Ryzen 5 1600 Sistem Montajı

Daha fazla  
Merhabalar,

yakın zamanda yarı oyun yarı müzik ve render odaklı bir sistem topladım. Sistem montaj rehberlerini bolca izledikten sonra montajı kendim yapmaya başladım. Kafama takılan iki kısım var:

1) Güç kaynağındaki 24 pin kablo, 20+4 pin şeklinde, anakartın kenarından parmağımla hafifçe destekleyerek taktım ama klipsin çıt sesini duyamadım. 4 pinlik kısım mükemmel oturmuş gibi görünürken 20 pinlik kısım ile anakarttaki soket arasında çok çok ince bir mesafe kaldı gibi. Kablonun klipsine basmadan çektiğimde kolayca çıkıyorsa oturmamış demektir diye düşündüm, çıkmıyor. Oturtmak için abartmadan biraz daha kuvvet uygulamayı denedim ama anakart bükülmeye başlayacak oluyor ve bırakıyorum zarar gelmesin diye. Fotoğraflamak istedim ama o kısmın resmini çekecek çözünürlükte bir kameram yok, bulduğum anda göndereceğim.

2) Kasanın power kablosu (fan kontrolcüye bağlı olan) 4 pin molex uçlu ve güç kaynağından çıkan molex ile uyuşuyor. Kasanın manual dosyasında buna dair bir şey bulamadım ama internet sayfasına girip baktığımda "do not plug 4 pin peripheral connector to PSU" şeklinde bir uyarı var. Bu kabloyu güç kaynağına bağlamayacaksam nereye bağlayacağım? Anakart üzerinde sadece fanların ayrı ayrı 3 küçük pinlik bağlantı yerleri var ve tüm fanları takabileceğim sayıda yok.

Kasaya ait sayfanın linki: Aero-500

Sistem:

İşlemci : AMD Ryzen5 1600
Anakart : ASRock AB350m pro4
Bellek : Gskill Ripjaws V 16GB 3000Mhz
Ekran Kartı : Galax GTX 1050Ti exoc 4GB
SSD : Samsung 960 Evo 250GB (3200/1500 Mb/s)
Güç kaynağı : FSP Hydro HD700 700W 80+ Bronze
Kasa : Aerocool Aero500

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam fan kontrolcü ve 24 pin sorunu bendede var aynı anakarta sahibim. Bu ayda R5 1600 alacağım parça parça topluyorum güç kaynağının 24 pin olan kabloyu takmakta güçlük çektim şu an taktım ama ne bir çıt sesi ne de takabiliğime dair güven oluşturamadım açıkçası. Zorladım biraz ve soka bildiğim kadar soktum. Çıkartmaya çalışırken de kolay gelmiyor aslında. siz sorun yaşadınız mı daha sonra ? Yardımcı olur musunuz lütfen.
Biraz geç oldu ama kusura bakma. Hatta biraz değil baya geç olmuş

TadiC , ben montajı yaptığımda 4 pinlik kısım çok güzel oturmuştu ama 20 pinlik kısımdan hem çıt sesi gelmedi hem de çok dar bir alan olduğu için ve deneyimsiz olduğum için doğru açıdan bakıp emin olmam mümkün değildi. 20 pin kablo ile soket arasındaki mesafe tırnağımın giremeyeceği kadar az kalmıştı, en güzel bu şekilde tarif edebilirim.

Çok sert davranmamak lazım anladığım kadarıyla ama çok da üzerine titreyerek olabilecek gibi bir şey değil bence. Bir şekilde anakartın soketinin olduğu yerde kenarından parmağınla destek olup ufak ufak bastır ve olabildiğince az mesafe kalana kadar yapmaya çalış. Fan kontrolcü konusunda da güç kaynağından çıkan molex kabloyu fan kontrolcüye bağladım ve çalıştırdım.

Sistem 1 aydır sorunsuzca ve gayet güzel bir performans ile çalışıyor. Her ne kadar oyun odaklı olarak toplamamış olsam da en azından 1 aydır neredeyse tüm popüler oyunları yüksek-ultra seviyesi ayarlar ile 1080p de çok akıcı bir şekilde oynayabiliyorum (yıllardır vasat dizüstü bilgisayarlar kullandığım için bana böyle geliyor da olabilir tabi ki ama gelip sistemi deneyen insanlar da aynı fikirde). İşlemciyi de gayet tavsiye ederim dolayısıyla.

Aklıma takılan bir nokta var, işlemciyi henüz almadan anakartın montajını mı yapmaya başladın?

TadiC , ben montajı yaptığımda 4 pinlik kısım çok güzel oturmuştu ama 20 pinlik kısımdan hem çıt sesi gelmedi hem de çok dar bir alan olduğu için ve deneyimsiz olduğum için doğru açıdan bakıp emin olmam mümkün değildi. 20 pin kablo ile soket arasındaki mesafe tırnağımın giremeyeceği kadar az kalmıştı, en güzel bu şekilde tarif edebilirim.

Çok sert davranmamak lazım anladığım kadarıyla ama çok da üzerine titreyerek olabilecek gibi bir şey değil bence. Bir şekilde anakartın soketinin olduğu yerde kenarından parmağınla destek olup ufak ufak bastır ve olabildiğince az mesafe kalana kadar yapmaya çalış. Fan kontrolcü konusunda da güç kaynağından çıkan molex kabloyu fan kontrolcüye bağladım ve çalıştırdım.

Sistem 1 aydır sorunsuzca ve gayet güzel bir performans ile çalışıyor. Her ne kadar oyun odaklı olarak toplamamış olsam da en azından 1 aydır neredeyse tüm popüler oyunları yüksek-ultra seviyesi ayarlar ile 1080p de çok akıcı bir şekilde oynayabiliyorum (yıllardır vasat dizüstü bilgisayarlar kullandığım için bana böyle geliyor da olabilir tabi ki ama gelip sistemi deneyen insanlar da aynı fikirde). İşlemciyi de gayet tavsiye ederim dolayısıyla.

Aklıma takılan bir nokta var, işlemciyi henüz almadan anakartın montajını mı yapmaya başladın?
evet o konuda biraz sabırsızlık yaşadım. Anakartı monte ettim güç bağlantılarını yaptım HDD' yi ve RAM i taktım işlemci siparişini biraz geç vermiştim şuan tedarik sürecinde. İşlemciyi sonradan takacağım için beni zorlar mı acaba ? soğutucudan korkmuyorum değil açıkçası.

Son düzenleme:
evet o konuda biraz sabırsızlık yaşadım. Anakartı monte ettim güç bağlantılarını yaptım HDD' yi ve RAM i taktım işlemci siparişini biraz geç vermiştim şuan tedarik sürecinde. İşlemciyi sonradan takacağım için beni zorlar mı acaba ? soğutucudan korkmuyorum değil açıkçası.

Soğutucunun yaylı vidaları anakarta biraz zor oturuyor. Güç uygulamanız gerekebilir. Anakart’ı söküp işlemciyi o şekilde montajlamanızı öneririm.

Soğutucunun yaylı vidaları anakarta biraz zor oturuyor. Güç uygulamanız gerekebilir. Anakart’ı söküp işlemciyi o şekilde montajlamanızı öneririm.

Katıldığım bir yorum. Sırayla, tane tane, sistematik bir şekilde yapınca montajı, her şey gayet basitçe halloluyor. Senin durumunda ilk yapman gereken iş en sona kalmış gibi olmuş. Anakart kasanın dışında iken ve altında gelen süngersi parçanın üzerinde iken yapmanı öneririm. Soğutucu montajı esnasında fanın üzerindeki AMD yazısının yönüne ve vidalamayı yaparken çapraz bir şekilde sıkmaya, çok gevşek de çok sıkı da olmamasına dikkat etmeni öneririm. Ben sitedeki Ryzen tabanlı sistem montaj videolarını izleyerek yapmıştım, çok faydalı olmuştu, tavsiye ederim.

Katıldığım bir yorum. Sırayla, tane tane, sistematik bir şekilde yapınca montajı, her şey gayet basitçe halloluyor. Senin durumunda ilk yapman gereken iş en sona kalmış gibi olmuş. Anakart kasanın dışında iken ve altında gelen süngersi parçanın üzerinde iken yapmanı öneririm. Soğutucu montajı esnasında fanın üzerindeki AMD yazısının yönüne ve vidalamayı yaparken çapraz bir şekilde sıkmaya, çok gevşek de çok sıkı da olmamasına dikkat etmeni öneririm. Ben sitedeki Ryzen tabanlı sistem montaj videolarını izleyerek yapmıştım, çok faydalı olmuştu, tavsiye ederim.
Kablolama dahil kasa içi tüm düzenlemeleri yaptım anakartı bir daha sökmek isteyebileceğimden şüpheliyim. :)
Hadi ama anakartı monte ettikten sonra işlemci soğutucusunu takacak olan ilk kişi ben değilimdir değil mi ?
Anakarta zarar vermem umarım :ıslık:

Son düzenleme:
Kablolama dahil kasa içi tüm düzenlemeleri yaptım anakartı bir daha sökmek isteyebileceğimden şüpheliyim. :)
Hadi ama anakartı monte ettikten sonra işlemci soğutucusunu takacak olan ilk kişi ben değilimdir değil mi ?
Anakarta zarar vermem umarım :ıslık:

O soğutucuyu kasanın içinde montajlarken anakarta zarar vermektense 30 kere baştan kablolama yapmayı yeğlerdim açıkcası. Sonuçta anakartın ayakları yanlarda kalıyor, soğutucunun altı boş.

Tabii ki ilk kişi siz değilsinizdir. Diğer soğutucuların vidaları belki daha kolay sıkılıyodur bilmiyorum ama Ryzen’in soğutucusunda ciddi bir baskı uygulamanız gerekiyor vidaların yuvaya oturması için.

O soğutucuyu kasanın içinde montajlarken anakarta zarar vermektense 30 kere baştan kablolama yapmayı yeğlerdim açıkcası. Sonuçta anakartın ayakları yanlarda kalıyor, soğutucunun altı boş.

Tabii ki ilk kişi siz değilsinizdir. Diğer soğutucuların vidaları belki daha kolay sıkılıyodur bilmiyorum ama Ryzen’in soğutucusunda ciddi bir baskı uygulamanız gerekiyor vidaların yuvaya oturması için.
Hocam bir kaç tane montaj izledim. Hatta kendi anakartıma yapılan montajları izledim. Fakat söylediğiniz gibi bir baskı uygulama yok soğutucuyu vidalara uygun gelecek şekilde yukarıdan hafifçe bırakıyor, oturtturuyor ve direkt olarak vidalama işlemine geçiyor sizin söylediğiniz baskı vidalamaya başlandığı andan itibaren mi başlıyor sıkıntı yaratan o mu ?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı