Ryzen 5 1600 Overclock

1.45 V üzerine çıktığında kırmızı uyarı vermesi aslında markaların servislerine müşterilerin fazla iş çıkarmamaları için ihtar vermesi gibi görülebilir. O değeri çok az miktarda aştığınızda bir sorun çıkarsa sistem yeniden başlar, BIOS ayarlarını ya kendisi sıfırlar ya da siz sıfırlamak zorunda kalırsınız.
Yorumunuz için teşekkürler. 1.4375 de ayarlı fakat AİDA 64 testinde işlemci kullanılıyorken voltaj 1.45 e kadar çıkıyor eğer 4 GHZ'de 1.4500 nin üzerinde stabilite sağlarsam yukarıdaki arkadaşın dediği gibi işlemcinin ömrünün çok hızlı tükenmesi mümkün mü ?
Soğutmanız iyi bile olsa bu işlemci için güvenli voltaj aralığında değil 1.45 voltaj ve üzeri işlemcinizi öldürebilir. Herhangi bir zamanda ölebilir yarın da olabilir bugün de bir yıl sonrada. En azından yabancı forumlarda okuduğum kadarıyla 1.45 voltaj ve üzeri 7/24 saat için önerilmiyor çünkü işlemcinin ömrü çok hızlı azalıyor. Günlük kullanım için tehlikeli diyorlar. Bana göre 1.4 volt ve üzerini geçmeyin.
Yarında derken işlemcinin ömrünün o kadar çabuk tükeneceğini sanmıyorum hocam ?:kararsız:

Yorumunuz için teşekkürler. 1.4375 de ayarlı fakat AİDA 64 testinde işlemci kullanılıyorken voltaj 1.45 e kadar çıkıyor eğer 4 GHZ'de 1.4500 nin üzerinde stabilite sağlarsam yukarıdaki arkadaşın dediği gibi işlemcinin ömrünün çok hızlı tükenmesi mümkün mü ?

Yarında derken işlemcinin ömrünün o kadar çabuk tükeneceğini sanmıyorum hocam ?:kararsız:

Bir anda bozulabileceğinden bahsediyorum. Oyun oynarken ya da internette gezerkende olabilir. Ne yapacağınız size kalmış bir şey ama o voltajda kullanmanızı kendi adıma tavsiye etmiyorum. 1.45 voltaj da soğutabilirseniz size kalmış gerisi. Test programı olarak OCCT deneyebilirsiniz maximum çıkacağı sıcaklık ve güç tüketimini izleyebilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı