Ryzen 5 1600X Isınma Sorunu

Larencease

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.
AMD Ryzen Master uygulaması işlemciyi 40-45 santigrat arası günlük kullanımda gösteriyor. Ama CPUID HWMonitor'de ise sıcaklık 60 santigrattan inmiyor. Öncelikli sorum hangisi doğru ve eğer CPUID HWMonitor doğru ise arkadaşlar artık gına geldi. Anlamıyorum bu sistemi bu kadar ısıtan şeyi. Ekte hem CPUID HWMonitor hem de Ryzen Master'ı paylaşacağım. Cooler Master Hyper T4 kullanıyorum. Herkes yeterli diyor ama arkadaşlar madem yeterli bu neden bu kadar ısınıyor. Termal macun tıpatıp kutunun içinde çıkan termal macun, ince ayarlar ile sürdüm. Termal macun sizce değiştirmem gerekli mi? Eğer gerekliyse örnek verebilir misiniz kaliteli olanlardan. Ayrıyetten belirteyim: Kasanın kapağı açık ve Bursa'da yaşıyorum. (Mevsim sıcakları var biraz da o kadar etkilemez bence.)
Sistemi vereyim.

• Anakart: Asus Prime x370-Pro
  • İşlemci: AMD Ryzen 5 1600x 3.6 - 4.0 GHz
  • Ekran Kartı: Asus Strix AMD Radeon RX 580 8Gb OC Edition
  • RAM: Kingston Hyperx Fury 16Gb 2400MHz (2x8)
  • SSD: Kingston 120 Gb M2 SSD
  • Hard Disk: Seagate Barracuda Sata 1 TB 7200 RPM
  • Soğutucu: Cooler Master Hyper T4 (Soğutma gücü yetmiyor mu sizce ?) (Son hızda 1800 RPM'de çalışıyor.)
  • Güç Kaynağı: Cooler Master 600 Watt (RS-600-ACAB-M2)
  • Cougar LX600 Full Modular sipariş ettim. Kargoda :)
CPUID HWMonitor.png
Ryzen Master.png

(EDIT)
Arkadaşlar internetten yaptığım araştırma sonucu. Ryzen Master doğru gösteren program X olan işlemciler için. Çünkü Asus BIOS'larda bug var işlemci normal sıcaklığının tam 20 santigrat derece fazla gösteriyor. Yani BIOS'ta veya Asus Intellegent Processors kullanırken gösterilen sıcaklığın tam 20 santigrat altında bir değer alıyoruz. HWMonitor ya da Aida64 gibi programlar bilgilere anakarttan aldığı için bu problemle karşılaşılıyor. BIOS 511 sürümünden itibaren yaşanan bir problem. Bazı arkadaşlar diyebilir ne olacak. En basite indirgersek yaptığınız fan ayarları gereksiz derecede yüksek çalışacak.

Hava soğutma yeterince iş görüyor zaten. O değerler normal. Sıvı soğutma kullanırsan , değerler 30 derece civarında kalıcaktır.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı