Ryzen 5 2600 aniden kapanma

Berkay3510

Centipat
Merhabalar iyi günler herkese,

Sistemimi toplayalı yaklaşık 10 ay oluyor. Bu zamana kadar elimden geldiğince temiz titiz baktım. Gerçekten de memnundum ancak dün akşam ilk kez bir problemle karşılaştım. Bilgisayar her zaman yaptığım şeyleri yaparken aralarında 2 saat olmak üzere 2 defa kapandı. İlkinde tekrar açma tuşuna bastığımda açılırken ikinci seferinde açılmadı. PSU kapatıp açtığımda tekrar bilgisayarı açabildim sonrasında 2 saat kadar kullandım kapanmadı bu kez. Bir tanıdığımla durumu ele aldığımda PSU ya da RAM kaynaklı olabileceğini söyledi. Sizler ne düşünüyorsunuz yapabileceğim bir şey var mı? Ayrıca bildiğim kadarıyla ürünlerin ayrı ayrı parça garantileri oluyor. Şu aşamada sistemi garantiye götürmem mantıklı mı? İlginize teşekkür eder sağlıklı günler dilerim.

ASUS Prime B450M-K anakart.
Ryzen 5 2600 işlemci.
Ballistix tactical 8 GB 3000MHz DDR4 RAM (X2)
ASUS ROG STRIX RX580 8 GB ekran kartı.
Xigmatek X-Power series 600W 80Plus PSU.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayar kapandıdan kastın tüm sistem kendini kapadı ne dönen bir ne yanan bir ışık kaldı gibi bir şeyse PSU sorunu.
Kapanma ne şekilde oluyor? Tamamen kapanıyor mu yoksa, görüntü gidip fanlar dönmeye devam mı ediyor?

Sistem tamamiyle kapaniyor ancak GPU'nun elektrik aldigini belirten kucuk led ve kasanin arkasindaki ethernet isigi vesaire yanmaya devam ediyor yani bilgisayar prize takili ancak kapali konumda nasil olmasi gerekiyorsa o sekilde oluyor
Ancak fanlarda herhangi bir guc kalmiyor dedigim gibi prize takili ancak sistem kapali oldugunda nasilsa o konuma geliyor.

Sistemimi toplayalı yaklaşık 10 ay oluyor. Bu zamana kadar elimden geldiğince temiz titiz baktım. Gerçekten de memnundum ancak dün akşam ilk kez bir problemle karşılaştım. Bilgisayar her zaman yaptığım şeyleri yaparken aralarında 2 saat olmak üzere 2 defa kapandı. İlkinde tekrar açma tuşuna bastığımda açılırken ikinci seferinde açılmadı. PSU kapatıp açtığımda tekrar bilgisayarı açabildim sonrasında 2 saat kadar kullandım kapanmadı bu kez. Bir tanıdığımla durumu ele aldığımda PSU ya da RAM kaynaklı olabileceğini söyledi. Sizler ne düşünüyorsunuz yapabileceğim bir şey var mı? Ayrıca bildiğim kadarıyla ürünlerin ayrı ayrı parça garantileri oluyor. Şu aşamada sistemi garantiye götürmem mantıklı mı? İlginize teşekkür eder sağlıklı günler dilerim.

Ryzen 5 2600 işlemci.
PSU sorunu gibi gözüküyor.

Psu da olabilir fakat tozlanmışta olabilir. Isıların arttığı şu günlerde tozlar da biriktiyse bu tip sorunlar yük altında tekrarlanıyo olabilir.
Muhtemelen saatlerce internette gezinsenizde sorun olmaz ama bi oyuna girip aşırı cpu ve gpu kullandığında kapanacaktır.

Ryzen 5 2600 işlemci.
Merhaba ayni islemci var ekran karti 1660 super ve dun muhtemelen isidan dolayi kapandi valorant oynarken bende toplayali 8 ay oldu suana kadar 1 kez psunun egzoz faninin tozunu aldim elektirik supurgesiyle de bastan sagma toz aldim iste sizce toz kaynaklı mi tek valorant da oldu ve isiniyo hissediyom ayrica hava da sicaklasti onunda etkisi var glb ve kasa masanın altındaki kasa koyma yerinde 3 tarafi kapali.

Yeni konular

Geri
Yukarı