Ryzen 5 2600 için anakart tavsiyesi

Kingslayer

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle merhabalar. Kendimce sistem topluyordum bir kaç aydır. Sırayla R5 2600, Sapphire RX 590 SE+ ve Adata XPG 16GB 3200 MHz RAM aldım. Final parçası olacak anakartı internette aramaktan, video izlemekten artık gına geldi. Sonunda buraya yazıp fikir danışmak istedim. Ortalıkta çok fazla anakart modeli var ve gerçekten kafam karıştı. Anakartta vrm soğutması, hızaşırtmaya verimli olması ve göze hoş gelmesi önemli kriterlerim. Uzun vadeli kullanacağım için nokta atışı yapmak istiyorum. Bu yüzden bütçem ise maksimum 1200 TL. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
1200 TL'ye X470 anakart var, bu anakartlar üst düzey. R7 işlemcilerle kullanılması falan daha uygun. Yine almak istiyorsanız alabilirsiniz ama buyrun:
1200 TL: GIGABYTE X470 AORUS ULTRA GAMING AMD Ryzen 2000 Soket AM4 DDR4 3200MHz(O.C) HDMI Anakart | ITOPYA
800 TL (Benim önerim bunu almanızdır): GIGABYTE B450 AORUS ELİTE AMD AM4 SOKET DDR4 3200MHz DVI HDMI Anakart | ITOPYA
Kasanız ATX boyutta değilse de bu olabilir: ASUS TUF B450M-PLUS GAMING AMD B450 Ryzen 2 AM4 DDR4 3200MHz (OC) M.2 HDMI DVI ANAKART | ITOPYA

1200 TL'ye X470 anakart var, bu anakartlar üst düzey. R7 işlemcilerle kullanılması falan daha uygun. Yine almak istiyorsanız alabilirsiniz ama buyrun:
1200 TL: GIGABYTE X470 AORUS ULTRA GAMING AMD Ryzen 2000 Soket AM4 DDR4 3200MHz(O.C) HDMI Anakart | ITOPYA
800 TL (Benim önerim bunu almanızdır): GIGABYTE B450 AORUS ELİTE AMD AM4 SOKET DDR4 3200MHz DVI HDMI Anakart | ITOPYA
Kasanız ATX boyutta değilse de bu olabilir: ASUS TUF B450M-PLUS GAMING AMD B450 Ryzen 2 AM4 DDR4 3200MHz (OC) M.2 HDMI DVI ANAKART | ITOPYA

Aslında bütçeyi dibine kadar kullanmak da istemiyorum. Çünkü bu sistemi 4-5 sene kullanıp yeniden sıfırdan kuracağım. X470 faz yapısı ve vrm soğutma olarak daha kuvvetlidir diye düşünüyorum fakat ayırdığım bütçeden kalanı listemde olan sıvı soğutma için kullanabilirim. X470'in eksikliğini hisseder miyim? Yoksa iyi sıvı soğutmalı b450 beni mutlu eder mi? 4-5 sene kullanacağım için son yıllarında sürekli hızaşırtmalı kullanacağım kesin çünkü. B450 ışığında önerdiğiniz elite versiyon yerine pro olanı alsam nasıl olur peki?

F/P kartı olarak MSI b450 tomahawk. Bütçe sorun değilse pro carbon modeli. X470 olacak diyorsanız gaming plus bütçenize göre.

Gigabyte B450 Aorus Pro N11
B450 Aorus Pro Hepsiburada (Önerimdir)
MSI Tomahawk B450

2 anakart da yüzünü güldürecektir.
Kalan bütçe ile Corsair Liquid alabilirsin ki tavsiyem bu yöndedir.

Özellikle neden Aorus Pro önerdiğinizi sorabilir miyim? Görünüş olarak benim de çok hoşuma gitse de ağır yükte aorus maksimum hızaşırtmada tomahawkın hep gerisinde kalmış. En azından izlediğim videoda hep öyle gösteriyor. Uzun ömürlü ve görünüş kriterlerime tamamen uysa da hızaşırtma konusunda halen şüpheci davranıyorum.

Tek tek herkese cevap veremediğim için özür dilerim. Verdiğiniz her öneri için teşekkürler. Tomahawk ve aorus pro arasında kalmış durumdayım. Dolar bu vaziyetteyken ve halen yükselirken ben alışverişi cuma günü yapmayı düşünüyordum. O yüzden bütçemi 1000 liraya çekmeyi düşünüyorum. Bir de aklımı B450-F gaming de kurcalıyor. O mobo hakkında ne diyebiliriz?

Özellikle neden Aorus Pro önerdiğinizi sorabilir miyim? Görünüş olarak benim de çok hoşuma gitse de ağır yükte aorus maksimum hızaşırtmada tomahawkın hep gerisinde kalmış. En azından izlediğim videoda hep öyle gösteriyor. Uzun ömürlü ve görünüş kriterlerime tamamen uysa da hızaşırtma konusunda halen şüpheci davranıyorum.

Tek tek herkese cevap veremediğim için özür dilerim. Verdiğiniz her öneri için teşekkürler. Tomahawk ve aorus pro arasında kalmış durumdayım. Dolar bu vaziyetteyken ve halen yükselirken ben alışverişi cuma günü yapmayı düşünüyordum. O yüzden bütçemi 1000 liraya çekmeyi düşünüyorum. Bir de aklımı B450-F gaming de kurcalıyor. O mobo hakkında ne diyebiliriz?

Benim Asus tecrübem olmadı. Yakından inceleme fırsatım da olmadı açıkçası. Bu yüzden bir şey söyleyemiyorum.

Aorus Pro önermemin sebebi okuduğum bir metne yönelik ve kişisel deneyimdir. Bulmaya çalışıyorum hala o metni bulunca ek olarak göndereceğim; bağımsız bir kurumun yaptığı araştırmanın sonucunda MSI anakartları, Gigabyte'lara oranla %10 - %20 daha fazla servise/tamire götürülmüş. Araştırmayı yapan da kurumsal, bağımsız o teknik servisin bir departmanıydı.

Ayrıca Aorus BIOS update, system background, fan kontrolleri gibi konularda biraz daha kolay. MSI sorun çıkarabiliyor, teknik servisi aratabiliyor ya da forumlarda çözüm için araştırmaya mecbur kılabiliyor.

Performansı iyi olan; MSI. Bu yüzden önerilerim arasında. Kullanımı kolay ve biraz daha dayanıklı olan Gigabyte. Ayrıca aralarında ağırlık farkı var. Bu da kullanılan materyalin Aorus Pro'da daha yoğun ve sağlam olduğu hakkında küçük bir izlenim uyandırıyor. (Sadece önsezi, %100 doğru diyemeyiz)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı