Şuan için oynadığım en büyük oyun GTA 5 aklımda test için bir kaç oyun daha var ama kafam karıştı. Hangi oyunu test etmemi istersiniz? GTA 5 değerler;
GTA V hangi ayarlarda ve hangi çözünürlükte?

Isınmayı doğrudan etkileyebilecek özellikler:
  • Oynanan oyun
  • Grafik ayarları
  • Çözünürlük
  • Vsync açık mı, FPS kilidi var mı?
  • FreeSync, Chill ve türevi teknolojiler aktif mi?
Örneğin bir kişi x oyunu 2600 işlemci ile 1080p high ayarlarda 60 FPS kilitte oynar, 55°C ısı görür. Bir diğer kişi ise aynı oyunu aynı işlemciyle 2K High ayarlarda FPS kilidi olmadan oynar, 70°C ısı görür. Isınıyor ısınmıyor kıstası yaparken bunlara dikkat etmek lazım. Birebir karşılaştırma yapmak için burada konuşan kişilerin aynı oyunu aynı ayarlarda açıp test etmeleri gerekli. 😄

GTA V işlemciye pek yük bindiren bir oyun değil. O yüzden ölçüm kıstası yapmak sağlıklı olmaz. Şunu aklımızda tutalım; işlemcilerimiz aynı, senin Core Boost Performance ayarın otomatik benimki ise kapalı. Gelelim yorumlarıma:

Attığın ilk üç SS'yi [1][2][3] oyuna girer girmez aldığını tahmin ediyorum. Bu denli yüksek FPS aldığına göre de ayarların biraz kısık olmalı. CPU'nun ısınmasını gözlemlemek için bir müddet oynaman gerekiyordu. Her neyse, giriş ekranına göre 55°C normal. Biraz oynamışsın ve arabalı sahnede [4] işlemcin 63°C'ye kadar yükselmiş. Tahminen pek uzun oynamadın. Oynamaya devam etsen ısınmaya devam ederdi diye düşünüyorum. Buraya 1 saatlik bir oturumdan sonra SS atman çok daha sağlıklı olurdu. Yine dediğim gibi, GTA V karşılaştırma yapmak için uygun bir oyun değil.

Alttaki SS'yi 2K High ayarlarda 1 saatlik bir oturumdan sonra almıştım. 2K çözünürlüğe ve High ayarlara rağmen işlemcim 56°C'de. Zaten boşta 50 derecelerde takılan işlemcim oyuna rağmen pek ısınmamış.

1565476214091.png

BFV 2K Medium ayarlar, 60 FPS kilidi. Çıkan sonuç alttaki gibi.

1565476226180.png

Aşağıdaki SS ise Battlefront II'den. Senin için az önce 30 dakika oynayarak test ettim. 1080p High ayarlarda alınmış bir görüntü. CBP kapalı olmasına rağmen ısı 65-68°C'lere kadar çıktı. Bu oyunu sen aynı ayarlarda CBP açık biçimde oynasan tahminim 75 hatta 80°C'lere doğru giderdi. Denemek serbest.

1565476200897.png

Umarım yeterince detaylı bir mesaj olmuştur.

Son düzenleme:
Buraya bir kaç foto atacağım, bilinçsiz kullanıcı olmayalım. İşlemci ısınıyor demekle iş bitmiyor. At çamuru izi kalsın. B350 M-K gibi giriş seviyesi bir anakartta O.C yapıyorum. Soğutucum bu.
2.png
23.png

Ayarlar kendi special ayarlarım dır.

Son düzenleme:
AMD'nin FX 8350 işlemcisini kullandım neredeyse alev alıyordu anakart yandı, Phenom kullandım Intel'den en az 10 derece fark vardı. Bu forumda "R5 2600, R5 3600 ısınma sorunu" diye çoğu konu var. Bu başlıklar Intel işlemciyle açılmıyor herhalde 🤔. Yalancılık falan yaptığım yok, ısınıyor demek suçlamakta olmuyor. Tamam mı?
Bu sizin tecrübeniz. Ben de kendi deneyimimden yola çıkıyorum açıkçası. Ben problem yaşamadım bu başkasının yaşamadığı anlamına gelmez. FX işlemci değil burada bahsi geçen. AMD daha yeni ayaklarını sağlam basıyor. Sadece kullandığınız tabirin tüm AMD bileşenler fazla ısınıyor gibi geldi bana. Ben böyle bir deneyim yaşamadım demek ki yaşamayanlar da var...

GTA V hangi ayarlarda ve hangi çözünürlükte?

Isınmayı doğrudan etkileyebilecek özellikler:
  • Oynanan oyun
  • Grafik ayarları
  • Çözünürlük
  • Vsync açık mı, FPS kilidi var mı?
  • FreeSync, Chill ve türevi teknolojiler aktif mi?
Örneğin bir kişi x oyunu 2600 işlemci ile 1080p high ayarlarda 60 FPS kilitte oynar, 55°C ısı görür. Bir diğer kişi ise aynı oyunu aynı işlemciyle 2K High ayarlarda FPS kilidi olmadan oynar, 70°C ısı görür. Isınıyor ısınmıyor kıstası yaparken bunlara dikkat etmek lazım. Birebir karşılaştırma yapmak için burada konuşan kişilerin aynı oyunu aynı ayarlarda açıp test etmeleri gerekli. 😄

GTA V işlemciye pek yük bindiren bir oyun değil. O yüzden ölçüm kıstası yapmak sağlıklı olmaz. Şunu aklımızda tutalım; işlemcilerimiz aynı, senin Core Boost Performance ayarın otomatik benimki ise kapalı. Gelelim yorumlarıma:

Attığın ilk üç SS'yi [1][2][3] oyuna girer girmez aldığını tahmin ediyorum. Bu denli yüksek FPS aldığına göre de ayarların biraz kısık olmalı. CPU'nun ısınmasını gözlemlemek için bir müddet oynaman gerekiyordu. Her neyse, giriş ekranına göre 55°C normal. Biraz oynamışsın ve arabalı sahnede [4] işlemcin 63°C'ye kadar yükselmiş. Tahminen pek uzun oynamadın. Oynamaya devam etsen ısınmaya devam ederdi diye düşünüyorum. Buraya 1 saatlik bir oturumdan sonra SS atman çok daha sağlıklı olurdu. Yine dediğim gibi, GTA V karşılaştırma yapmak için uygun bir oyun değil.

Alttaki SS'yi 2K High ayarlarda 1 saatlik bir oturumdan sonra almıştım. 2K çözünürlüğe ve High ayarlara rağmen işlemcim 56°C'de. Zaten boşta 50 derecelerde takılan işlemcim oyuna rağmen pek ısınmamış.

Eki Görüntüle 426435

BFV 2K Medium ayarlar, 60 FPS kilidi. Çıkan sonuç alttaki gibi.

Eki Görüntüle 426436

Aşağıdaki SS ise Battlefront II'den. Senin için az önce 30 dakika oynayarak test ettim. 1080p High ayarlarda alınmış bir görüntü. CBP kapalı olmasına rağmen ısı 65-68°C'lere kadar çıktı. Bu oyunu sen aynı ayarlarda CBP açık biçimde oynasan tahminim 75 hatta 80°C'lere doğru giderdi. Denemek serbest.

Eki Görüntüle 426434

Umarım yeterince detaylı bir mesaj olmuştur.
Ben bu sistemi toplamadan önce çok araştırdım. MSI'ın AMD işlemcilere fazla voltaj veriyor diye duymuştum. Bende sorun yaşamamak için Ryzen 3600, giriş seviyesi B450m, 16 gb 3000 MHz yerine daha kaliteli anakart, sıvı soğutmalı RAM ve Ryzen 2600 aldım çünkü AMD tarafında bunlar işlemciye çok etki ediyor. Ner neyse..
İşlemcimin stres testini yaptığımda 65 dereceyi geçmiyor siz oyundan oyuna değişir diyorsunuz. GTA 5'de 1080p MSAA hariç her şey en yüksekte zaten ayarlarının ekran görüntüsünü ekledim. 110-90 FPS alıyorum ve yağmur yağıyor. Arabalı ekran görüntüsü 25 DK sonraki ekran görüntüsü. 63'ü geçmiyor. 2-3 saat oynasam en fazla 64 derece olur. Siz Core Boost'u açarsanız büyük ihtimal 60 derece aldığınız yerde 70 derece alacaksınız işlemcin 3.4 GHz'de iken fazla ısnıyor.
NOT: Çözünürlük 1080p ayarlar en yüksek. Vsync, FPS kilidi, FreeSync, Chill vs. açık değil. İşlemci soğutucu ve termal macun stock.
PC'de PUBG, FC5, Witcher gibi oyunlar var onları da test edip buraya atarım. BF5 var ama indirmedim. Zamanım olursa onuda indirip testini gönderirim.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı