Ryzen 5 2600 OC performansı

Timci

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Öncelikle konumu açmamın sebebi işlemcime verilen voltajın ne durumda olduğunu merak ettiğimden dolayı. Neden overclock yaptığımı soracaksanız ise buna cevabım 240Hz monitör aldım ve Valorant için aldığım performansı arttırmak oldu. İşlemcimi 4.1GHz'ye kadar overclockladım. Voltaj ve TDP değerleri aşağıdaki fotoğrafta bulunmaktadır. Soracağım ise şu 4.1GHz'de ortalama 1.33V'de çalışması iyi midir? Silikon piyangosu ne durumdadır? Bilen arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim.
Sistem:
Anakart: ASUS Prime B350M-A
İşlemci: Ryzen 5 2600.
RAM: 2 X Crucial 8 GB Ballistix Sport 3000MHz.
Ekran kartı: ASUS Dual RX580 8 GB.

1612734809665.png

Stres testi yaptın mı? 4.1 GHz için 1.330V, işlemci silikonunun pek iyi olmadığını gösteriyor. 4 GHz'de kaç V'ye kadar düşebiliyorsun? 4 GHz'yi 1.2750V ile falan tutturabiliyorsan o şekilde kullanmak daha mantıklı 0,1 GHz için 0,6V kısmak değer. Tabii denemek lazım bunları baya. Kademe kademe.

Stres testi yaptın mı? 4.1 GHz için 1.330V, işlemci silikonunun pek iyi olmadığını gösteriyor. 4 GHz'de kaç V'ye kadar düşebiliyorsun? 4 GHz'yi 1.2750V ile falan tutturabiliyorsan o şekilde kullanmak daha mantıklı 0,1 GHz için 0,6V kısmak değer. Tabii denemek lazım bunları baya. Kademe kademe.
Stres testi yaptım sıcaklık konusu haricinde bir problemle karşılaşmadım. Sıcaklık konusunda çözüm ise soğutucu siparişi verdim onu bekliyorum. Ayrıca 4.1GHz'de CPU voltajı Bios'da otomatik ayarda manuel olarak düşürmeye çalışacağım. Sizce denemem gerekir mi?

Stres testi yaptım sıcaklık konusu haricinde bir problemle karşılaşmadım. Sıcaklık konusunda çözüm ise soğutucu siparişi verdim onu bekliyorum. Ayrıca 4.1GHz'de CPU voltajı BIOS'ta otomatik ayarda manuel olarak düşürmeye çalışacağım. Sizce denemem gerekir mi?
1.33V altına inebilirsen daha iyi olur ama soğutucu varsa pek de gerekmeyebilir. Tabii stabiliteyi korumak önemli.

Sıcaklık değerlerin nasıl? Bir de hangi stres testini kullandın?

1.33V altına inebilirsen daha iyi olur ama soğutucu varsa pek de gerekmeyebilir. Tabii stabiliteyi korumak önemli.

Sıcaklık değerlerin nasıl? Bir de hangi stres testini kullandın?
CPU-Z programının stres testini kullandım. Tavsiye ettiğiniz stres testi var mı?

CPU-Z programının stres testini kullandım. Tavsiye ettiğiniz stres testi var mı?
Prime 95 denenebilir. En iyi stres testlerinden birisi. Bu testi geçerse %99 başarılı olmuştur yaptığın OC. Sistem çökmesi gibi durumlar yaşanırsa voltaj ve GHz ayarı yaparsın tekrar.

Prime 95 denenebilir. En iyi stres testlerinden birisi. Bu testi geçerse %99 başarılı olmuştur yaptığın OC. Sistem çökmesi gibi durumlar yaşanırsa voltaj ve GHz ayarı yaparsın tekrar.
Anladım ben voltajı düşürmeye çalışayım. Son durum hakkında bilgilendirme yaparım stres testinden sonra. Birde şuanda görev yöneticisinden baktığım zaman 4,05 olarak çalışıyor. Burada bir yanlışlık var mı?

1612735718400.png

Anladım ben voltajı düşürmeye çalışayım. Son durum hakkında bilgilendirme yaparım stres testinden sonra. Birde şuanda görev yöneticisinden baktığım zaman 4,05 olarak çalışıyor. Burada bir yanlışlık var mı?

Eki Görüntüle 870412
Oyunda belki tam 4.1 GHz olur. Genelde tam 4.1 GHz olmaz, ona yakın bir değer olur.

Hocam açıkcası manuel voltaj ayarımı pek anlamadım offset voltajı mantığı nedir?
Hocam Asus BIOS'unu bilmiyorum. Ben Gigabyte üzerinden OC yapmıştım. Farklı arkadaşlardan cevap almak daha doğru olur.

Geri
Yukarı