Ryzen 5 2600 sistemde Oyun Oynarken PC Resetleniyor

oguzhanhosca

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Fotoğrafçı, Editör
Öncelikle Hepinize Merhaba;

Bilgisayarım Valorant oynarken ara sıra donup reset atıyor, "Drrr" diye ses çıkartarak donup hemen ekran siyah oluyor, ve bir süre bekledikten sonra reset atıyor.
Bilgisayarımdaki ekran kartı dışında tüm parçalar yeni, hatta bu sorunu yaşadığım için güç kaynağını özellikle 650W 80+ Bronze Cooler Master PSU ile değiştirdim.
Ben hem editörlük, fotoğrafçılık hem de iç mimarlık yapmaktayım, bu sebepten çok kurgu işlerim, render ve shop işlerim olmakta. Bu tarz işlerimi yaparken hiç sorun yaşamıyorum. Geçen gün "USERBENCMARK" sitesinden PC donanımımı tüm parçaları teste soktum. Sonuçları çok iyi çıktı sadece ekran kartı yetersiz geldiğini gördüm. %54.5 puanı çıktı ekran kartında.
Ekran kartı değiştirmeyi gereksiz buluyorum, onun yerine Apple'a geçmeyi yeğelerim, ama oyun oynamayı çok sevdiğimden Windows'u bırakamıyorum.
Ekran kartım boşta yüksüz halde 42/44 Derece oluyor. Oyuna girdiğimde 65/75 dereceleri görüyorum standart olarak, nadirde olsa 80'i gördüğüm oldu.
Şimdi Cooler Master High performans termal macun siparişi verdim, hem işlemci hem de ekran kartı GPU termal macununu yenileyeceğim, acaba donup reset problemimi termal macun giderecek mi? Yoksa illa değişime gitmek gerekir mi?
Kasamda 6 tane fan mevcut, ekran kartı 2 tane işlemci 1 tane derken 9 tane fan çalışıyor içinde. Kasa ful metal olduğundan hiç ısınmıyor, buz gibi. Teknik yazılımlara girdiğimde ekran kartının sınır sıcaklığı 81/85 derecelerde gösteriyor, büyük ihtimal o sınıra ulaştığı için otomatik riske sokmamak için resetliyor kendini.

Sizce sebep ne olabilir?
(Tüm yazılım güncellemeleri en son sürüm)

Bilgisayar donanımım şu şekilde;
İşlemci: AMD Ryzen 5 2600
Anakart: Gigabyte B450 GAMING X
RAM: Apacer Panther Rage RGB 16 GB (2x8GB) DDR4 3200MHz CL6
Ekran Kartı: ASUS Dual GTX 1060 3GB
SSD/HDD: Adata XPG SX8200PRo 256 GB(3500 MB) / Toshiba 500GB 7200RPM
Kasa: XPG Invader White (6 Fan takılı)
PSU: Cooler Master 650W 80+ Bronze

Güncelleme: Bugün oyun oynarken anlık donma yaşadım ve sonrasında devam etti akışa, o esnada girip sıcaklığına baktım ekran kartının, 56 dereceydi. Belli ki ekran kartı ısısı normal seviyede ve zorlanmıyor, ama sorunun o olduğu da aşikar. Sebebini çözebilmiş değilim.

Geri
Yukarı