Ryzen 5 1600 Sistem fiş çekildiğinde BIOS default ayarlara alıyor

Enes Dağcı

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Öncelikle sistemim:
  • Ryzen 5 1600
  • MSI B350 Tomahawk Arctic 3200 MHz Anakart
  • Corsair LPX 2x16 GB 3000 MHz RAM
  • Corsair VS600 Güç kaynağı
  • Samsung 850 EVO 250 GB SSD
  • Seagate Barracuda 1TB 7200RPM HDD

Ekran kartı RX 580 alacaktım 1 aya yakın süredir araştırıyorum hala bulabilmiş değilim.
Eski sistemim de 2 gün önce çöktü. Bende o sistemdeki ekran kartını alıp yeni sistemi kurdum.
Ati Radeon HD 6510 ekran kartı :(
Windows'u kurdum, tüm driverları yükledim, BIOS'u son sürüme güncelledim sonrasında Overclock yaptım.
Sadece Game Boost'u ve a-XMP'yi ez moddan overclockladım.
İşlemci 3.6 GHz'de, RAM'ler 2933MHz de sorunsuz çalışıyor, yaptığım tüm testlerde de hiç sıkıntı çıkmadı.

Asıl soruna gelelim.
Gece PC'yi kapatıp fişleri çekiyorum. Sabah kalkıp, PC'yi açtığımda sistem, BIOS'ta yaptığım her şeyi Default'a çekiyor ve tekrar tekrar yapmak zorunda kalıyorum.

Reset yaptığımda sıkıntı yok sadece fişleri çektiğimde oluyor. Sorunun yaptığım O.C. işleminde olduğunu sanmıyorum çünkü basic frekanslarda da açtığımda aynı sorun karşıma çıkıyor. Önerilerinizi bekliyorum.
20170703_152251.jpg

Support For B350 TOMAHAWK ARCTIC | Motherboard - The world leader in motherboard design | MSI Global

Son sürüm bios'u buradan indirmiştim. Sanırım AGESA 1.0.0.6 güncellemesi benim anakartıma henüz gelmemiş :lanet:

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer yeni aldıysanız iade edin veya değişim talep edin. Bios pili bitmiş, temasızlık yapıyor olabilir. Devrenin o kısmındada problem olabilir. Farklı bir çözüm olarak ayarlarınızı USB belleğe kaydetme imkanınız varsa kaydedin, her yeni açtığınızda en baştan bir tık ile halledersiniz.

İade günü geçti sanırım. Bende araştırırken bios pilinden şüphelendim , bir çıkarıp tekrar taktım.
Açtığımda sorun olmadı belkide şanslıydım bilmiyorum yarın tekrar deneyeceğim.
Yaptığım ayarları biosta profil olarak kaydettim zaten yine tek tıkta yapabiliyorum fakat yinede üzücü böyle bir şeyle karşılaşmak.

İade günü geçti sanırım. Bende araştırırken bios pilinden şüphelendim , bir çıkarıp tekrar taktım.
Açtığımda sorun olmadı belkide şanslıydım bilmiyorum yarın tekrar deneyeceğim.
Yaptığım ayarları biosta profil olarak kaydettim zaten yine tek tıkta yapabiliyorum fakat yinede üzücü böyle bir şeyle karşılaşmak.
Servise tamir için verin, garanti kapsamında gerekli müdahale yapılacaktır. Kendinizi bu kadar yıpratmaya değmez. Serviste sorunu çözemezse Tüketici Hakem Heyetine başvurun...

Aynı anakartı kullanıyorum, bence siz fişi çektiğinizden ayarlar sıfırlanıyor bu BİOS piline veya çipe işaret ediyor fakat ekrandaki hata da bir parçanın değiştiğini algılayıp sıfırlıyor yani anakartla ilgili bir problem gibi, son BİOS güncellemesi bu anakarta da geldi ama bende yüklemedim.

Son düzenleme:
Msi'ın sitesinden son çıkan bios sürümünü indirdim. İçinde Agesa 1.0.0.6 eklenildiği yazıyordu.
Bugüne kadar birçok deneme yanılma testler yaparak sorunu çözmeye çalıştım. Overclocklu, Overclocksuz fark etmeden PC'yi kapatıp fişleri çektikten 5-6 saat sonra açtığımda her seferinde yine aynı hatayı aldım. İşin garibi yeniden başlattığımda olmuyor, fişleri çektikten sonra 3-4 saat içinde olmuyor sadece süre uzadığında oluyor. Servise vermek istemiyorum çok vaktimi alır zaten sadece yazın evdeyim.
Yardım ve önerilerinizi bekliyorum.

BIOS pilini değiştirin, anakart stoklarda, kargoda dura dura pili bitmiştir.

Yeniden başlattığınızda olmaz zaten elektrik kesilmiyor. Hatta kapat PC'yi fişi çekme, 1 ay dursa yine ayarlar gitmez. Pilin özelliği bu zaten elektrik sistemde yokken BIOS ayarlarını korumak.

Fişleri çektikten sonra 3-4 saat içinde sorun olmuyor süre uzadığında oluyor. Şuan bios pili sipariş ettim,deneyeceğim. Tavsiye için teşekkürler.

Fişleri çektikten sonra 3-4 saat içinde sorun olmuyor süre uzadığında oluyor. Şuan bios pili sipariş ettim,deneyeceğim. Tavsiye için teşekkürler.

Onun nedeni, bitik pil dediğimiz zaman sadece ya var ya yok olmuyor. Mesala zayıflamıştır pil. 3,3v göstereceğine 2.9 gösteriyordur. 3-4 saat içinde pil gerilimi düşmeye devam eder, çünkü, enerji yokken akım pilden çekilir. 4 saat sonunda çipin çalışma voltajının altına düştüğünde veriler silinir.

Ama hala aklım almıyor neden sabit disk gibi sabit bir çip yapılmıyor, verilerin saklanması için enerjiye ihtiyaç duyuluyor. Tamam bazen bios sıfırlamak isteriz de, anakartın üstünde bir düğme ile hallolabilir, sıfırlamak için.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı