Ryzen 5 2600 Sistem Toplama

crowdead1

Centipat
Merhabalar, yakın zamanda "Gaming laptop"ımı satarak bir illetten kurtuldum ve şu an Ryzen 2600 ile ortalama bir sistem topluyorum.

Yaşadığım zorlukları, bulduğum indirimleri vs. paylaşacağım, hem birilerinin işine yarasın, hem sorun yaşarsam yardımcı olun diye böyle bir konu açtım. Elimde bulunmayan parçalardan önerdiğiniz parçalar varsa yazarsanız çok memnun olurum.

Şu an elimde olan parçalar:
-Ryzen 5 2600 (Gittigidiyor'dan 1020 TL'ye Akbank ile 75 TL chip-para kazanarak aldım. 945 TL'ye geldi.)
-Gigabyte B450M-S2H (Hepsiburada'dan 539 TL'ye Papara %5 cashback kampanyasını kullanarak aldım 510 civarına geldi.)
-Corsair Vengeance LPX 8 GB-3000MHz (Hepsiburada 315 TL)
-Thermaltake TR2 S 550W PSU (İtopya'dan 360 TL)

Şimdilik bu zor dönemde toparlayabildiğim parçalar bunlar. İndirimleri takip etmeye çalışıyorum, acele etmeden güzel bir sistem kuracağım. RAM'den bir adet daha sipariş edebilirim. Bütçeme göre en son bakacağım. Ekran kartı olarak RX 5500 XT, RX580-590 gibi bir şey düşünüyorum. Test ederek ikinci el de alabilirim bakıyorum. Güncel tutmaya çalışacağım. Sistemi topladığımda istediğiniz test vs. olursa yaparım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Keşke işlemciyi 1600 AF olan model alsaydınız. 2600 ile aynı performansta. 800 TL civarında satılıyor. İndirimlerle 700 TL gibi bir fiyata alabilirdiniz. Neyse artık almışsınız.

Ekran kartı olarak 1660 Super alabilirsiniz. Inno3D'nin kartlarına bir göz atın.

SSD olarak Samsung alın bütçeniz varsa, yoksa Sandisk veya Kingston alabilirsiniz.

HDD alacaksanız Seagate alın.

Teşekkürler, 1600 afyi ben de düşünüyordum ama 850 falan fiyatları ve af olup olmadığını yazmamışlar. Bir kaç satıcıyla iletişim kurmaya çalıştım fakat başaramadım. Ayrıca indirim için 1000 TL üzeri olması gerekiyordu ben de 100 lira daha vereyim başım ağrımasın dedim. Hem az da olsa daha iyi performanslı 1600'den.

SSD seçimimi WD Green olarak yaptım. Aşağıdaki ürünü 20 TL gg uygulama indirimi ve 10 TL chip para ile 270 TL'ye almış oldum. Elimde eski 1 TB HDD var, onunla birlikte halletmiş oldum depolama kısmını. SSD fiyatları biraz düşerse M2 + sata SSD şeklinde değiştireceğim ileride.

9600kf lie veya 3600 lü sistem toplayın. Ekran kartını da 1660 super.
Hocam aldım işlemciyi diğer parçaları önerirseniz sevinirim. 3600 sistem veya Intel sistem kuracak olsam öyle kurardım zaten.

2600 ile 1600 AF arasında çok az da olsa fark var. Bütün başlıklarda 1600 = 2600 şeklinde yorum yapılıyor ama bu bir anlatım bozukluğudur. Yani işlemci konusunda çok büyük bir hata yapmamışsınız.

Ekran kartını da 1660 Super almaya bakın bence. Geçen hafta İnce Hesap indirimlerinde Gigabyte marka 3 fanlısı 1.800 TL'den gitti.

2600 ile 1600 AF arasında çok az da olsa fark var. Bütün başlıklarda 1600 = 2600 şeklinde yorum yapılıyor ama bu bir anlatım bozukluğudur. Yani işlemci konusunda çok büyük bir hata yapmamışsınız.

Ekran kartını da 1660 Super almaya bakın bence. Geçen hafta İnce Hesap indirimlerinde Gigabyte marka 3 fanlısı 1.800 TL'den gitti.
Teşekkür ederim ben de öyle düşünüyorum.

Ekran kartı konusunda şöyle bir durumum var. Halihazırda 1080p bir monitörüm var ve 2k ya da 4k için en azından bir 5-6 ay monitörü değiştirmeyi düşünmüyorum finansal nedenlerden dolayı ve aynı nedenlerden şimdilik ikinci el, beni 1080p'de tamamıyla tatmin edecek bir kart almayı ve zamanı gelince monitörle ekran kartını birlikte değiştirmeyi düşünüyorum. Mantıklı mı sizce?

Teşekkür ederim ben de öyle düşünüyorum.

Ekran kartı konusunda şöyle bir durumum var. Halihazırda 1080p bir monitörüm var ve 2k ya da 4k için en azından bir 5-6 ay monitörü değiştirmeyi düşünmüyorum finansal nedenlerden dolayı ve aynı nedenlerden şimdilik ikinci el, beni 1080p'de tamamıyla tatmin edecek bir kart almayı ve zamanı gelince monitörle ekran kartını birlikte değiştirmeyi düşünüyorum. Mantıklı mı sizce?
Mantıklı tabi. Şuan için önerilenler hep 1080p için zaten. Ama sanırım bütçe sorunları var. RX 590 fiyatı çok ucuz olmayacaktır hani 1660 Super'i iyi fiyata bulursan kaçırma. Olmuyorsa Radeon kanadına bir bakarsın elbet.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı