Ryzen 5 1600 4.0 GHz overclock yapmak sorun olur mu?

Öncelikle CPU core voltage override de ve 1.425V'a çak. Core ratio değerini 40 yap. Bu ayarlarla olmazsa BIOS'da DigitALL power gibi bir sekmede loadline calibration, LLC gibi bir ayar olmalı. Onu mode 2'ye almayı dene.

merhaba

AMD RYZEN5 1600AF işlemci ve MSİ B350 PRO-VDH anakart kullanıyorum.Belirttiğin işlemleri yapıp deneme yaptığımda iki ayardada stabilite yakalayamadım ve prime95 de pc çakılıyor.

Soğutucuda önemli sıvı soğutma ile 4.1 GHz 1.320V ile rahat çalıştırdım. Sıvı soğutmayı söküp garantiye yolladim ve yerine stok fan taktım. Oyunlarsa 75 dereceye gelince çöktü.
Elimde dark freezer x120 var çift 12cm fanlı.3.9 ghz'de voltaj autoda 1 saatlik prime 95testinde 45 dereceyi geçiremedim ve hiçbir sorun yaşamadım.yaklaşık 1-2 aydır bu şekilde sorunsuz kullanıyorum.
.4 ghz çekip voltajla oynamaya başlıyınca işler değişiyor.

@yetserkan CPU Ratio bölümünden vermek istediğin GHz gir. Ornek; 4.1 GHz için 41 yaz. Precision Boost Overdrive'i disabled yap. CPU core voltageyi 1.350V yaz. AMD Cool'n'Quiet yazan yeri disabled yap. F10 de kayıt et.

tam olarak dediğiniz menü ve seçenekleri bulamadım.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2020-05-09 at 22.12.46 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2020-05-09 at 22.12.46 (1).jpeg
    73,6 KB · Görüntüleme: 38
  • WhatsApp Image 2020-05-09 at 22.12.46.jpeg
    WhatsApp Image 2020-05-09 at 22.12.46.jpeg
    78,3 KB · Görüntüleme: 34
@yetserkan Anakart MSI'mış. Overclocking bölümüne gel ve oradan expert modunu sec. CPU Ratio bölümünden vermek istediğin GHz gir. Ornek; 4.1 GHz için 41 yaz. Advanced CPU Configuration yazan yere tıkla, Precision Boost Overdrive'i disabled yap. CPU core voltageyi autodan override voltage yap. Altta çıkan auto yazan yere tıkla ve 1.350V yaz. Sonra CPU featurese tıkla, AMD Cool'n'Quiet yazan yeri disabled yap. F10 de kayıt et.

Buyurum daha detaylı. Prime95 Small FFTs testi yap. Sıcaklık 80 ile 85 arası olabilir korkma.

@yetserkan Anakart MSI'mış. Overclocking bölümüne gel ve oradan expert modunu sec. CPU Ratio bölümünden vermek istediğin GHz gir. Ornek; 4.1 GHz için 41 yaz. Advanced CPU Configuration yazan yere tıkla, Precision Boost Overdrive'i disabled yap. CPU core voltageyi autodan override voltage yap. Altta çıkan auto yazan yere tıkla ve 1.350V yaz. Sonra CPU featurese tıkla, AMD Cool'n'Quiet yazan yeri disabled yap. F10 de kayıt et.

Buyurum daha detaylı. Prime95 Small FFTs testi yap. Sıcaklık 80 ile 85 arası olabilir korkma.
Dediklerini harfiyen uyguladım pc siyah ekranda kaldı kasa açıldı ama görüntü gelmiyor

1600 AF'yi 4.4 GHz'e bile aşırtmışlar sanırım. Donanım Arşivi youtube kanalında görmüştüm ama videoyu izleyemedim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı