Ryzen 5 1600 AF overclok

ArdaAKBLT

Centipat
Sistemde stok soğutucu B450 anakart ve 1080 Ti var. Ryzen 5 1600 AF aldım 4.0 GHz'e çıkartabilir miyim stok fan ile çok ısınır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Dark Freezer x120 ile 1.20v tüm çekirdekler 3.65Ghz tam yükte 83 derece oluyor. 1.30v versem sistem kapanır. Bu örnekten yola çıkarak stok soğutucu ile 4Ghz zor. Çok şanslıysan düşük voltaj ile 4Ghz çalıştırabilirsin.

1080Ti varken neden 1600AF aldınız?

Ne olursa olsun OC yapmayın. OC performans yükseltir gibi gözükür ama aslında düşürüyor. Bunu siz bilgisayardan profesyonel olarak anlayan birine sorarsanız rahatça anlatacaktır. Oyunda bazen alacağın 2 fazla FPS için 5 yıllık sistemin ömrünü 2'ye düşürmeye bence hiç gerek yok. Ki illaha OC yapacağım diyorsan, Intel kullanmanız lazım. Ryzen'lar'da neredeyse bir değişiklik yok. Ama zaten yapmamalısınız.
1080 Ti kullanılan bir sistemde 1600 AF olması çok saçma, R5 3600 olmalı bence en az.

Son düzenleyen: Moderatör:
Açıkçası overclock işlemine ihtiyacınız olduğunu düşünmüyorum. İşlemciniz, ekran kartınıza can sıkacak derecede darboğaz yapacak kadar düşük değil. (Tabi 16 GB RAM kullanıyorsanız.)
Ancak overclock hakkında deneyiminiz yoksa bu işlemi tavsiye etmem.

Bende çokta kaliteli olmayan bir soğutucu var, kendi deneyimlerimden bahsedeceğim. Bana kalırsa 4GHz'e çıkartırsın fakat o sıcaklıklarda ben olsam çalıştırmam. 1.20625 volt ile 3.9GHz'de kullanıyorum daha yükseklerde gözüm yok. Prime95 testini 3 saat civarında yapmıştım herhangi bir sıkıntı olmamıştı ama tabiki bu değerler değişiyor kendin deneye deneye bulman en doğrusu. Dikkat et Ryzen serisi yüksek voltajda da stabil çalışıyor fakat sıcaklığı yüksek oluyor. "Stabil" en düşük voltaj en iyisidir.

Yeni konular

Geri
Yukarı