Çözüldü Ryzen 5 2600 overclock nasıl yapılır?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

HardPlayer

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Graphic Designer
Merhabalar, öncelikle 2020 herkese sağlık, mutluluk ve başarı getirmesini diliyorum. Fazla uzatmadan;

Sistemim şu şekilde:
Cougar turret V2 RGB.
• Ryzen 5 2600.
• Masterliquid ML240L.
• Ripjawsv 2*8 DDR4 3000 MHz.
• ASUS TUF B450-PLUS GAMING.
• 250 GB Samsung 970 evoplus M.2.
• RX 570 Armor 4G OC.

Grafik tasarım okuyorum ve 3D modelleme ve animasyon yapıyorum. Render süresini bir tık da olsa kısaltmak adına işlemcime OC yapmak istiyorum. 40 dk render süresi boyunca en fazla 56°, oyunlarda 44° ve boşta 35° alıyorum. Render işleminde 70°lere çıkabilirim bir sorun olmaz kanımca ama yanlışsam düzeltin. Hiç OC yapmadım ve param da yok açıkçası o yüzden tedbirli olmalıyım biliyorum. Nasıl adım izlemem gerekiyor hiç bilmiyorum, resimli anlatım yazdım çünkü hiç resimli anlatım göremedim. İstediğiniz yerin fotoğrafını atabilirim BIOS'tan hiç dert değil. 4.0 GHz veyahut 3.9 GHz yapsam yeterli.

Not: resimdeki kısaltmaların ne anlama geldiği konusunda en ufak bir fikrim bile yok.

IMG_20200103_190041.jpg

IMG_20200103_190058.jpg

IMG_20200103_190146.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
0.05 daha düşürmeyi deneyebilirsiniz. Ben 0.12 ile 4.0 hıza ulaşabiliyordum belki sizin işlemciniz de 0.15 ile stabil kalabilir.

Ya da bunun yerine voltajı sabit bırakıp çarpanı 41 yapmayı deneyin.
Voltaj değeriniz ile oynamadı veya değiştikten sonra teyit edip, stres testi yaptınız ve sonuçlar normal ise hiçbir sorun olmaz.
Hayır oynamadım resimdeki bilgiler ve resimlerin altına yazdığım bilgiler günceldir. Çarpan 4.11, voltaja da +0.2 ekledim. Test ettim kapanmadı.

Oyun bile oynadım yarım saat.

Hayır oynamadım resimdeki bilgiler ve resimlerin altına yazdığım bilgiler günceldir. Çarpan 4.11, voltaja da +0.2 ekledim. Test ettim kapanmadı.

Oyun bile oynadım yarım saat.
Herhalde çekirdek voltajını arttırdınız. Kapanmamasının yanı sıra sıcaklık değerleri de normal ise bir sorun yok diyebiliriz. Tatmin etmedi derseniz testi 10 dakika yerine 30 dakika yapabilirsiniz (veya süreyi daha fazla uzatabilirsiniz) ama 10 dakikada sorun olmadıysa pek sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum. Hayırlı olsun. :)

Evet evet çekirdek voltajı kesinlikle kastım o. Bir de çarpanı arttırdım sadece bu ikisi. Anakart sıcaklığına da baktım 39 - 37 arasıydı oyun sonrası.

Evet evet çekirdek voltajı kesinlikle kastım o. Bir de çarpanı arttırdım sadece bu ikisi. Anakart sıcaklığına da baktım 39 - 37 arasıydı oyun sonrası.
Sadece oyun üzerinden baktıysanız pek sağlıklı olmaz. O yüzden stres testi veya render tarzı CPU'yu etkin kullanacak şeylerle test etmenizi öneririm. Sonra video işlerken yani kısaca CPU'yu etkin kullanırken sorun yaşamayın. Ha zaten yaptıysanız ve yine 40-50 dereceyi geçmediyse muazzam.

Tabii ki haklısınız sadece oyuna göre bakmadım. 5 dk render aldım o kadar. Ama daha uzun render'ı ancak finallerden sonra alabilirim bir sorun olursa buradan yazarım. Şimdi Gpu-Z'i atacağım arkadaş istemişti.
CPU-Z ekranı atar mısınız?
Gpu Z

Gpu Z.jpg Gpu Z 2.jpg

Not: Voltaj sürekli değişkendi. bazen 0.5 V çekti bazense 0.9. Aynı şekilde frekans da değişiyordu. Ama ortalama resimdeki gibi.
_______________________________________________________________________________________________________

HW Monitor

HW Monitor.jpg HW Monitor_'.jpg

HW Monitordeki voltaj miktarı GPU Z'ye kıyasla daha stabildi. GPU Z'de sık sık değişen voltaj miktarı, HW'de daha durağandı. Volt miktarı 1.29V ile 1.34V arasında seyretti. GPU Z'deki gibi hiç 0.5'lere ya da 0.9'lara inmedi. İkisinin de mantıklı bir açıklaması vardır elbet ancak benim bilmediğim aşikar :)
__________________________________________________________________________________________________________

Küçük bir sorum olacaktı; GPU Z'de RAM frekanslarım neden 3000 MHz olarak gözükmüyor. Halbuki gerçekte öyle. 👇

Gpu Z Ram.jpg

Edit: Baya geç attım kusurumu mazur görün.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı