Ryzen 5 2600 sistem ETS 2'de 17FPS veriyor

cinar_yasarrr

Hectopat
Makaleler
3
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Sistemim Ryzen 5 2600, RTX 2060, 16 GB 3000MHz RAM, 480GB 550mb/500mb SSD. Bu sistemle her şey Full'de ve 1080P'de ETS 2 oynarken 17-18FPS alıyorum ve işlemcim 81 derece oluyor şehir içinde, şehir dışında ise 30FPS gibi düşük bir rakam alıyorum. Sizce sorun nedir?
Ayrıca driverlerim de güncel.

1627564900535.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Sistemim Ryzen 5 2600, RTX 2060, 16 GB 3000MHz RAM, 480GB 550mb/500mb SSD. Bu sistemle her şey Full'de ve 1080P'de ETS 2 oynarken 17-18FPS alıyorum ve işlemcim 81 derece oluyor şehir içinde, şehir dışında ise 30FPS gibi düşük bir rakam alıyorum. Sizce sorun nedir?
Ayrıca driverlerim de güncel.

Eki Görüntüle 1121822

Oyunlarda kullanılan ekran kartını görmüyor olabilir. RTX 2060 kullanılmayınca düşük FPS alıyor olabilirsin.

Technopat youtube kanalında anlatılan video

Evet masaüstü, ayrıca dediğim şeyi yaptıktan sonra FPS şehir içi 30-40'lara yükseldi fakat işlemci %15 kullanılmasına rağmen 91 dereceye ulaştı.
O işlemci sıcaklığı hiç normal değil.

1) İşlemci ve işlemci soğutucunuzun montajını kontrol etmenizi tavsiye ederim.
2) Sorun montajdan değilse termal macun vs kaynaklı olabilir. Macun yenilemesi yapılması faydalı olur.
3) İşlemci soğutucusu olarak ne kullanıyorsunuz ve çalıştığından emin misiniz ?
4) Eğer sorun bunlar da değilse mutlaka işlemcinizi yetkili ve işini bilen bir yere göstermenizde fayda var.

Çünkü ETS 2'de %15 kullanımda 91 dereceyi görmesi hiç mantıklı değil.

O işlemci sıcaklığı hiç normal değil.

1) İşlemci ve işlemci soğutucunuzun montajını kontrol etmenizi tavsiye ederim.
2) Sorun montajdan değilse termal macun vs kaynaklı olabilir. Macun yenilemesi yapılması faydalı olur.
3) İşlemci soğutucusu olarak ne kullanıyorsunuz ve çalıştığından emin misiniz ?
4) Eğer sorun bunlar da değilse mutlaka işlemcinizi yetkili ve işini bilen bir yere göstermenizde fayda var.

Çünkü ETS 2'de %15 kullanımda 91 dereceyi görmesi hiç mantıklı değil.
Kasam çok az hava alıyor, işlemcim stok soğutucuda ve 1.5 senedir stok soğutucu ve stok termal macun ile duruyor.

Kasam çok az hava alıyor, işlemcim stok soğutucuda ve 1.5 senedir stok soğutucu ve stok termal macun ile duruyor.
Ben ilk mesajımı parça sağlığını ön planda tutarak yazdım. Ama şöyle ayıralım madde madde.

1) Önce oyunun ayarlarında problem olabileceğini düşünürsek;

-Oyunda scailing ayarı var grafik kısmında. Eğer bu %100'den fazla ise %100'e çekin. Tekrar kontrol edin sıcaklık ve FPS değerlerinizi.

2) 1.5 senedir böyle bir probleminiz yoktu ve yeni başladıysa hatta bu problem sadece ETS 2 'ye özel mi diye sormam lazımdı aslında. Eğer bu problem sadece ETS'ye özel ve başka oyunlarda olmuyorsa sorun ETS 2'dedir. Belki bir dosyası veya ayarı bozulmuş olabilir. İndirdiğiniz bir mod vs yüzünden basit bir mining virüsü girmiş olabilir. Dediğim gibi sorun ETS 2'ye özel ise bir şekilde çözülür.

Bunun için boştaki sıcaklık değerlerinizi ve başka bir oyundaki sıcaklık değerlerinizi bizimle paylaşırsanız daha rahat fikir edinebiliriz.

- Eğer her durumda, her oyunda bu sıcaklık problemi varsa yine yazılım veya donanım kaynaklı olabilir. Bu noktada yazılım mı yoksa donanım mı problemi var, onu ayırt etmek gerek. Eğer işlemciniz düşük kullanımda bile yüksek sıcaklık değerlerine çıkıyorsa, bu genelde donanımsal bir probleme işaret eder. Bir önceki mesajımda yazdığım gibi, işlemci soğutucusunun düzgün çalışmaması, termal macunun eskimesi gibi. Ayrıca kasanızın çok az hava aldığını söylemişsiniz. Buna bir çözüm bulmanız da önemli.

- Sıcaklık ile birlikte CPU kullanımı da yükseliyorsa, bu kullanımı yapan program veya zararlı yazılımı tespit etmek gerek. Görev yöneticinizden kolayca görebilirsiniz kullanım sırasında bunu. Bazı programlar ise görev yöneticisinden saklanabiliyorlar. Bunun için de Process Explorer gibi harici görev yöneticisi programlardan faydalanabilirsiniz.

İlk mesajımda da belirttiğim gibi bana problemin işlemci soğutucusu problemi gibi gelmesinin sebebi %15 kullanım 91 derece sıcaklık olması. Kullanımınız son derece normal seviyelerdeyken o oyun için, sıcaklığın bu derece artması işlemcinizin sanki soğutulamamasından kaynaklı ısındığı sinyalini veriyor bana. Bu da ya stok soğutucunuzdan ya da macundan kaynaklı olabileceği sonucuna çıkartıyor bizi.

Ama yine de yazılımsal olabilme ihtimalini de göz önüne alırsak, yukarıda yazdıklarımı kontrol etmenizi öneririm.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı