Ryzen 5 2600 Overclock Nasıl Yapılır?

Emre Aydemirr

Hectopat
Ryzen 5 2600 işlemci yanında MSI RTX 2060 Ventus ekran kartı kullanıyorum. Overclock nasıl yapılır merak ediyorum. Ek olarak bir kaç sorum daha var.
Overclock yapmam işlemciye fayda mıdır? Zarar mıdır?
Overclock yaparsam ne kazanırım ya da ne kaybederim?
Yapmalı mıyım? Kasma sorunu yaşamıyorum?
Not: Anakartin Asus TUF B450M plus OC yapmaya uygun mudur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Overclock yapmayı bilmiyorum ama sorularını cevaplayabilirim.
1- Overclock yaptığınızda işlemciye soğutma sağlayabilirseniz
zarar vermez.
2- Yanlış yaparsan işlemci hasar alabilir.
3- Darboğaz yoksa ve kasma yoksa gereksiz bir şey.
4- Anakartın destekliyor.

Overclock yapmak için BIOS üzerinden frekans çarpanını arttırıp ona uygun voltaj girmen gerekir. Bunu da en net şekilde deneyerek bulabilirsin. Test ederken Prime95 harici program kullanmana gerek yok.
-Doğru yapıldığı takdirde yararlıdır. Ben tekli çekirdekte %12, çoklu çekirdekte %20 artış yaşadım.
-Performans kazanırsın. İşlemci sıcaklığı biraz daha yükselebilir. Bunun dışında herhangi bir kaybı yok. Gerçi sıcaklığının yükselmesi de kayıp olarak sayılmaz bence.
-Anakartın ufak overclocklar için gayet yeterli.
-Sana kalmış. Şahsen ben de yaşamıyorum ancak sınırına kadar yükselttim.

Overclock yapmam işlemciye fayda mıdır? Zarar mıdır?
Ayarında yapılırsa fayda sağlar.
Overclock yaparsam ne kazanırım ya da ne kaybederim?
Performans kazanırsın, uzun vadede işlemcini kaybedebilirsin.
Yapmalı mıyım? Kasma sorunu yaşamıyorum?
Bu soruyu sen cevaplayabilirsin. Yapmayı bilen birisi için bedavadan performans sağlar. 2600'e OC yapıp 2600X'in stok değerlerindeki performansı rahatlıkla yakalanabilir hatta geçilebilir.
Anakartin Asus TUF B450M plus OC yapmaya uygun mudur?
Evet uygun.
Overclock nasıl yapılır merak ediyorum.
Ana mantığı "minimum voltaj ile maksimum frekans"dır. En basit yöntemlerinden birisi frekansı hedeflenen değere çekmek ardından sistemin stabil olduğu minimum değere kadar voltajı yükseltmek ve her seferinde Prime95 gibi yazılımlarla 3-5 dakika stres testi yaparak stabiliteyi öğrenmek. Voltajı yükseltmek için klavyedeki "+" tuşunu kullanabilirsin. İnternetten hangi frekansa ne kadar voltajla çıkıldığı hakkında fikir alabilirsin. Aynı model olsa bile her işlemcinin overclock değerleri farklı olabilir. İnternetteki değerlerin aynısını uygulayıp sorun yaşarsan voltajı arttırmayı ya da frekansı düşürmeyi dene. Son olarak voltajı 1.4-1.45V'dan fazla yükseltmeni önermiyorum.

Hepinize verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Anladığım kadarıyla OC performansı yükseltiyor ama işlemciyi daha fazla yoruyor. O yüzden performansım düşmeye başladığı zaman OC yapıcağım sanırım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı