Ryzen 3900X vs i9 9900K

Sizce Hangisi?

• Ryzen 3900X

Oy: 25 86,2%
  • İntel İ9 9900K

Oy: 4 13,8%

• Oy verenlerin toplamı
    29
Sadece oyun için İ9 %5 daha önde fakat onun dışında PCIe 4.0 desteği + 2020’e kadar destek (seneye gelecek işlemciler ilerleyen yıllarda yükseltmek için güzel bir seçenek.) Çoklu çekirdekte %40’ı aşkın fark. Bu işlemci herkesi bir anda potansiyel yayıncıya çeviriyor :D

Tek çekirdekte hemen hemen aynı performansı gösteriyor iki işlemcide ama çoklu çekirdekte eziyor AMD. Artık AMD tarafını almamak için neden kalmadı daha önceleri oyunda tek çekirdek performansını bahane ediyorduk şimdi gerçekten güzelce sistemlerde görmeye başlayabiliriz.

Sadece oyun için İ9 %5 daha önde fakat onun dışında PCIe 4.0 desteği + 2020’e kadar destek (seneye gelecek işlemciler ilerleyen yıllarda yükseltmek için güzel bir seçenek.) Çoklu çekirdekte %40’ı aşkın fark. Bu işlemci herkesi bir anda potansiyel yayıncıya çeviriyor :D
2020 yılında son desteği vermesi büyük bir adım tabii ki, şu an aldığımız işlemci seneye satılıp X570 bir anakart sahibi olduğundan alacak kişi rahatlıkla yükseltme yapılabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Birkaç FPS için fazladan 4 çekirdeği es geçmek olmaz. 9900K ne kadar overclock olursa olsun en fazla 3900X'in 10 çekirdeğinin gücüne ulaşabilir çoklu çekirdekte. Stok olarak tekli çekirdekte de fark çok az. Overclock konusunda ille fark açılacaktır ancak en üstte belirttiğim gibi fazladan 4 çekirdek görmezden gelinemez. Ayrıca 9900K için hava veya sıvı fark etmez güçlü bir soğutucu almanız gerek. Bana kalırsa 3900X alın ancak anakart fiyatları biraz sapıtmış gibi. Düşmesini bekleyip alın veya PCI-E 4.0'a ihtiyacınız yoksa X470 anakart tercih edin.

Birkaç FPS için fazladan 4 çekirdeği es geçmek olmaz. 9900K ne kadar overclock olursa olsun en fazla 3900X'in 10 çekirdeğinin gücüne ulaşabilir çoklu çekirdekte. Stok olarak tekli çekirdekte de fark çok az. Overclock konusunda ille fark açılacaktır ancak en üstte belirttiğim gibi fazladan 4 çekirdek görmezden gelinemez. Ayrıca 9900K için hava veya sıvı fark etmez güçlü bir soğutucu almanız gerek. Bana kalırsa 3900X alın ancak anakart fiyatları biraz sapıtmış gibi. Düşmesini bekleyip alın veya PCI-E 4.0'a ihtiyacınız yoksa X470 anakart tercih edin.
Şu an MSI'ın yanında Sıvı Soğutucu hediyeli Anakartları var X570 onlardan birini almak istiyorum, yükseldim baya MSI'a. (Fiyatlar da 1500-2000 Civarı hediyeli modellerin.)

Sadece 7 nm için bile Ryzen alırdım. Daha düşük voltaj daha az ısı demek bu TDP değerinde bu performansı veriyorsa 2020 de çıkacak olan Ryzen serisini düşünemiyorum bile

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı