Ryzen 5 1600 AF ile Kötü Overclock Değerleri

1.4V'a ayarladığına emin misin? HWMonitor'e göre işlemci sensörü 1.1V'un bile altını ölçüyor.

Attığın görsele bak. Orda Ryzen 5 sekmesinin üstünde Gigabyte Technology vs. yazıyor. Onun solundaki +'ya basıp aynı şekilde resim ekler misin? Anakart sensörü kaç volt okuyor görmek istiyorum.

1.4V'a ayarladığına emin misin? HWMonitor'e göre işlemci sensörü 1.1V'un bile altını ölçüyor.

Attığın görsele bak. Orda Ryzen 5 sekmesinin üstünde Gigabyte Technology vs. yazıyor. Onun solundaki +'ya basıp aynı şekilde resim ekler misin? Anakart sensörü kaç volt okuyor görmek istiyorum.
anakart bu şekilde

Dosya Ekleri

• anakart.jpg
    anakart.jpg
    150,3 KB · Görüntüleme: 94
Silikon kalitesi düşük olabilir :(
ththfh.PNG

R5 2600 bu voltajla 3.8GHz hızda stabil kalırken 1600 AF ile bu değerleri almak için herhalde inşaat silikonu falan kullanmak gerekiyor :D
Merhabalar;
Öncelikle sistemi yazayım ona göre nerede sorun var sizlere sormak istiyorum
Gigabyte B450M anakart
Ryzen 5 1600 AF işlemci
RX580 8 GB Ekran kartı
1x8 GB 3000 MHz RAM

3.7 GHz overclock değerini 1.4 V ile görebiliyorum. Bunun dışında sistem çöküyor. Ama 1.4 V ile test yaptığımda 90 derecelere geliyor.
Nerdeyse ben hariç tüm internette herkes 4.GHz değeri 1.38 V değerleriyle görebilirken ben 3.7'de bile 90 decelere çıkıyorum.

Soğutucu olarak stok soğutucu olan Wraith Stealh var üstünde. Kaç gündür okumadığım makale kalmadı ama bu kadar kötü seviyede overclock olanıhiç görmedim.
Stock voltaj ile 3.8 yapanlar var. Sizin önerileriniz nedir ne yapmak lazım?
Bildiğim kadarıyla 1600 AF tüm çekirdekler ile stok halde 3.7GHz görüyor. Stok halde yüke soktuğunda voltaj ve frekans ne durumda oluyor ?

Çok şey istedim ama, son olarak HWMonitor'ü kapatıp HWInfo programıyla görseldeki değerler gözükecek şekilde resim atar mısın? Dikkat et, programın üstündeki CPU VID değil, görseldeki değerleri atman gerekiyor. Teşhisi koymaya çok yaklaştım. Aslında sorunu buldum ama emin olmak istiyorum.

Önemli NOT: Programı açarken sensors only tikini işaretlemeyi unutma.

NOT 2: Resmi kırpmak zorunda kaldım 4 MB sınırı yüzünden.

Dosya Ekleri

• IMG_20200502_190817.jpg
    IMG_20200502_190817.jpg
    984,7 KB · Görüntüleme: 87
Eki Görüntüle 551532
R5 2600 bu voltajla 3.8GHz hızda stabil kalırken 1600 AF ile bu değerleri almak için herhalde inşaat silikonu falan kullanmak gerekiyor :D

Bildiğim kadarıyla 1600 AF tüm çekirdekler ile stok halde 3.7GHz görüyor. Stok halde yüke soktuğunda voltaj ve frekans ne durumda oluyor ?
stok olarak 3.2 de ortalama 65 derecelerde.Voltaj olarak 1.2 ile 1.4 arasında gidip geliyor.
Stokta da 1.4 lere çıkabiliyor her şey AUTO ayardayken.

Çok şey istedim ama, son olarak HWMonitor'ü kapatıp HWInfo programıyla görseldeki değerler gözükecek şekilde resim atar mısın? Dikkat et, programın üstündeki CPU VID değil, görseldeki değerleri atman gerekiyor. Teşhisi koymaya çok yaklaştım. Aslında sorunu buldum ama emin olmak istiyorum.

Önemli NOT: Programı açarken sensors only tikini işaretlemeyi unutma.

NOT 2: Resmi kırpmak zorunda kaldım 4 MB sınırı yüzünden.
sanırım bu kısım istediğin

Dosya Ekleri

• sistem3.jpg
    sistem3.jpg
    100,6 KB · Görüntüleme: 70
  • sss.jpg
    sss.jpg
    80,8 KB · Görüntüleme: 67
Tamam. HWInfo'da işlemciye giden akım gözükmemiş. Neden bilmiyoru.

Soruna gelirsek, voltaj yok oluyor. Yani bak, işlemciye ulaşan voltaj 1.1V'u zor görüyor. aklıma gelen 2 ihtimal var.
  1. Sıcaklık çok yükseldiği için voltaj düşüyor.
  2. Anakart cidden overclock için kötü olduğu için voltaj düşüyor.
Eğer ikinci ihtimal sorunun kaynağıysa normal bir durum. HWMonitor 150A akım ölçmüş ki eğer doğruysa o anakartın 150A+1.4V'u işlemciye iletmesine imkan yok. Hayatta iletemez. Anakart B450M S2H değil mi? Doğru mu diye sorarsan emin değilim. 6 çekirdekli bir işlemcinin 150A emcüklemesi tuhaf geldi bana. Baya tuhaf. Doğru olduğunu pek sanmıyorum.

Tamam. HWInfo'da işlemciye giden akım gözükmemiş. Neden bilmiyoru.

Soruna gelirsek, voltaj yok oluyor. Yani bak, işlemciye ulaşan voltaj 1.1V'u zor görüyor. aklıma gelen 2 ihtimal var.
  1. Sıcaklık çok yükseldiği için voltaj düşüyor.
  2. Anakart cidden overclock için kötü olduğu için voltaj düşüyor.
Eğer ikinci ihtimal sorunun kaynağıysa normal bir durum. HWMonitor 150A akım ölçmüş ki eğer doğruysa o anakartın 150A+1.4V'u işlemciye iletmesine imkan yok. Hayatta iletemez. Anakart B450M S2H değil mi? Doğru mu diye sorarsan emin değilim. 6 çekirdekli bir işlemcinin 150A emcüklemesi tuhaf geldi bana.
üstte bir arkadaş aynı işlemci ve anakart ile 3.9 a 1.2V ile çıkabildiğini yazmış.Burda birşeylerde problem olması gerekiyor diye düşünüyorum.Birebir voltaj aynı olmasa bile biyerde sorun olmalı.
Evet anakartım b450m s2h

üstte bir arkadaş aynı işlemci ve anakart ile 3.9 a 1.2V ile çıkabildiğini yazmış.Burda birşeylerde problem olması gerekiyor diye düşünüyorum.Birebir voltaj aynı olmasa bile biyerde sorun olmalı.
O zaman ikinci olasılık eleniyor. Zaten 150A olması cidden imkansız gibi bir şey bana göre.

Soğutucu alıp dener misin? Gördüğüm kadarıyla saniyesinde 90 dereceye fırlıyor sıcaklıklar.

Sorunun kaynağı voltaj düşüşü, ondan eminim gibi bir şey. Yani anakart "1.4V gönderiyorum hacı" diyor işlemci "1.1V zor görüyorum" diyor.

Geri
Yukarı