Ryzen 5 1600 AF bozuldu

Dostbirtane12

Hectopat
RAM
2x8 Corsair Vengance 3000 MHz CL 16
Anakart
ASRock AB350-m
Çok nadir gerçekleşebilecek bir olay başıma geldi sanırım. Hâlâ inanmakta güçlük çekiyorum. 3 - 4 hafta önce başıma garip bir olay geldi. Uygulamalarım kapandı ve mavi ekran aldım. Bilgisayarı her açışımda mavi ekran alıyordum. Format atmayı denedim fakat format ekranına bile ulaşamadan mavi ekran alıyordum. Elimdeki diğer PC ile tüm parçalarını takasladım. Bir türlü düzelmedi. Termal macun aldım ve işlemcileri takasladım. İşlemci öbür bilgisayarda görüntü bile vermiyordu. Şimdi size sorularım şunlar:
1) İşlemci bozulunca görüntü verir mi?(diğer PC'de mavi ekran ve BIOS'a girme gibi şeyler oluyordu)
2) Bozulduysa bile buna neden olabilecek etmenler hangileri?(overclock yapmadım ve 1.5 yıldır PC parçaları ile oynamadım)
3) Bu PC'yi 1.5 yıl önce 2. el aldım ve hiçbir belgeye sahip değilim. Aldığım kişiyi de bulmam imkansız. AMD bu şartlarda bana yardımcı olur mu?
İlgilenecek tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum.
Bilmediğim ve bu konuda uzmanlığı olan kişileri etiketlerseniz sevinirim.

Belirtmeyi unuttum. Güç kaynağım Everest'in ESP-600 650W güç kaynağı. Sıkıntının bundan dolayı da çıkmış olabileceğini düşünüyorum.

Yeni bir gelişme oldu. Onlarca denemenin ardından görüntü aldım fakat yine mavi ekran hatası alıyorum. BIOS'a erişebiliyorum, buradan deneyebileceğim şeyler var mı?(A320-M S2H anakart. Voltaj yükseltme ve frekansla çok oynayamıyorum. Kısaca OC yok.)

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcinin bozulması çok nadir, uzun ve zor olur fakat başka bir diske Windows veya başka bir işletim sistemi kurmayı denediniz mi? Belki Windows kaynaklıdır başka fikrim yok.

Hocam bazen anakartın biosu bozuluyor neden bilmiyorum benim başıma gelmişti ddr3 bir sistemde bu sene başında az daha anakart alıcaktık yeni. Belki yardımcı olur bu size.

Azıcık beynim peynir gibi eridi. Açıklamayı tam anlayamadım. Ama sorunuza cevap vereyim. İşlemci bozulması düşük bir ihtimaldir. Eğer RAM uyumsuzluğu varsa yine bu şekilde mavi ekran verebilir. Eğer sorun RAM'de değilse işlemci için belki sorun olabilir. Ama işlemci bozuksa görüntü vermesi yine çok normal. Görüntüyü ekran kartı üretiyor. Yani görüntü verebilir.

@altotziki @Yener K. @Sir Benjamin @NipponChemiConKYCap.

Sorun işlemcide değil anakart ve HDD değiştir HDD değiştirdiğin zaman SATA kablosnuda değiştir düzelcektir aynı olay benim de başıma gelmişti.

İşlemci bozulması olabiliyor. İlk aldığım 3600x işlemcide hem anakartı bozdu hem de kendisi bozuktu. Sistemim çalışıyor fakat kendi kendine yükte veya boşta farketmeden reset atıyordu. 2 hafta bu şekilde kullandım son dönemlerinde CPU debug ışığı yanıyordu fakat sistem hala görüntü verip 2-3 saat oyun oynatabiliyordu. BIOS ekranında CPU ısısı -50 ve +150 arasında garip değerler veriyor ve CHA_Fan değerlerimde anlık gelip gidiyordu. Anakartı servise verdim rapor alıp iade ettim. İşlemciyi servise verdim ve tedarikçi sıfır işlemci gönderdi. İşin kısası işlemci bozulmaz diye bir kaide yok. Hem kendisi bozulabiliyor hem diğer bileşenleri bozabiliyor. Ürünün garantisi mevcutsa distribütör firmadan seri numarası ile sorgulayın ve servise distribütör firmanın ekran görüntüsü ile gönderin.

İşlemci bozulması olabiliyor. İlk aldığım 3600x işlemcide hem anakartı bozdu hem de kendisi bozuktu. Sistemim çalışıyor fakat kendi kendine yükte veya boşta farketmeden reset atıyordu. 2 hafta bu şekilde kullandım son dönemlerinde CPU debug ışığı yanıyordu fakat sistem hala görüntü verip 2-3 saat oyun oynatabiliyordu. BIOS ekranında CPU ısısı -50 ve +150 arasında garip değerler veriyor ve CHA_Fan değerlerimde anlık gelip gidiyordu. Anakartı servise verdim rapor alıp iade ettim. İşlemciyi servise verdim ve tedarikçi sıfır işlemci gönderdi. İşin kısası işlemci bozulmaz diye bir kaide yok. Hem kendisi bozulabiliyor hem diğer bileşenleri bozabiliyor. Ürünün garantisi mevcutsa distribütör firmadan seri numarası ile sorgulayın ve servise distribütör firmanın ekran görüntüsü ile gönderin.

CPU anakartı bozmaz. Ayrıca senin CPU değil de anakartın hatalıymış.

@Dostbirtane12 işlemcin bozulmuş belli. Ama nasıl bir bozulma pek anlamış değilim. İşlemci bozulduğunda görüntü vermez normalde. Buzzer alıp, anakarta takar mısın? Açılırken çıkardığı sese bakalım.

CPU anakartı bozmaz. Ayrıca senin CPU değilde anakartın hatalıymış.

@Dostbirtane12 işlemcin bozulmuş belli. Ama nasıl bir bozulma pek anlamış değilim. İşlemci bozulduğunda görüntü vermez normalde. Buzzer alıp, anakarta takar mısın? Açılırken çıkardığı sese bakalım.
CPU anakartı bozmaz diye nasıl kesin konuşuyorsunuz anlayamıyorum. Başıma geldi aynı CPU 2 farklı anakart bozup iade etmeme sebep oldu ve son noktada hem anakartı hem işlemciyi değiştirerek sorundan kurtuldum. Başıma geldi tecrübe ettim ve yazdım. Sizin başınıza gelmemiş olabilir bu yüzden kesin hüküm vermeniz yanlış .

Sonuçta düşük olsa bile işlemci de arıza yapabilir. Soketi de yapabilir. Bazen hem anakart hem de işlemci değişikliği gerekebiliyor.

@@mehmetduu @@NipponChemiConKYCap @@rukibamba @@SIRINDOSCARF @@Ehweniscer @@Steinbeck

Ya arkadaşlar. Cahilmişim gibi konuşmuşsunuz hepiniz. Sizin anlattığım gibi her türlü şeyi denedim. Son bir kez ben görmedim dememeniz için üstünden geçiyorum.
Elimde 2 adet sistem var biri yukarıdaki diğeri:
Ryzen 3 1200 AF.
A320M S2H.
2x8 t-Force zeus 8 GB 3000MHz CL15.
500W Hadron PSU.
Intenso 240GB SSD.

Yukarıdaki:
Ryzen 5 1600 AF.
AB350M.
2x8GB Corsair Vengeance 3000MHz CL16 RAM.
Everest ESP-600 650W PSU.
Samsung 250GB SSD.

Bozulan işlemci üstteki ve ben bu 2 PC'deki istisnasız her şeyi takasladım. Format atmayı ikisinden de denedim. Olmuyor. Sorun anakartta olsa diğer PC'de çalışmaz. Buzzerım var. Sisteme girene kadar sıkıntı çıkmadığı için ses çıkarmıyor, yani bir mantığı yok. İşlemci 2 anakartta da aynı hatayı veriyor. Dümdüz sistem açmaya kalkarsam "IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL" eğer format atmaya kalkarsam da "KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE" hatası alıyorum. Sıkıntı anakartlarda da değil. RAM'leri de denedim. Kısacası her şey. Gerçekten o kadar şeyi tane tane açıklamama rağmen gelip bana yok " sıkıntı işlemci değil HDD'dedir " yok " anakart arızasıdır " demeniz zoruma gitti açıkçası. Anlattıklarınız sayesinde kanaat getirdim, işlemci bozuk fakat çaresi yok mu? Buna ne sebep oldu? Aradığım cevaplar bunlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı