Ryzen 5 2600 işlemci 3.60 GHz Üstüne Çıkmıyor

Azat ÇETİN

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Ben Ryzen 5 2600 işlemci aldım ve elimdeki anakart A320M PRO-VH PLUS R3 2200G ile kullanıyordum. Bir gün işlemci kaç GHz'de çalışıyor diye baktım OBS'den, Fast ayarında 720P yayın açıktı ve PUBG oynuyordum. Ekstradan DC, Spotify gibi uygulamalar açık arkada. 12 çekirdekte %30 ila %40 dolaylarında 3.60 GHz'de ve 62 derece çalışıyordu 3.60'ın üstüne çıkmaması soğutmayla mı alakalı anakartla mı kararsız kaldım. Tecrübeli kişiler yorumlarlarsa bu konuyu sevinirim, iyi forumlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
soğutma işlemci 3.60 üzerine çıkması için soğuk olması lazım ve anakartınız b450 ise overclock yaparak 3.60 üzerine çıkartırsınız bildiğim kadarıyla işlemcinin base clocku 3.60 yani soğutma çözümüyle düzertirsiniz 62 derece biraz fazla
62 derece fazla mı? Yaz aylarındayız ve PUBG yayını yaparken 62 derece olması gayet iyi.

A320 anakartlar yeterli besleme yapamadığı için işlemci o GHz'ler de takılı kalıyor.
Bir arkadaşımda aynı sorunu yaşadı GIGABYTE B450 Aorus Elite anakarta geçince sorun düzelmişti.

Öncelikle yorumlar için tesekkürler bahsettiğim şey A320 de O.C yapmak değil R5 2600' ün Boost frekansı 3.90 Ghz ama 3.60 geçemiyorum sorun soğutmaysa ML240L alıcam soğutma yeterli ise Anakart yükselticem 👍

A320 anakartlar overclock için değil. Anakartınızı değiştirmenizi öneririm. B450 kullanabilirsiniz.

Güç modunu değiştirebilir misiniz? Yüksek moda alıp performans değerlerini söyleyebilir misiniz?

Soğutma işlemci 3.60 üzerine çıkması için soğuk olması lazım ve anakartınız B450 ise overclock yaparak 3.60 üzerine çıkartırsınız bildiğim kadarıyla işlemcinin temel frekansı 3.60 yani soğutma çözümüyle düzelirsiniz 62 derece biraz fazla.

İşlemcinin temel frekansı 3.6 GHz değil, 3.4 GHz. Boost frekansı 3.9 GHz. 62°C fazla felan değil, özellikle de bu yaz aylarında. 80°C'a kadar da normal.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı