Ryzen 5 1600X 4.0 GHz O.C ve Gigabyte Gaming x370 K5 O.C Yapmak

UmkuT

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Bilgisayar Programcılığı | Muhasebe | Lojistik
Ryzen 5 1600x modelini O.C yapmak istiyorıum ama kutusunda 3.6 Ghz diyor ve galiba bir boost yapıyor kendisi 4.0 GHz yükseltiyor fakat ben bunun düzgün çalışmadığını düşünüyorum çünkü oyunlarda hiç %100 kullanmıyor ben elle arttırdığım zaman sanki biraz daha iyileşiyor gibi FPS. Ne yapmamı önerirsiniz?

Ayrıca Gigabyte Gaming x370 K5 var. Bendeki RAM ler 3600 MHz ama 2667 kullanıyor kendisi ben buna O.C yaparsam sıkıntı yaşar mıyım?

RAM için X.M.P. profil mevcutsa eğer profil seçimiyle 3600 MHz yapabilirsiniz. Profil büyük ihtimalle vardır ama yoksa elle değerler girerek ayarlamanız gerek. Yeterli bilginiz olmadığını düşünerek bunu önermiyorum. X.M.P. profil seçimi büyük ölçüde FPS sorununu çözecektir. İşlemciye O.C. yaparak biraz daha performansınızı arttırabilirsiniz.

X.M.P profillerine baktım ve Profile 1 yazıyor o da 2667 MHz yapıyor sanırsam sonrasını anakart desteklemiyor. Sitesinde de en son o seçenek var.

CPU konusunda ise AMD'nin bu konuda düzgün çalışmadığını düşünüyorum. Test uygulamalarında %100 görüyor fakat oyunlarda bir türlü %30 - %40'ı geçmiyor. Misal o 3.6'dan 4.0'a geçişini takip ediyorum bir türlü geçtiğini görmedim. Galiba baya sistemi kasması lazım ki %100 kullansın. Bilemiyorum çok kararsızım.

@MayCrasH Ekran kartım GTX 1060 6GB.

İşlemcin overclock gerektirecek bir işlemci değil. BIOS'da default ayarları geri yükle, sonra sadece RAM'ler için XMP profilini aç, kaydet. CPU-Z programında Stress CPU açıp işlemci 3600'ün üstüne çıkıyor mu kontrol et? RAM'ler 3000 veya üstü mü kontrol et? İşlemci yine çıkmıyorsa format at. Bundan sonra çıkmaması için bir neden kalmaz :D

RAM için X.M.P. profil mevcutsa eğer profil seçimiyle 3600 MHz yapabilirsiniz. Profil büyük ihtimalle vardır ama yoksa elle değerler girerek ayarlamanız gerek. Yeterli bilginiz olmadığını düşünerek bunu önermiyorum. X.M.P. profil seçimi büyük ölçüde FPS sorununu çözecektir. İşlemciye O.C. yaparak biraz daha performansınızı arttırabilirsiniz.
1000 serisi ryzen işlemciler 3600 MHz desteklemiyor.

4.0 GHz yükselttim şu an genelde 60 derecede çalışıyor oyunlarda. RAM'ler 2666 MHz'de.

Gerçekten 2667 sonmuş 1600X için :D RAM için söylediklerimi unut. RAM'in iki parça ise çift kanal çalışıp çalışmadığını kontrol et sadece CPU-Z'den.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı