Ryzen 5 1600 overclock

Eki Görüntüle 489572
Dostum o zaman voltajı yavaş yavaş arttırarak frekansı daha da zorlayabilirsin. 3.8 için 1.375V gibi değerleri deneyebilirsin. 1.425-1.45V seviyelerine gelince artık yavaş yavaş bırak voltaj vermeyi. Çok rahat 3.9 GHz görebilmen lazım. Tabi sen bilirsin. Rica ederim.
hocam 3.8 GHZ 1.350V Aldım çok ısınıyor değerlendirir misin?

Ekran Alıntısı.PNG

Ekte gönderdiğim tarzda sağdaki gibi bir switch olmalı. Kalem yardımıyla eğer değilse High moda getir.

Dosya Ekleri

• 4B76AE62-81BB-489F-8D09-266BF8DB3F37.jpeg
    4B76AE62-81BB-489F-8D09-266BF8DB3F37.jpeg
    27,3 KB · Görüntüleme: 234
Hocam bu nasıl 1600? 8 çekirdekli? Hayatındaki tüm şansı kullanmışsın sanırım 🙂

O 8.cekirdek işleri bozdu. Sağlam soğutma almadan ilerleme derim. 3.6-3.7 GHz'e dönebilirsin. İşlemciyi ısıtan şey voltaj bu arada. Voltajı düşürürsen ısınma azalır ama frekansta düşer. Hepsi birbirine bağlı.

Kablo girişini demiyorum. Görsel de sağda kalan switch bölümünden yapacaksın. Eğer montajlıysa görmen zor olabilir. Işık tutarak 4 yanınıda kontrol et.

Hocam bu nasıl 1600? 8 çekirdekli? Hayatındaki tüm şansı kullanmışsın sanırım 🙂

O 8.cekirdek işleri bozdu. Sağlam soğutma almadan ilerleme derim. 3.6-3.7 GHz'e dönebilirsin. İşlemciyi ısıtan şey voltaj bu arada. Voltajı düşürürsen ısınma azalır ama frekansta düşer. Hepsi birbirine bağlı.
Hocam 16 çekirdekli işlemci.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı1.PNG
    Ekran Alıntısı1.PNG
    14,8 KB · Görüntüleme: 223
Hocam 16 çekirdekli işlemci.
Onların 8 tanesi gerçek yani fiziksel olarak orda. Diğer 8'i thread dediğimiz işlem birimleri, mantıksal çekirdekler. Yani sahte. Bir tane fiziksel çekirdek iki tane çekirdekmiş gibi yapıyor diyebiliriz🙂 Ama performansı ciddi oranda arttırıyorlar. Bir aralar i5 ve i7 arasında tek fark bu threadlerdi. i5 4 çekirdek 4 thread, i7 4 çekirdek 8 threaddi. BIOS'dan SMT ayarını kapatırsan o threadlerdi performansı ne kadar arttırdığını anlayabilirsin.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı