleri temiz kurulumla yükledim ama nafile. Bugün RAM'leri tek tek memtest86'dan geçirdim hata vermedi. Sorunun kaynağını bulmada yardımcı olabilecek var mı ne yapmalıyım?

Sistemim;
  • Ryzen 3900X.
  • MSI MEG Ace anakart.
  • G.Skill Trident-Z 16 GB 3200MHz CL14.
  • Cooler Master ML240R.
  • MSI Gaming X Trio 1080 Ti.
BIOS ayarları;
  • İşlemci 42.75 MHz bütün çekirdekler.
  • Voltaj 1.350V.
  • RAM 3600MHz CL 16-16-16-38.
  • Voltaj 1.350V.
  • Game Boost kapalı

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Anakartınızda çift 8 pinlik CPU güç beslemesi var. Güç kaynağınızda da 2x8'lik Güç beslemesi var mıydı yoksa 2.'yi Molex dönüştürücüyle mi takviye ettiniz?

Güç kaynağım High Power SupedGD 850W 80+ Gold
Güç kaynağı kutusundan çıkan 2 adet kabloyla bağlantıyı gerçekleştirdim. Güç kaynağında 16 pin 1 soket ve 8pin 2. bir soket MB şeklinde yazı mevcut bunların çıkışı direkt anakart üzerinde 24 pinlik girişte. CPU için 8 pinlik tek çıkış mevcut ve kablosu 4+4+4+4 şeklinde çoklayıcı soketle birlikte CPU beslemesi soketine takılı.

• BIOS sürümü nedir?
  • PSU nedir?
  • XMP açık mı?
  • Bellekler çift kanal mı takılı?

BIOS sürümü E7C35AMS. 170
PSU; High Power SuperGD 850W 80+ Gold Tam Modüler
XMP'yi aktif ettiğimde de sorun aynı devre dışı bırakıp 2133 MHz hızda kullansam da durum aynı.
Bellekler 2x8 şeklinde 2. ve 4. slotlara takılı durumda.

BIOS pilini çıkarıp bir süre sonra tekrar takmayı dener misiniz?

BIOS pilini çıkartıp denedim voltaj ölçümünü de yaptım olması gereken değer 3V'da.

Evet arkadaşlar bugün ilk defa YouTube'da müzik dinlerken bir anda ekran gidip Anakart'ta '00' hatasını da görmüş oldum :)

Arkadaşlar sorunum sanırım çözüldü. Anakart, güç kaynağı ve işlemciyi servise gönderdim. Anakartın BIOS pili değiştirilmiş, işlemci yenisiyle değiştirildi, güç kaynağı testlerinde herhangi bir sorun çıkmamış. Bugün itibariyle montajı tamamlayıp kullanmaya başladım ve henüz bir sorun yok :)
Herkese selamlar.
Ryzen 3900X ve MSI X570 MEG Ace anakarta sahibim. İkisi de yurtiçi garantili yurtdışı değiller. Sorun şu ki sistemi ilk aldığımdan beri oyunlarda zaman zaman donma ve kasma sorunu yaşıyorum. Defalarca format attım sürücüleri temiz kurulumla yükledim ama nafile. Bugün RAM'leri tek tek memtest86'dan geçirdim hata vermedi. Sorunun kaynağını bulmada yardımcı olabilecek var mı ne yapmalıyım?

Sistemim;
Ryzen 3900X.
MSI MEG Ace anakart.
G.Skill Trident-Z 16 GB 3200MHz CL14.
Cooler Master ML240R.
MSI Gaming X Trio 1080 Ti.

BIOS ayarları;
İşlemci 42.75 MHz bütün çekirdekler.
Voltaj 1.350V.
RAM 3600MHz CL 16-16-16-38.
Voltaj 1.350V.
Game Boost kapalı

Merhaba, anakartınızın web sitesinden en güncel chipset driver'ını yükleyin. Keza ekran kartınızında. Sanırım kısa süreli kasma ve donma mevcut. Bu dediklerimi yapın birde. Yoksa sistem zaten ortada. Yazılımsal kaynaklıdır büyük ihtimalle. Güncellemelerle düzeleceğine inanıyorum.

RAM'leri 3200MHz'de çalıştırdığınızda aynı sorunla karşılaşıyor musunuz?
Evet RAM'leri XMP ayarında bile çalıştırsam sorun oluyor. Ayrıca PC ilk başlangıçta görüntüde donmalar mevcut yazmayı unutmuşum.
Merhaba, anakartınızın web sitesinden en güncel chipset driver'ını yükleyin. Keza ekran kartınızında. Sanırım kısa süreli kasma ve donma mevcut. Bu dediklerimi yapın bir de. Yoksa sistem zaten ortada. Yazılımsal kaynaklıdır büyük ihtimalle. Güncellemelerle düzeleceğine inanıyorum.
Tüm BIOS versiyonlarını yükledim format attım güncel driver kurdum değişmedi.

Anlık FPS düşüşleri yani takılma mı oluyor? Bir saniye falan sonra geri düzelir bir zaman sonra tekrar kasılma mı oluyor?
3-4 saniyelik kitlenme oluyor PC tamamen değil de böyle 1 FPS hızında gibi.
BIOS ayarlarını sıfırlandığınız zamanda devam ediyor yani anladığım kadarıyla?
Full stock hızda denemedim ancak Overlock değerlerini araştırarak yaptım.
Evet OC yapılmış, o halde geri alınmalı.
RAM değerleri 3200'deyken de aynı sorun mevcut. Bende RAM'lerden kaynaklı olduğunu düşündüm ancak test sonucunda bir şey çıkmadı.
BIOS ayarlarını sıfırlandığınız zamanda devam ediyor yani anladığım kadarıyla?
Ayarları Base clock ve stock RAM hızlarına getirip tekrar deneyeceğim ancak değişeceğini sanmıyorum.
Uygulamada böyle bir hata alıyorum sebebi nedir?

Adsız.jpg

@oguzhanbekci kardo ben bu tarza çok yakın bir sorunla beş ay uğraştım. Defalarca müşteri hizmetleri ile git gel yaptı. En son müşteri hizmetlerine Ethernet kartını degismelerini talep ettim. Farklı bir model taktılar inteldi markası. Ve hiç bir problem kalmadı. Online oyunlarda akıcı bir şekilde oynadım. Tabi sizin online oyunlar mı onu sormadım size. Bir denemekte Ethernet kartına bakmakta fayda var.

@oguzhanbekci kardo ben bu tarza çok yakın bir sorunla beş ay uğraştım. Defalarca müşteri hizmetleri ile git gel yaptı. En son müşteri hizmetlerine Ethernet kartını degismelerini talep ettim. Farklı bir model taktılar inteldi markası. Ve hiç bir problem kalmadı. Online oyunlarda akıcı bir şekilde oynadım. Tabi sizin online oyunlar mı onu sormadım size. Bir denemekte Ethernet kartına bakmakta fayda var.
Ethernet kartından değil sanırım ya çünkü tek sorun oyunda kasması da değil ilk başlangıçta da donuk donuk çalışması da var.

Ethernet kartından değil sanırım ya çünkü tek sorun oyunda kasması da değil ilk başlangıçta da donuk donuk çalışması da var.
İşletim sisteminden olabilir mi? Yani kurduğunuz sistem yerine farklı temiz deneseniz birde? Sorunlu olabilir veya yükleme sıkıntılı olabilir.
İşletim sisteminden olabilir mi? Yani kurduğunuz sistem yerine farklı temiz deneseniz birde? Sorunlu olabilir veya yükleme sıkıntılı olabilir. Ram, ekran kartını güzelce çıkarıp tekrardan takın. Toz vs var mı etrafında kontrol edin.

''İlk başlangıçta da donuk donuk çalışması da var.'' derken, takılarak mı başlıyor?
Evet mesela akşam sorunsuz kullandım ertesi gün ilk açılışta %90 olarak dona dona ilerliyor pc. Mesela youtube videoları akıcı değil ve saniyede bi donma yaşatıyor.
İşletim sisteminden olabilir mi? Yani kurduğunuz sistem yerine farklı temiz deneseniz birde? Sorunlu olabilir veya yükleme sıkıntılı olabilir.
İnanın en az 10 kere format attım hatta yeni Windows key bile satın aldım. Temizliği söylemiyorum bile artık gına geldi bu sebepten dolayı elden çıkartıcam.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı