cumaaliarslan

Hectopat
Merhaba arkadaşlar yaklaşık 3 aydır Ryzen 5 2600 işlemcili bir sistemim var.
Aldığım ilk günden bugüne kadar ısınma sorunu yaşıyordum çok forum konusu okudum, çok işlem yaptım, bios'umdan Boost kapadım, BIOS'tan voltaj düşürdüm, BIOS'tan frekans düşürdüm ne yaptıysam sıcaklığa bir çözüm bulamamıştım. Kasamdaki bütün her şey doğru bir şekilde yapılmıştı.
Boşta 48-55 arası gezen işlemcim yük altına geldiği zaman °75-°85 arasında geziniyordu.
Şimdi ise boşta 33-41 arası geziyor.
NOT: Benim sorunum işlemcim yüksek voltaj ve yüksek frekansta çalıştığı için ısınma problemi yaşıyordum BIOS'tan müdahale edemediğim için.

AMD Ryzen MASTER uygulaması ile bütün sorunlarımı halletim. Voltajımı 1.125V işlemci frekansımı da 3.4 GHz'e çekerek ısınma sorunundan kurtulmuş oldum. Sizde de otomatık 1.375V ve 3.9GHz'e çalışıyorsa tavsiyem sizde ayarlarınızı düzeltin.
AMD Ryzen MASTER Ayarlaması:

1.png

2.png

3.png

Ayarları resimlere göre yaparsanız sıcaklığınızın düştüğünü göreceksiniz.
Sürekli bilgisayarı açtığınız zaman profile gelip 1 kere apply yapmanız gerekebilir.

AMD RYZEN MASTER İNDİR
VİRÜSTOTAL

Son düzenleyen: Moderatör:
Ryzen 5 2600x kullanıyorum yükte 65 dereceyi geçtiğini görmedim, ayrıca frekans değerlerini aşağıya çekerseniz daha düşük bir performans elde edersiniz. Bu problem bence kasa kaynaklı önü açık mesh panel kasalar tercih edin.

1 seneyi aşkın süredir Ryzen 5 2600x kullanıyorum, kasa güzel hava aldığı zaman witcher 3 oynarken orlando'nun söylediği gibi 65 derece seviyelerinde kalıyor. Bu tarz işlemler yapıp performans düşürmek yerine kasanın daha rahat nefes almasını sağlamalısın.

Ryzen 5 2600x kullanıyorum yükte 65 dereceyi geçtiğini görmedim, ayrıca frekans değerlerini aşağıya çekerseniz daha düşük bir performans elde edersiniz. Bu problem bence kasa kaynaklı önü açık mesh panel kasalar tercih edin.
amd ryzen 5 2600 işlemcilerin nomral frekans 3.4 GHZ o.c. hali 3.9 GHZ, bende biliyorum performans düşer. 3.9 ghz olduğu zaman stock fan yetersiz kalıyor bu yüzden düşürmek mantıklı.

Geri
Yukarı