Ryzen 5 2600 sıcaklık ve voltaj değerleri

Bora.dra

Hectopat
Merhaba arkadaşlar ve abilerim yaklaşık 4-5 aydır bir sorundan müzdaripim öncelikli olarak termal macunun 1 yıldır değişmediğini söyleğerek başlayabilirim, bilgisayarımda bazı oyunlarda çok ısınma oluyor bugün konu açma kararı aldım bugün yaptığım testte LOL'de 55 derece işlemci, CoD Warzone'de 75 derece işlemci değerlerine ulaştım ve bu değerler 1 ay önceye kadar çok daha fazla olduğu için BIOS menüsünce Core performance Boost'u kapayıp voltaj dalgalanmalarından sonucu oluşacak sıcaklık değerlerini engellemek istedim fakat tabii 3.6GHz'e sabitlendi.
Sıcaklık değerleri bilgisayara zarar verecek durumda değil fakat yine de yüksek seyrediyor BIOS ayarlarında voltaj değerleri Auto'da ve bilgisayarın verdiği voltaj 0.95 ile 1 arası değişiyor gözüme düşük geldi fakat ellemek istemedim,
Sorun şurdaki bu sıcaklık değerleri Core performance Boost kapalıykenki değerler eminimki açıldırığında bu değerler yine uçucaktır.
Termal macun yap önerisi dışındaki önerilerinizi bekliyorum Cooler Master nano partiküllü sipariş verdim gelecek 1 haftaya kadar bana ne önerirsiniz cidden yardıma ihtiyacım var.
Bu resimdeki değerler LOL'deki değerlerdir Warzone'deki değerleri çekmeyi unuttum fakat her şey aynıyken sıcaklık 75 dereceydi(bütün testler 40dk oyun baz alınarak yapılmıştır)

Anakart: B450 Tomahawk.
Ekran kartı: RTX 2060 Ventus.
RAM: Corsair vengace 3000MHz CL16 8 GB RAM.
PSU: Sharkoon shP650.
Kasa: Sharkoon TG4(soğutma sistemi ortanın altında)

Sıcaklık.png

Aynı işlemciye sahibim, 12 çekirdek olduğu için ve stok fan kullandığım için çok ısınıyor sanırsam. İşlemci sınırını 4 yaptım ve sıcaklık baya bir düştü, CS:GO da kasadan plastik kokusu gelirdi ve işlemcinin olduğu yer ısınırdı elimi koyunca biraz yüksek bir sıcaklık hissederdim ama işlemci sınırlayınca azaldı. Tabii bunu yaparak performans kaybı yaşayacaksınız bunun yerine downclock da olabilir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı