Ryzen 5 5600 sıcaklığı yükte 90 dereceye çıkıyor

ardacn60

Hectopat
RAM
2x8 3600MHz
Ekran kartı
GigaByte Vision RTX 3070Ti 8GB
Anakart
Gigabyte B450M-K
İşlemci
Ryzen 5 5600
Arkadaşlar dün akşam topladığım sistemde Ryzen 5 5600'ün sıcaklığı 90 dereceyi görüyor ekran kartı ise 70 falan. Fanı çıkarıp farklı macun da sürdüm yine aynı. Tam oturtamıyor muyum acaba? Ne yapmam gerekir?

Arkadaşlar dün akşam topladığım sistemde Ryzen 5 5600'ün sıcaklığı 90 dereceyi görüyor ekran kartı ise 70 falan. Fanı çıkarıp farklı macun da sürdüm yine aynı. Tam oturtamıyor muyum acaba? Ne yapmam gerekir?

Benimki de Cyberpunk'da 93 dereceyi goruyordu ufak bir undervolt la FPS dususu yasamadan 80 dereceye dusurdum internette var nasıl yapilcagi bir bakin isterseniz.

Bende stok fanla 90'nı görüyordum.
Gittim kule tipi bir fan aldım, şimdi Max 67°c

Usta benim kasaya bende almayı düşünüyordum onu kapalı camdı senin kasaya benziyor geçen gün çıkarttım on tarafı 90 derece gördüğüm oyunlar şu an 70 derece hava sirkülasyonu gerçekten çok önemli bir şey kule tipini yine de almayı düşünüyorum ama şu an bile bayağı bir rahatladı artık kasayı böyle kullanacağım.

Usta benim kasaya bende almayı düşünüyordum onu kapalı camdı senin kasaya benziyor geçen gün çıkarttım on tarafı 90 derece gördüğüm oyunlar şu an 70 derece hava sirkülasyonu gerçekten çok önemli bir şey kule tipini yine de almayı düşünüyorum ama şu an bile bayağı bir rahatladı artık kasayı böyle kullanacağım.
Alakasız. Hava sirkülasyonu ani olarak derece düşüremez. İşlemcinin sıcaklığının yükselmedi minimum 1 dakikadır. Hava sirkülasyonu uzun vade işlemidir. Yani ne kadar hava sirkülasyonu yaparsan yap o derece şak diye 70 e sabitlenemez.

Şak diye sabitlenmiyor olabilir ama 1 saat oynayınca 94 dereceye çıkan işlemci şu an 3 4 saatte 78 falan oluyor usta kasanın modeli de görselde var öndeki cami çıkarttım.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2023-04-28-16-37-56-376_com.pozitron.hepsiburada.jpg
    Screenshot_2023-04-28-16-37-56-376_com.pozitron.hepsiburada.jpg
    65,4 KB · Görüntüleme: 10
Şak diye sabitlenmiyor olabilir ama 1 saat oynayınca 94 dereceye çıkan işlemci şu an 3 4 saatte 78 falan oluyor usta kasanın modeli de görselde var öndeki cami çıkarttım.
Toz dolacak içine öyle yapma. 800-1000 tl aralığında kule tipi fan tak ya da undervolt yap. Bak ryzen master diye program var onu indir hızı 3.9 ghz te sabitle performans değişmez ama sıcaklık 15 20 derece azalır. Ben öyle yapıyorumm şuan. Sonuçta her yerde işlemci illa 4.3 ghz de çalışmalı diye bir şey yok.

Hocam o programı indirdim fakat GHz sabitleme olayını yapamadım YouTube den video izledim ama olmadı bı yerde eksik bişey yaptım heralde yoksa bende tam güçte çalışmasından yana değilim oynadığımız oyunlar belli. Kule tipi fan alacağım biraz zaman var onun için bende böyle bişey yaptım malesef hava makinem var sorun yok temizlerim

Benzer sorun bende de vardı sorunu çözdüm. İstersen göz atabilirsin.
"Ryzen 9 7900 yükte 83 dereceye çıkıyor"

Geri
Yukarı