Ryzen 5 1600 aşırı ısınma sorunu

kay1istaken

Decapat
Herkese merhaba arkadaşlar ben yaklaşık 1.5 sene önce kendi imkanlarımla indirim falan kovalayarak bir sistem yaptım. Birkac kez şehirler arası taşıdım güncellemeleri falan sürekli takip ettim hatta alışkanlık bütün oyunları düşük grafikte oynarım ancak bilgisayarım şu sıralar çok geç açılıyor ve Valorant oynarken güç tüketimi 80leri aynı zamanda işlemci sıcaklığım da 80 oluyor direkt 15 dk oynadığımda. Bilgisayarı hala ilk kurdugum gibi hiç temizlemedim ama stok soğutucunun etkisini kaybettiğini düşünüyorum önereceğiniz soğutucu veya bilgisayarimda yapacağım bir değişiklik var midir?
Kasada tek fan var sadece bir işe yaradigini düşünmüyorum açıkçası önde duruyor. Ekstra fan da alabilirim.

Parçalarım şu şekilde:
ECRYtO.jpg

Yardımcı olacak herkese çok teşekkürler.

Arctic MX-4 macun alıp yenileyin. 80 derece aşırı yüksek değil. Kadeşim de 1600 12NM olanını 80 derecelerde kullanıyor. (Mini-ITX bir kasada)
Ya da en ucuz Aerocool Cylon 4 / Reeven E12 RGB gibi bir harici soğutma alabilirsiniz. Kesin çözüm olur.

@UBerk CPB kapatınca performans kaybı oluyor. O yüzden ben tavsiye etmiyorum.

Düzenleme: Kasanız en fazla 150MM yüksekliğinde soğutucu destekliyormuş. Önerdiğim soğutucular kasanıza uymaz. O kasaya hava soğutucu takmak mantıklı olmaz. Çünkü 150MM'den küçük hava soğutucular çok iyi soğutmuyor. (Noctua var lakin pahalı.)
Bunun yerine Arctic Liquid Freezer II 120MM sıvı soğutma alıp kullanmanız. Işıklı model isterseniz ya da Arctic'e bütçeniz yetmezse SilverStone PF120 alabilirsiniz.
Bütçeniz yeterse 240MM almak daha iyi olur.

Stok fan mı kullanıyorsunuz?

Evet, stok fan kullanıyorum.
Herkese cevapları için çok teşekkür ederim. Dikkate alacağım. Yeni üye olduğum için bir kural ihlali gerçekleştirdim. Geç cevap veriyorum.
Sorunum çözüldü. İşlemleri uyguladıktan sonra tekrar konu açarım gerekirse ama çözüleceğini düşünüyorum. İyi geceler.

Geri
Yukarı