Ryzen 5 1600 overclock

Feridun Turhal

Hectopat
İşlemci: AMD Ryzen 5 1600 six-Core Processor.

CPU Fan: AMD Wraith Max.

Anakart: B450M PRO-M.2.

İşlemcime overclock yapmayı düşünüyorum hangi programları kullanmalıyım? Ne kadar süre test yapmalıyım? Soğutucum bu işlem için yeterli midir? Yardımcı olursanız sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Stok soğutucular tavsiye edilmez ancak zaten X serisi olmadığı için öyle çok fazla da bi OC yapamayacaksınız bilginize.

Hocam stok soğutucuyla fazla uçuramazsın ama rahat 3.8 GHz civarı görürsün gibime geliyor. Aynı işlemciyi kullanıyorum. Şu an 4.1 GHz'de çalışıyor 🙂

Ben genelde stres testi hiç yapmıyorum. Giriyorum 3-4 saat oyun oynuyorum, CPU-Z ve Cinebench'den bir kaç kere art arda test yapıyorum o kadar.

BIOS'a gir, OC sekmesine gel gelişmiş moddan. Aşağıda CPU core voltage gibi bir ayar göreceksin, onu önce override moda al sonra da 1.35V çak. Yukarıda CPU ratio gibi bir ayar olacak, oraya 38 yaz. Sonra oralarda bir yerlerde Digi VRM gibi bir seçenek olacak, oraya girince CPU Loadline Calibration veya load Line control veya sadece LLC seçeneği olacak. Onu mode 2 mi lvl 2 mi hangisi varsa ayarla ve F10'a basarak ayarları kaydedip çık. 5-10 dakika stres testi yap, herhangi bir sorun olmazsa gir bir kaç saat oyun oyna. Sorun olursa BIOS'dan core voltage'ı klavyenin + tuşuyla hemen bir tık arttır ve tekrar dene. Sorun olmazsa - tuşuyla bir tık azalt ve dene. Böyle en düşük voltajda en yüksek hızı bul. Daha sonra uygun voltajı bulunca bu sefer core voltage modunu offset'e al. 1.2375V + [yazacağın offset voltajı] = CPU core voltage olacak şekilde denklemi kullanarak bulduğun stabil voltaja ayarla.

Son düzenleme:
Hocam stok soğutucuyla fazla uçuramazsın ama rahat 3.8 GHz civarı görürsün gibime geliyor. Aynı işlemciyi kullanıyorum. Şu an 4.1 GHz'de çalışıyor 🙂

Ben genelde stres testi hiç yapmıyorum. Giriyorum 3-4 saat oyun oynuyorum, CPU-Z ve Cinebench'den bir kaç kere art arda test yapıyorum o kadar.

BIOS'a gir, OC sekmesine gel gelişmiş moddan. Aşağıda CPU core voltage gibi bir ayar göreceksin, onu önce override moda al sonra da 1.35V çak. Yukarıda CPU ratio gibi bir ayar olacak, oraya 38 yaz. Sonra oralarda bir yerlerde Digi VRM gibi bir seçenek olacak, oraya girince CPU Loadline Calibration veya load Line control veya sadece LLC seçeneği olacak. Onu mode 2 mi lvl 2 mi hangisi varsa ayarla ve F10'a basarak ayarları kaydedip çık. 5-10 dakika stres testi yap, herhangi bir sorun olmazsa gir bir kaç saat oyun oyna. Sorun olursa BIOS'dan core voltage'ı klavyenin + tuşuyla hemen bir tık arttır ve tekrar dene. Sorun olmazsa - tuşuyla bir tık azalt ve dene. Böyle en düşük voltajda en yüksek hızı bul. Daha sonra uygun voltajı bulunca bu sefer core voltage modunu offset'e al. 1.2375V + [yazacağın offset voltajı] = CPU core voltage olacak şekilde denklemi kullanarak bulduğun stabil voltaja ayarla.
Hocam bu stock soğutucu değil ki itopyadan aldım bu sistemi yanında hediye olarak geldi ve şuanda 400-500 Tl arası bir fiyatı var birde dediklerini yaptım 3.6ghz cinebenchmark ve cpu-z den test yaptığımda bir sıkıntı olmadı performans artışı oldu ama 3.8ghz e aldığım zaman cinebenchmark ta pc kapandı ısındı çünkü 3.6ghz de kullanıyorum iyi bir performans artışı oldu . Teşekkürler!

Dostum, işlemci soğutucun üzerinden Q (Sessiz) - P (Performans) ayarlaman için switch olmalı sanırım. Bunu performansa alıp overclock demeni öneririm :) . Güçlü bir soğutucu. Şanslıysan 4’ü görürsün.

Dostum o zaman voltajı yavaş yavaş arttırarak frekansı daha da zorlayabilirsin. 3.8 için 1.375V gibi değerleri deneyebilirsin. 1.425-1.45V seviyelerine gelince artık yavaş yavaş bırak voltaj vermeyi. Çok rahat 3.9 GHz görebilmen lazım. Tabi sen bilirsin. Rica ederim.

Dostum o zaman voltajı yavaş yavaş arttırarak frekansı daha da zorlayabilirsin. 3.8 için 1.375V gibi değerleri deneyebilirsin. 1.425-1.45V seviyelerine gelince artık yavaş yavaş bırak voltaj vermeyi. Çok rahat 3.9 GHz görebilmen lazım. Tabi sen bilirsin. Rica ederim.
Ya zaten Csgo oynadım biraz bir sıkıntı olmadı ama cinebenchmark ta test yaparken bir süre sonra kendini kapadı orda bir sıkıntı oldu senin dediğini yaparım saol herşey için. :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı