Ryzen 5 1600 Sistem Donma Sorunu

Uk_90

Centipat
Merhabalar.
Gigabyte B450M SH2 anakart.
MSI RX570 ekran kartı.
Ryzen 5 1600 AF (12)nm işlemci.
Kingston HyperX 3000MHz CL15 8 GB RAM.
Brost 500W PSU.

Yaklaşık 300 GB eski bir HDD'ye sahibim.
Sistemimi yeni kurdum ve eski HDD mi 1-2 ay para biriktirene kadar kullanmak istedim buyüzden SSD almadim.
Ancak PC'yi açtıktan 20 dk kadar sora PC tamamen kilitleniyor klavye ışıkları sönüyor fare imleci hareket etmiyor ve PC start butonu yanındaki sinyal ışığı kilitlendiği esnada sönüyor ve bir daha yanmıyor ve reset atmak zorunda kalıyorum.
Ve bilgisayarda sadece denetim masası açık olmasına rağmen disk kullanımı 100'e çıkıp inmişti yani dalgalanıyordu
Bilgisayarcıya götürdüm defalarca format attık birsürü Windows 10 türü kurduk ancak cözüm olmadı sorunun RAM, HDD veya PSU'dan kay aklanabileceğini söyledi.
Yardımcı olursanız sevinirim umarım konu açarken herhangi bir yanlışlık yapmamışımdır teşekkürler.

Son düzenleme:
Muhtemelen HDD kaynaklı sorun. 300 GB dediğine göre oldukça eski. HDD değiştirirsen düzelir. RAM yüzünden ağır oyunlarda FPS drop yersin yine de.
Ayrıca o PSU'yu da değiştirmeni öneririm.
HDD Bad sector testi yapabilirsin Crystal disk mark programlarıyla.

Bilgisayarcı farklı bir HDD ile denedi mi?

Evet ancak aynı problem devam etti.
HDD'nin anakarta bağlı olduğu sata kablosunu değiştirmeyi denediniz mi? HDD'niz bozulmuş olabilir ama bir ihtimal kablo temas problemi de olabilir.
Evet ancak sonuç değişmedi
Muhtemelen HDD kaynaklı sorun. 300 GB dediğine göre oldukça eski. HDD değiştirirsen düzelir. RAM yüzünden ağır oyunlarda FPS düşmesi yersin yine de.
Ayrıca o PSU'yu da değiştirmeni öneririm.
HDD bad sector testi yapabilirsin Crystal disk mark programlarıyla.

4 TB'lık bir HDD ile tekrar denedik ancak oda eski bir cihaz. Ve dediğiniz testide yapacağım teşekkür ederim.
Disk kullanımını kontrol et. Mahalle arası bilgisayarcılara yani bakkallara da kasa emanet etme. Sağlamı da bozar verir.

Disk kullanımı bir anda 100'e ulaşıp düşmüştü dalgalanmalar oluyordu yani.
Sorun çözüldü.

Emin olmamak ile birlikte Ryzen 5 1600 AF(12nm) işlemcinin Windows ile uyumsuz olduğunu düşünüyorum belki cahilce bir yorum emin değilim ancak bu işlemci ile sorun yaşayan çok kişi var.

"Benim çözümüm Windows 10'u güncelleştirerek çözüldü"
Yaklaşık olarak PC 10 saat açık kalıp 4 saat kadar indirme yaptım PC'yi kapatıp tekrar açtım şu an hala indirme işlemlerine devam ediyorum donma gibi bir sorun yaşamadım.
Oyun performanslarında durum nasıl olacak hepsini aktaracağım.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı