Ryzen 5 1600 Anakart ve RAM Önerisi

HachimonTonkou07

Hectopat
Merhaba dostlar şuana kadar aldıklarım;

Kasa: Corsair Spec-Alpha
SSD: SAMSUNG 750 EVO 120 G
HDD: WD BLUE 1 TB (WD10EZEX)
PSU: Cooler Master Watt Lite 600 W

İşlemci olarak Ryzen 5 1600 almayı düşünüyorum, ekran kartı olarak GTX 1060 6G düşünüyorum. RX 580 stokta olmadığı için, aralarında çok performans farkı var mıdır?
Sizden anakart ve RAM tavsiyelerinizi bekliyorum. Bu toplamak istediğim sistem yayın açtığımda ve video düzenlerken sıkıntı çıkarır mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
RX 580 ile GTX 1060 arasında büyük performans farkları elbette yok. DX 11 de GTX 1060, DX 12 ve Vulkan destekli oyunlarda ise RX 580 daha üstün. Stokta olmadığı için GTX 1060 6 GB almanda herhangi bir sakınca yok, gayette memnun olursun. RAM tavsiyesine ise yüksek frekanslı modellere yönel ve alacağın Anakartın RAM bellek uyumluluk kısmına bakarak RAM tercihini yap. Anakart olarak en ucuz B350 yongalı modellerden birini alabilirsin, abartmana gerek yok.

RX 580 daha iyi ama şöyle bir durum da var. Monitör alacaksan, kesinlikle FreeSync öneririm. GTX 1060 için G-Sync alacak bütçen tabii ki olmadığı için V-Sync açamayacağın için, çoğu oyunda da 60-70 fps alacağın için ekranında koocaman yırtılmalar olacak. RX 580 + FreeSync en ucuz monitörler 580'den başlayan fiyatlarla var. RX 580 bekleyemezsen tabii ki 1060 al ama bunların da farkında ol aynı zamanda.
Ram 2400-2666mhz'de çalışan en az CL15-CL14 alabilirsin. Asus b350m-a kullanıyorum, B350M Plus da alabilirsin tamamen sana kalmış.

Bütçeni de yazsaydın daha iyi yardımcı olurduk, 2 seçenekle tavsiyemi aşağıda sunuyorum. Oğluma ve kendime kurup test ettiğim, çok memnun kaldığım anakartlardır ikisi de. RAM'lere gelince ben RAM sorunu yaşadım yanlış RAM aldığımdan dolayı 3200 MHz RAM'lerim çalışmadı. Araştırdım MSI'a mail attım. Onlardan gelen cevaba göre sana da uygun RAM önerdim aşağıda, güle güle kullanman dileğiyle... Bellek seçiminde 8 GB tek modül kullanacaksan eğer ona MSI sitesinden uygun bellekler arasından seçmelisin...

Ustam bende Ryzen 5 1600 sistem toplama aşamasındayım Msi'nin anakartında sıkıntı yaşayanlar varmış. Ben de Gigaybe kullanmayı düşünüyorum. Doğru bir seçim mi?

Eğer kesin bir bilginiz var ise 3200 MHz fazla para vermeyim direk 3000 MHz alırım daha hesaplı ve güçüm yok kit almaya 3000 MHz RAM'lar tek 8 GB satılıyor. Ama 3200 MHz tek satılmıyor.

Aynen bende öyle yapacağım. G Skill 8 G modelini alacağım 3000 MHz olan, sonra tekrar eklerim. Anakart olarak B350 Tomahawk alırım. Sıkıntılı diyorlar ama aynı sıkıntı Gigabyte modelindede var. Yavaş yavaş topluyorum olmadı Intel 8. nesil alırım. Aldığım belleğın frenkasını kullanamıcaksam ne anlamı kaldı. Çıksada Intel ne alcağıma karar kılsam.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı