Ryzen 5 1600 AF sistem OC değerleri nasıl?

tuğrahan sezer

Hectopat
Arkadaşlar BF5 oynamaktayım ama oyunda ortalama 80-100FPS almama rağmen aşırı derecede drop ve takılma sorunu var. Ben de acaba OC yapsam az da olsa toparlar mı diye merak ettim. Önce sistemimi yazayım.
*GTX960 2 GB OC Edition.
*Ryzen 5 1600 AF.
*3200MHz 8 GB RAM.
*Gigabyte B450M S2H.
*550W 80+ PSU.
BIOS güncel. Windows 10 sürüm 2004 kullanıyorum. Konuyu açmamın sebebi ise hem işlemci hem de ekran kartına yaptığım OC ile alakalı sorularımın olması. Ekran kartımın OC değerleri bunlar.

Ekran Görüntüsü (33).png

Bu değerleri korumak istiyorum fakat BF5'e girdikten 10-15 dk sonra görüntü gidiyor ve PC'yi yeniden başlatmak zorunda kalıyorum. Biraz daha voltaj vermek istiyorum fakat bu voltaj değerlerinden hiç anlamıyorum. Yani mesela azar azar voltaj verin diyorlar fakat bu azar azar voltaj +10 mu yoksa +100 mü? Bir de voltajdan kaynaklı yanma durumu ne kadar voltajdan sonra olabilir?

İşlemci de ise 3.7GHz'ye OC yaptım. Ve kendi stok soğutucusu olan Wraith Stealth ile yaptım. Voltaj olarak ise dynamic vcore +0, 186 yaptım. Dynamic vcore soc yi ise +0, 078 yaptım (bunlar ne aslında bakarsanız hiçbir fikrim yok. İşlemciye voltaj verdim onu biliyorum fakat neresine verdim bilmiyorum. 😀). Bu değerler ile sistem açılıyor ve gördüğüm kadarıyla sorun çıkarmıyor. Fakat burada kafamı karıştıran sorun ise benim bildiğim ve duyduğum bu işlemci 3.9-4.0 GHz'ye çok rahat çıkması lazım fakat benimki 3.7'de takılı kaldı. Bunun nedeni verdiğim voltaj mı yetersiz yoksa soğutucu ile mi alakalı. BF5'te işemci sıcaklığı maksimum 68 dereceyi gördü. Şahsen OC değerini biraz daha arttırmak istiyorum. Ve lütfen OC risklidir, bilmiyorsan bulaşma veya yapmana değmez vs. demeyin. Öğrenen anasının karnında öğrenmedi. Yardımlarınızı bekliyorum.

O ekran kartı için o OC fazla mı bana mı öyle geldi ?
Ve anlamıyosan bence yapma sistemi yakarsın öğrenmek istiyor olabilirsin ama önce bir internet bak o değerler ney ve ne kadar arttırabilir.

Sorun RAM'dendir. BF5 için 8 GB RAM yetmez.

Hocam birinin bunu yazacağını biliyordum. 😀 %90 zaten bir iki aya bir 8 GB daha alacağım. Ama dediğim gibi ne alaka bilmiyorum fakat OC ile oyun daha az drop ve takılma yaşamaya başladı hem de bayağı az. Zaten bu yüzden bu kadar üzerine düşüp konu açtım.
Yani lütfen konuya yönelik cevaplar verin.

Yani lütfen konuya yönelik cevaplar verin.
SoC voltage değerini otomatikte bırak. Uncore kısmına voltaj veriyor, bellek kontrolcü, PCIe kontrolcü falan filana. İşin yok onunla.

0.186V fazla değil mi 3.7 GHz için? Tüm BIOS'u sıfırlayıp, CPB'yi kapatıp masaüstüne gel, HWInfo'yu indir ve "sensors only" tikini seçip aç uygulamayı. İşlemci voltajlarının gözüktüğü kısmın resmini at. İşlemcinin VID votajını öğrenmiş oluruz böylece. Elindeki anakartta override seçeneği olmadığı için offset'in hangi değerin üzerine eklediğini bilmen gerek önce. +0.186V demişsin de neyin üzerine +0.18? 1600AE modelin stok voltajı 1.2375V ancak AF modelin daha düşük olmalı.

Ekran kartına OC yaparken voltaj vermeden önce power limiti arttır. Power limit işe yaramazsa voltaja geç. Gereğinden fazla voltaj ters tepip stabiliteyi bozabilir. Ayrıca memory clock daha da arttırılabilir muhtemelen.

OC işi ne olup ne olmadığını bilmeden her şeye voltaj vermekten ibaret değil. Ayarları kurcalamadan önce araştır, sor; ayar yaptıktan sonra değil. OC riskli değildir ne yaptığını biliyorsan.

Takılı kalmasının asıl sebebi voltaj muhtemelen. Hatırladığım kadarıyla o anakartta LLC yok. Bilmediğim bir nedenden dolayı VDROP'un dibine vuruyordu o modeller. Bazıları sıvı soğutma takınca düzeldi yazmıştı sanki başka forumlarda. OC için anakart önemli ve seninki pek iç açıcı değil. Bu son paragraf hakkında emin değilim. Kendim kullanmadım anakartı. Anca aylar önce anakart hakkında forumlarda aylar önce gördüğüm ve aklıma not ettiğim bilgiler.

Son düzenleme:
SoC voltage değerini otomatikte bırak. Uncore kısmına voltaj veriyor, bellek kontrolcü, PCIe kontrolcü falan filana. İşin yok onunla.

0.186V fazla değil mi 3.7 GHz için? Tüm BIOS'u sıfırlayıp, CPB'yi kapatıp masaüstüne gel, HWInfo'yu indir ve "sensors only" tikini seçip aç uygulamayı. İşlemci voltajlarının gözüktüğü kısmın resmini at. İşlemcinin VID votajını öğrenmiş oluruz böylece. Elindeki anakartta override seçeneği olmadığı için offset'in hangi değerin üzerine eklediğini bilmen gerek önce. +0.186V demişsin de neyin üzerine +0.18? 1600AE modelin stok voltajı 1.2375V ancak AF modelin daha düşük olmalı.

Ekran kartına OC yaparken voltaj vermeden önce power limiti arttır. Power limit işe yaramazsa voltaja geç. Gereğinden fazla voltaj ters tepip stabiliteyi bozabilir. Ayrıca memory clock daha da arttırılabilir muhtemelen.

OC işi ne olup ne olmadığını bilmeden her şeye voltaj vermekten ibaret değil. Ayarları kurcalamadan önce araştır, sor; ayar yaptıktan sonra değil. OC riskli değildir ne yaptığını biliyorsan.

Takılı kalmasının asıl sebebi voltaj muhtemelen. Hatırladığım kadarıyla o anakartta LLC yok. Bilmediğim bir nedenden dolayı VDROP'un dibine vuruyordu o modeller. Bazıları sıvı soğutma takınca düzeldi yazmıştı sanki başka forumlarda. OC için anakart önemli ve seninki pek iç açıcı değil. Bu son paragraf hakkında emin değilim. Kendim kullanmadım anakartı. Anca aylar önce anakart hakkında forumlarda aylar önce gördüğüm ve aklıma not ettiğim bilgiler.
Ekran Görüntüsü (35).png

Umarım doğru yeri atmışımdır. Dün nette gezerken benzer bir konuyu açan birine de buna benzer bir şey yaptırmıştınız. Ve işin sonunda kısaca anakart işlemciye sana şu kadar voltaj gönderiyorum diyor ama işlemci ben bu kadarını alıyorum diyor (yanlış hatırlıyor da olabilirim) tarzı bir cevap yazmıştınız. Sanırım aynı şeye bakacağız.

Geri
Yukarı