Ryzen 5 1600 ve ASUS B350M Prime Sistem Görüntü Vermeme Sorunu

technopatcenk

Hectopat
Birkaç gün önce Ryzen 5 1600, Asus B350m anakart, DDR4 Corsair 2400MHz 8 GB RAM'li bir sistem sipariş verdim. Sipariş verirken olası bir arızayı önceden önlemek icin montaj ve test hizmeti satın aldım.

Elimde olan güç kaynagı (Corsair VS 450w 80+) ve ekran kartı GT 1030 (gecici olarak satın aldım). Parcalarını sistem tarafıma ulastıgında dogru bir şekilde montajladım. Sorun yaşadıgım kısım ise şu; sistem power tuşuyla birlikte BIOS ekranı dahil, ekrana hicbir şekilde görüntü vermiyor. Burada sorunun kullandıgım monitörde olmadıgına emin olmak icin iki yöntemle de test ettim.
  1. Birincisi VGA monitörüme aktif dönüştürücü kullanarak ekran kartını baglamak (görüntü gelmedi).
  2. İkincisi DVI-D cıkısı olan başka bir monitörle doğrudan DVI-Dual Link baglantısıyla deneme (görüntü gelmedi).
Ben bu işlemlerle görüntü ararken ilginc bir şekilde sistemi birkaç kere resetleyince görüntü alabildim ve hemen Windows 10 lisanslı kurulum yapıp, bütün driverları yükledim(ekran kartı dahil). Sonra ilk sistem reset sonrası yine başa döndük görüntü yine yok birkaç resetleme sonrası görüntü bir geliyor bir gidiyor stabil bir durum kesinlikle yok.

Bu yöntemlerden sonuc elde edemeyicegimi anlayınca ekran kartını söküp başka bir sistemde denedim ve sorunsuz olarak çalıştırabildim. (Sorunun ekran kartından oldugunu sanmıyorum.)

Ardından anakarttaki RAM slotunu (tek slot oldugu icin A2 slotunda takılı) degiştirerek denemeler yaptım, fakat yine sonuc alamadım.

En son olarak BIOS pilini cıkartıp sıfırladım ve ilk denememde sistem açıldı, hic vakit kaybetmeden en güncel BIOS sürümüne güncelledim fakat ilk reset atışıdımda yine görüntü kayboldu. (Güncellemeyi en son sürüm ve anakartın arkasına USB takarak BIOS üzerinden doğru bir şekilde uyguladım.)

Son durum olarak bir BIOS reset daha yapıp Windows ekranına ulaştım, bechmark programları yükleyip son denemeleri yapacagım. Ayrıca BIOS güncelleme yapmaya veya PC resetlemeye korkuyorum. En ufak yeniden başlatmada yine görüntüyü kaybedecegim.
Bugün pazar oldugu icin firmayla iletişim kuramadım, yarın geridönüş alma umudundayım. Durumum budur yardımcı olacaklara teşekkürler uzun oldu biraz ama :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Demek ki aynı sorunu yaşayan bir ben değilim sizin anlattıklarınızın birebir aynısını bende yaşadım şuan için şükür bir sorun yok yalnız elektrik gidip gelince bios post ekranı gelmiyor taki windows 10 yüklenip şifre ekranına gelinceye dek veya bazan sistem ard arda restleyince aynı durum söz konusu ilk kurulumda kaç defa restart edip bağlantıları kontrol ettim sayamam ancak taki 56 ekran hdmi çıkışlı seg monitörümle görüntü alıp format driver vs gerekli işlemleri yapı biosu 3401 sürüme yükselttim hatta bir ara power ın 12 V cpu güç beslemesi sadece 4 pin bulunduğu için acaba ek 4 pini bağlamadığım için mi böyle oldu diye günlerce düşündüm cpu 8 pin girişi için adaptörler aradım vazgeçtim şuan sorunsuz çalışıyor. Sanırım bu ryzen işlemcilerin Pci-e 3.0 ve 2.0 x8 x16 kontrolcülerini işlemci içinde bulundurduğu için pci-e 2.0 x8 arayüzlü bir ekran kartını takınca gecikme yaşıyor bazen stabil çalışmadığı için görüntü vermeme gibi bir sorunla karşı karşıya kalıyoruz veyahut bu anakart modeline özgü bir durum ayrıca önceki sistemimle ses kodeği aynı olmasına karşın (Realtek ALC 887) seste cızırdama var bu beni aşırı rahatsız ediyor son driverı kurunca ön tarafa kulaklık takınca höparlorleri kesiyor aynı anda ses vermiyor bu sorununu eski sistemdeki driveri kurup biostan ön ses çıkışını ac 97 yapıp çözdüm. Ama hala seste cızırdama devam ediyor.

Ryzen 3 1200 3.1 GHz O.c 3.7 GHz
Palit GT 730 28 Nm 2 GB GDDR5
Kingston Hyperx Black 8 GB DDR4 2400 MHz O.c 2800 MHz
Kasam Everest Rampage Glory G-01 Camlı kasa 420 W power supply fiyata göre kasa kalitesi modeli şahane
Anakartım Asus Prime B350M-A

İyi günler. Sistemi Teknobiyotik'ten toplamıştım. Ryzen 5 1500X, Asus Prime B350 Plus, Kingston Hyper X 2400Mhz black, 750W 80+ güç kaynağı. Dediğiniz sorunların çok benzerini yaşadım, sadece ben Windows yüklendikten sonra ekran gidince bir daha ekran getiremedim ne yaptıysam. Devamında bilgisayarı Teknobiyotik'e yolladım, BIOS güncellemesini falan da istedim (ben de montaj ve arıza testi istemiştim) bana bir sorun olmadığını söyleyerek geri yolladılar. Sanırım BIOS güncellemesi falan yapmışlar, ne yaptılar bilmiyorum ama geldiğinden beri sistemim normal çalışıyor.

İyi günler. Sistemi Teknobiyotik'ten toplamıştım. Ryzen 5 1500X, Asus Prime B350 Plus, Kingston Hyper X 2400Mhz black, 750W 80+ güç kaynağı. Dediğiniz sorunların çok benzerini yaşadım, sadece ben Windows yüklendikten sonra ekran gidince bir daha ekran getiremedim ne yaptıysam. Devamında bilgisayarı Teknobiyotik'e yolladım, BIOS güncellemesini falan da istedim (ben de montaj ve arıza testi istemiştim) bana bir sorun olmadığını söyleyerek geri yolladılar. Sanırım BIOS güncellemesi falan yapmışlar, ne yaptılar bilmiyorum ama geldiğinden beri sistemim normal çalışıyor.
Sistemde elektrik kesintisi olduğu zamanlarda tekrar açınca görüntü kesip windows yüklenince görüntü gelme durumu yaşadınız mı?

Bu ciddi bir problem aslında kimse çıt çıkarmıyor recep baltaşın değerli yorumlarını bekliyoruz.
@Recep Baltaş

Sistemde elektrik kesintisi olduğu zamanlarda tekrar açınca görüntü kesip windows yüklenince görüntü gelme durumu yaşadınız mı?

Bu ciddi bir problem aslında kimse çıt çıkarmıyor recep baltaşın değerli yorumlarını bekliyoruz.
@Recep Baltaş

Windows'u ilk yükleyip açabildiğimde sorun olmuştu, bir kere yanlışlıkla fişini çektim bir daha görüntü alamadım. Fakat bilgisayar geldiğinden beri birdaha böyle bir sorun yaşamadım ama hiç elektrik kesintisi de yaşamadım. Böyle aniden kapanma gibi bir durum olursa ve bu sorunu yaşarsam sizi tekrar bilgilendiririm.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı