Ryzen 5 1600 sistemde parça yükseltme

SquWave

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Selamlar,

Bilgisayar için almayı düşündüğüm birkaç parça var. Bunlar; CPU Soğutucu, Kasa Fanı, CPU (Yükseltme), GPU (Yükseltme) ve bunlara ek olarak Mikrofon almayı düşünüyorum. Hangi ürünleri alacağımı da belirledim fakat hangi sıra ile almam konusunda çok kararsız kaldım. Sistemimi ve yerine almayı düşündüğüm parçalar aşağıda. Nasıl ilerlemem konusunda yardımcı olursanız çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler. 🙂

Anakart: Gigabyte B450M S2H
CPU: AMD Ryzen 5 1600 AF | -> AMD Ryzen 5 3600 veya AMD Ryzen 5 5600
GPU: Asus Dual Arez RX580 8GB | -> Galax GTX 1660S 6GB veya Sapphire Pulse RX6600 8GB
RAM:
Adata XPG Gammix D30 16GB (2x8GB) 3000MHz
SSD: James Donkey JD240 LE 240GB
SSD: James Donkey JD512 512GB
PSU: Frisby 650W 80+
Kasa: GamePower Mythril
CPU Soğutucu: Stok Soğutucu (Wraith Stealth) | -> Dark Freezer X127
Kasa Fanı:
GamePower 1x12CM (Dahili Egzoz Fanı) | -> GamePower Air Turbine 3x12 + 1x12
Mikrofon:
HyperX Cloud II Dahili Mikrofon | -> HyperX Duocast

Almayı düşündüğüm parçalar yerine size daha mantıklı gelen parçalar varsa önermekten çekinmeyin.
Mikrofonu hem sesimi Discord ve oyunlarda daha iyi iletmek için hem de ileride Twitch, YouTube gibi platformlarda içerik sunmayı düşündüğüm için almak istiyorum. Piyasaya çok hakim değilim fakat fiyat artışı olmasından korkuyorum. Bu nedenle en sona bırakmaya çok sıcak bakmıyorum.

Son düzenleme:
Hocam bütçeniz tam olarak nedir?

Asla James Doneky SSD almayın. Kasa, kasa fanı değiştirin. İşlemciyi 5550 değil de 5600 yapın. Ekran kartı size kalmış ben şahsen RX 6600 tercih ederdim.

Hocam bütçeniz tam olarak nedir?
Açıkçası net bir bütçem yok fakat almayı düşündüğüm parçaların bir tık üstünü çıkabilirim. Parçaları bir anda almayı gibi bir niyetimde yok yavaş yavaş alacağım o yüzden birikim yaparak bütçemin üstüne çıkabilirim.

Bütçeniz nedir?

CPU ve Ekran kartı güncellemesi 2.el olsa dahi minimum 8-9k çıkar. Onun için elinizdeki sistemi satıp hazır uygun fiyatlı 15-17k sistemlere bakmanız daha mantıklı olur.

Örnek r5 5600 & 6700 sistem veya r5 5600 & 3060ti...

Asla James Doneky SSD almayın. Kasa, kasa fanı değiştirin. İşlemciyi 5550 değil de 5600 yapın. Ekran kartı size kalmış ben şahsen RX 6600 tercih ederdim.
Belirtilen SSD ler zaten sistemde mevcut ve memnunum bu yüzden yenisi almayı düşünmüyorum şuan için. Kasa ve fan önerisine açığım, değiştirmeyi düşünüyorum. İşlemcide zaten 5500 düşünmüyorum 3600 veya 5600 düşünüyorum.

Bütçeniz nedir?

CPU ve Ekran kartı güncellemesi 2.el olsa dahi minimum 8-9k çıkar. Onun için elinizdeki sistemi satıp hazır uygun fiyatlı 15-17k sistemlere bakmanız daha mantıklı olur.

Örnek r5 5600 & 6700 sistem veya r5 5600 & 3060ti...

Yukarı dediğim gibi net bütçem yom açıkçası ama dediğiniz gibi sistemi satıp yeni bir sistem almayı düşünmemiştim. Düşüneceğim, teşekkür ederim.

Hocam sisteminizi satıp bunu almanızı tavsiye ederim.

Eğer 2. el düşünürseniz 6800 XT sistem toplanabilir.

Hocam sisteminizi satıp bunu almanızı tavsiye ederim.

Eğer 2. el düşünürseniz 6800 XT sistem toplanabilir.
Öneriler için teşekkür ederim. Direkt sistem yenilemeyi de düşüneceğim fakat benim asıl sorum belirtiğim parçaları hangi sırayla almalıyım? Başlıkta normalde bu yazıyordu fakat düzenlenip sanki direkt sistem yükseltmesi yapmak istiyormuşum gibi anlaşıldı. Asıl sorumda da yardımcı olursanız çok memnun olurum.

İlk önce işlemci sonra da ekran kartı tavsiye ederim. İşlemciyi 5600 yapın 3600 5500'den bile kötü. Ekran kartını da kesinlikle 6600 daha iyi olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı