Ryzen 5 2600 boşta 45 yükte 82 dereceye çıkıyor

Boşta 45, yükte 82, pek normal gelmedi bana. Normal diyen arkadaşlara pek katılamadım doğrusu. Hele ki 90 lardan bahsediyorsunuz, pek normal değil. Akşam saatlerinde, hava sıcaklığı kaç derece de, bu boştaki sıcaklık 45 derece? Ben Adana da olmama rağmen, stok soğutucu ile bile bu sıcaklıkları pek görmedim. Sıkıntı olduğunda çaresini bir şekilde buldum hallettim. Şimdi tabiki stok soğutucu kullanmıyorum, kendim çok güçlü bir sıvı soğutma yaptığım için. Bu dereceler benim göremeyeceğim sıcaklıklar. Yükte 50 dereceyi geçmesi bile çok nadir bir durum. Tamam bende olan su soğutma kimsede olmayabilir. Ama bu sıcaklık bana fazla geldi. Ortam sıcaklığı 40 derece desem, hadi 5 derece daha koyalım 45 olsun.

Ön üst fanı söküp yukarıya egzoz fan olarak taktım. Önde iki arka ve üstte toplam iki fan olmuş oldu. Bir deneyeyim bugün nasıl olmuş derken ilk defa işlemci 90 dereceye ulaştı. Oyunlarda 85 i geçmiyor sizce bir sıkıntısı mı var işlemcinin? Yani soğutucu mu alayım joystick mi?

i5-4460 kullanıyorum oyunlarda bile en fazla 55 derece gördüm stok soğutucu ile. Amacım fanboyluk yapmak değil ama bu Ryzen'lerin stok soğutucuları sıkıntılı mı? Yani en azından Wraith Stealth. Ya da benim işlemcim orta seviye ve eski olduğu için mi bana öyle geliyor.

Merak edip bende işlemcimi stres testine soktum. 4 dakika sonra değerler;
sadgsdagasgd.PNG
Kısaca senin değerlerin normal değil. Ben oyunlarda 55-60 derecelerde oynuyorum. Bu arada işlemci turbo ayalarda çalışıyor 3.8 GHz civarı. Benim bildiğim MSI anakartlar işlemciye gereksiz fazla voltaj veriyor veya kasa hava akışın iyi değildir.
Sitemim:
CPU - AMD Ryzen 5 2600
GPU - Sapphire RX 580 8 GB OC
MB - ASUS B450 Tuf Gaming Plus
RAM - Adata XPG d80 3200 MHz DDR4 RGB Liquid Cooling 16GB (2x8GB)
PSU & CASE - Everst Rampage TITAN 750W 80+ Bronze
SSD - Samsung 970 EVO 250 GB
Not: Oda sıcaklığı 36 derece civarı ve kasanın kapağı kapalı.

Ön üst fanı söküp yukarıya egzoz fan olarak taktım. Önde iki arka ve üs
Merak edip bende işlemcimi stres testine soktum. 4 dakika sonra değerler;
Eki Görüntüle 425943
Kısaca senin değerlerin normal değil. Ben oyunlarda 55-60 derecelerde oynuyorum. Bu arada işlemci turbo ayalarda çalışıyor 3.8 GHz civarı. Benim bildiğim MSI anakartlar işlemciye gereksiz fazla voltaj veriyor veya kasa hava akışın iyi değildir.
Sitemim:
CPU - AMD Ryzen 5 2600
GPU - Sapphire RX 580 8 GB OC
MB - ASUS B450 Tuf Gaming Plus
RAM - Adata XPG d80 3200 MHz DDR4 RGB Liquid Cooling 16GB (2x8GB)
PSU & CASE - Everst Rampage TITAN 750W 80+ Bronze
SSD - Samsung 970 EVO 250 GB
Not: Oda sıcaklığı 36 derece civarı ve kasanın kapağı kapalı.
Evet senin değerler ideal, işte değerler böyle olmalı zaten. Nasıl olsa 90 dereceye kadar sıkıntı olmaz dersek olmaz, işlemciyi neden ideal olmayan değerlere taşıyalım. Ayrıca ortam sıcaklığını açıkladığın için bravo 👏
Ön üst fanı söküp yukarıya egzoz fan olarak taktım. Önde iki arka ve üstte toplam iki fan olmuş oldu. Bir deneyeyim bugün nasıl olmuş derken ilk defa işlemci 90 dereceye ulaştı. Oyunlarda 85 i geçmiyor sizce bir sıkıntısı mı var işlemcinin? Yani soğutucu mu alayım joystick mi?
Öncelikle sıkıntılı olan sorunu bilmiyoruz. Stok fan, tamam tam performans sağlamıyor ama, bu kadar fazla olması sadece soğutucunun suçu mu yoksa başka bir şey mi var? Eğer stok soğutucu ise, evet soğutucu almanı şiddetle öneririm. Benim tercihim her zaman soğutma sistemine yöneliktir. İşlemci ısındığı zaman zaten sıkıntı oluyor performansa etkisi oluyor. Ne kadar az sıcaklık o kadar güzel performans olur. Bunu yaşadığım için bu kadar üzerinde duruyorum.

Son düzenleme:
CPU voltage'i override yapıp 1.100 V'a çektim, core performans boost açık. Yük altında 68 geçmedi ama boşta hala 45 derece.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    165,2 KB · Görüntüleme: 117
CPU voltage'i override yapıp 1.100 V'a çektim, core performans boost açık. Yük altında 68 geçmedi ama boşta hala 45 derece.
MSI'ın gereksiz fazla voltaj verdiğini söylemiştim. Hangi ürününü aldıysam hep sorun yaşadım. Her neyse artık sorun çözüldü gibi. Bu arada boşta 45 derece normal bir değer.

31 derece ortam sıcaklığın da ve stres testinde ki PC min işlemci sıcaklığı bu şekilde desem😌😉

Dosya Ekleri

• Screenshot_2019-08-09-23-24-49.png
    Screenshot_2019-08-09-23-24-49.png
    1.016,4 KB · Görüntüleme: 85
  • Screenshot_2019-08-09-23-24-31.png
    Screenshot_2019-08-09-23-24-31.png
    859 KB · Görüntüleme: 92
31 derece ortam sıcaklığın da ve stres testinde ki PC min işlemci sıcaklığı bu şekilde desem😌😉
Bu arada 1.1V'da cpu oyundayken bir anda gitti yani anakartta debug ledi yandı ve ekran gitti. Birkaç denemeden sonra 1.2V'a sabitledim iyi bakalım şu anda. Valla hocam Maşaallah diyim bozulmasın. Bizdeki de böyle, yapacak bir şey yok artık :D
Çok saolun arkadaşlar yardımlarınız için.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı