Ryzen 5 1600 Overclock Yapılmalı mı?

Overclock yapmanıza gerek yok, o işlemci kendi normal ve boost hızları arasında dolaşıyor. Zorlanınca hızını arttırıyor, yani overclock yapmanıza gerek yok. İyi bir soğutucu alırsanız yapabilirsiniz tabii ki ama değmez.

Şuan ki stock soğutucu ile 3.7 GHz ' ye çıkarsam ne gibi bir sorun teşkil eder ki ? Performans olarak artış alırım diye düşünüyorum oyunlarda.
Doğru yapılan OC işlemci ömrünü kısaltmaz.

Stok soğutucuyla 3.6-3.7 GHz çıkar.
Bir taraf sorun çıkar diyor bir taraf çıkmaz diyor kararsızım

Overclock b**unu çıkartmazsan hiç zarar vermez. İşlemciye zarar veren zaten yüksek hız değil kontrolsüz yüksek voltaj. Standart voltaj 1.2375V iken sen bu voltajı anakarta göre 1.5-1.8 hatta daha da ötesine çıkartabilirsin.

Overclock yaparken elektrik gerilimini (voltajı) arttırman gerekir ki yüksek frekansta stabil olsun. Doğal olarak da voltaj artarsa sıcaklık da artar.

Bir AMD çalışanı 1.425V ve ötesinin işlemci ömründen bir miktar çalma ihtimali olduğunu söylemişti. 1.3750-1.3875V gibi değerler zarar vermez mesela.

Zaten şu ana kadar hayatımda hiç bozulan, ömrünün sonuna gelen işlemci görmedim. Ben de Ryzen 1600'ü uzun zamandır 1.4V civarında 4-4.1 GHz'de kullanıyorum.

İngilizce listeningde iyiysen AMD çalışanının overclock hakkında verdiği seminerin linkini atabilirim.

Overclock b**unu çıkartmazsan hiç zarar vermez. İşlemciye zarar veren zaten yüksek hız değil kontrolsüz yüksek voltaj. Standart voltaj 1.2375V iken sen bu voltajı anakarta göre 1.5-1.8 hatta daha da ötesine çıkartabilirsin.

Overclock yaparken elektrik gerilimini (voltajı) arttırman gerekir ki yüksek frekansta stabil olsun. Doğal olarak da voltaj artarsa sıcaklık da artar.

Bir AMD çalışanı 1.425V ve ötesinin işlemci ömründen bir miktar çalma ihtimali olduğunu söylemişti. 1.3750-1.3875V gibi değerler zarar vermez mesela.

Zaten şu ana kadar hayatımda hiç bozulan, ömrünün sonuna gelen işlemci görmedim. Ben de Ryzen 1600'ü uzun zamandır 1.4V civarında 4-4.1 GHz'de kullanıyorum.

İngilizce listeningde iyiysen AMD çalışanının overclock hakkında verdiği seminerin linkini atabilirim.
Hocam selamlar. Sürekli rahatsızlık veriyorum, konuyla da alakası yok ama benim Ryzen 5 1600 PRO ne kadar eder? Orijinal soğutucusu yok, Arctic 33 Plus ile kullanıyorum. Soğutucusu ile beraber satacağım da.

İngilizce de pek iyi değilim. Stock soğutucu ile kaç GHz ye çıkmamı önerirsin? Birde B450M anakartım var nasıl yapacağım hakkında bir içerik var mı? Voltajı kaça kadar çekeyim?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı