Ryzen 5 2400G ve GTX 1060 Görüntü Gelmiyor

biohazard0627

Hectopat
  • Ryzen 5 2400G
  • Corsair Vengeance LPX DDR4 3000MHz
  • ASUS Dual GTX 1060
  • Corsair 80+ 450 Watt PSU
Bundan 1 ay önceye kadar bilgisayarı ekran kartsız olarak sorunsuz kullanıyordum. Ekran kartı aldıktan sonra ekrana görüntü gelmemeye başladı, ben de işlemci ve anakartı garantiye yolladım. Garantiden geldikten sonra sistemi tekrar kurdum ve ekran kartını takmadan çalıştırdım, bilgisayar sorunsuz açıldı. Daha sonra ekran kartını takıp bilgisayarı açmaya çalıştığımda görüntü gelmedi. Ekran kartını çıkarıp onboard görüntü almaya çalıştım, yine görüntü gelmedi. Parçaların hepsini yeni aldım bu problemin nedeni ve çözümü nedir ? 1 aydır bununla uğraşıyorum artık kafayı yemek üzereyim. @Recep Baltaş da konuya bakarsa çok güzel olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS ayarlarını yaptınız mı? Ryzen için yazılmış BIOS'lar maalesef bazen saçmalayabiliyor ve elle ayar yapmanız gerekebiliyor. Ben de 2400G kullanıyorum. Anakartınızı yazmamışsınız ancak benim kullandığım Asus B350MK modelinde bu seçim elle oluyor mesela.

Her yeni taktığınız parçada BIOS sıfırlamak en garanti çözümdür. Size önerim şu şekilde ve sıralı olacak.

Tüm parçalarınızın montajını yapın,
BIOS pilini çıkartıp 2 dakika sonra geri takın,
En güncel BIOS yazılımını yükleyin ve ayarlarınızı yapın,
Display Driver Uninstaller yazılımı ile tüm sürücüleri kaldırıp temiz kurulum yapın.

BIOS ayarlarını yaptınız mı? Ryzen için yazılmış BIOS'lar maalesef bazen saçmalayabiliyor ve elle ayar yapmanız gerekebiliyor. Ben de 2400G kullanıyorum. Anakartınızı yazmamışsınız ancak benim kullandığım Asus B350MK modelinde bu seçim elle oluyor mesela.

Her yeni taktığınız parçada BIOS sıfırlamak en garanti çözümdür. Size önerim şu şekilde ve sıralı olacak.

Tüm parçalarınızın montajını yapın,
BIOS pilini çıkartıp 2 dakika sonra geri takın,
En güncel BIOS yazılımını yükleyin ve ayarlarınızı yapın,
Display Driver Uninstaller yazılımı ile tüm sürücüleri kaldırıp temiz kurulum yapın.
Anakartım MSI B350M Gaming Pro , driveri güncel. Dediğinizi yapabilmem için ekrana görüntü gelmesi lazım fakat görüntü alamıyorum.
Anakartım MSI B350M Gaming Pro , driveri güncel. Dediğinizi yapabilmem için ekrana görüntü gelmesi lazım fakat görüntü alamıyorum.
Ayrıca BIOS pilini çıkarmak işe yaramıyor bende.

Ayrıca BIOS pilini çıkarmak işe yaramıyor bende.
Clear CMOS yapmayı biliyor musunuz? BIOS'u sıfırlamayı tetiklemeniz gerekebilir.
Bilgisayarınız kapalı ancak güce takılı iken JBAT1'de kısa devre yaptırmanız gerekiyor. Tam olarak nerede olduğu ve ne şekilde yapacağınız anakartın kullanma kılavuzunda yazmakta. Hatta bunun için hangi jumper adaptörünü kullanabileceğinizi bile anlatmışlar.

Arkadaşlar sorun çözüldü.Çözüm yolunu ve uyguladığım işlemleri benzer sorun yaşayan arkadaşlara da yardımcı olmak için paylaşıyorum:
1.Ekran kartı mı onboard mı kullanıyorsunuz hangi kablonun bağlanması gerektiğine dikkat edin.
2.Motörünüzde sorun olup olmadığını kontrol edin.
3.Sorunlu olan parçayı daha kolay tespit edebilmek için uzay kurulumu yapın.Bütün parçaları sırayla deneyin.
4.Ram slotlarının yerini değiştirerek deneyin.
5.İşlemcinin yuvaya tanı oturduğuna emin olun.
6.Ekran kartınızın varsa harici güç pinini takmayı kontrol edin.
7.Monitörünüz eğer eskiyse ve ekran kartınız yeni nesilse pasif dvi dönüştürücüler yerine hdmi-vga aktif dönüştürücleri kullanın.
8.Gelelim hiçkimsenin aklına gelemiycek olan nadir bir probleme benim başıma gelen olaya.Kasa ile anakart arasında kısa devre oluşmuş.Uzay kurulumu yaptığımda çalışan bilgisayar kasaya monte ettiğimde çalışmıyordu,antistatik torbayı kasa ile anakart arasına yerleştirerek sorunu çözdüm.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı