Ryzen 5 1600 AF Isınıyor

Seweras

Decapat
Daha fazla  
İşlemci: AMD Ryzen 5 1600 AF
İşlemci Soğutucu: Stok soğutucu
Ekran Kartı: ASUS ROG STRIX RX580
Ram: Corsair Vengeance Pro 3200 MHz
Anakart: MSI B450 Tomahawk Max
Kasa: MSI MAG VAMPIRIC 010M

Sistemim yukarıda görüldüğü gibidir. Boşta sıcaklık 45-55 derece arası işlemci fan hızı ise 800 RPM'de seyrediyor. Core Performance Boost kapalı, diğer ayarlar stok olacak şekilde Cinebench R20 çoklu çekirdek testinin sonuna doğru sıcaklık 76 dereceye kadar çıkıyor. Tüm çekirdekler 3.6 GHz'de, voltaj ise 1.22V iken sıcaklık 90 derecelere yaklaşıyor. İşlemci fan hızı profilini BIOS'dan kendim ayarladım. 76 derecedeyken 2000 RPM, egzoz fanı ise maksimum devirde dönüyor. Kasada sadece 1 adet egzoz fanı vardır. İşlemci soğutucusunu AMD yazısı sol tarafa bakacak şekilde monte etmiştim ancak soğutucunun AMD yazılı olan kısmı anakartın soğutma bloğuna sıfıra sıfır diyebilirim. Sizce bu değerler normal midir yoksa soğutucu tam oturmamış olabilir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Şahsen bende R3 1200 var 3.9 GHz'de çalışıyor ve boşta 39-45 aralarında seyrettiğini gözlemledim. Oda sıcaklığına göre değişir tabii ama termal macun ve soğutucu önemli. Bende Snowman T6 kule tipi soğutucu ve Artics MX-4 termal macun sipariş ettim bakalım nasıl performans verecek.

Yani stok soğutucu hakkında bu zamana kadar çok kötü şeyler okumuştum. Sıvı soğutmam serviste olduğu için ilk defa mecburen montajını yaptım geçici olarak. Açıkçası gayet memnunum. R5 3600 ile kullanıyorum CPB açık, 3.9-4.0 ghz arası. Oyunlarda (ultra) ayar 65 dereceyi geçtiğini görmedim. Kasam H500, macun Arctic MX-4. Soğutucuyu manuel olarak full hızda çalıştırıyorum sesi rahatsız etmiyor.

Yani stok soğutucu hakkında bu zamana kadar çok kötü şeyler okumuştum. Sıvı soğutmam serviste olduğu için ilk defa mecburen montajını yaptım geçici olarak. Açıkçası gayet memnunum. R5 3600 ile kullanıyorum CPB açık, 3.9-4.0 ghz arası. Oyunlarda (ultra) ayar 65 dereceyi geçtiğini görmedim. Kasam H500, macun Arctic MX-4. Soğutucuyu manuel olarak full hızda çalıştırıyorum sesi rahatsız etmiyor.
Arkadaşım da sizinle aynı işlemciyi stok soğutucuyla kullanıyor bir miktar undervoltla sizin değerlerinizin aynısını alıyor. Biraz da bu sebepten dolayı çok ısındığını düşündüm.
R5 1600 AF'nin stok soğutucusu yetersiz. Bu değerleri görmeniz doğal. Bütçeniz varsa soğutucu alarak sorunu çözebilirsiniz.
3.2 GHz için fazla ısınmıyor mu işlemci ?
Ekstra olarak BF5'de 78 dereceye kadar çıkıyor. NFS Payback de aynı şekilde.

Son düzenleme:
İşlemci 2019 mu 2020 model mi? 2020 modeller ısı olarak bir tık daha düşük oluyor.

Soğutucu önerisi olarak ne önerirsiniz ?
15 dakikalık OCCT testi sonucu:
Screenshot_1.png

Konu kilitlensin lütfen.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı