Ryzen 5 2600 ve GTX 1050 Ti dengesiz performans

Zynolix

Hectopat
Arkadaşlar öncelikle kusura bakmayın bu konunun buraya mı açılması gerekiyordu bilmiyorum. Yanlışım varsa kusuruma bakmayın lütfen.

Öncelikle sistem özelliklerim şu şekilde;

- AMD Ryzen 5 2600 Socket AM4 3.9GHz 19MB Önbellek
- ASUS Prime B450M-K AMD B450 Soket AM4 Ryzen™ DDR4 3466MHz(O.C) M.2 USB3.1 Anakart
- Crucial 16 GB (2x8GB) Ballistix Sport LT Gray DDR4 3000MHz CL15 1.35V PC RAM
- Xigmatek X-Power 650W 80Plus GÜÇ KAYNAĞI
- Transcend 120GB 220S Serisi Sata3.0(550MB/s Okuma - 450MB/s Yazma)
- ASUS GeForce GTX1050 Ti STRIX Gaming OC GDDR5 4 GB 128Bit DX12
- Seagate 3.5" 500GB Barracuda SATA 3.0 16MB Cache 7200RPM

Ekran kartı, SSD, HDD dışındaki parçaları 1 hafta önce topladım o yüzden biraz dengesiz oldu sanırım.

Sorunum şu, oyunlarda ekran kartına göre her ayarda düşük işlemci kullanı mı? Örneğin CS:GO oynarken %18 - 25 işlemci kullanı mı, ekran kartı kullanımı %32 - 35, RAM kullanımı da ortalama 5-7 GB yaptığım ayarlara göre ama garip bir FPS değeri alıyorum. En yüksek ayarlarda ve en düşük ayarlarda hemen hemen aynı FPS ve FPS düşmeler oluyor zaman zaman her ayarda ve BIOS'tan baktığım zaman RAM frekansı 2400 MHz yani tam ayarında göstermiyor. Ekran kartı en yüksek 53, işlemci 46 dereceyi gördü. Bilgisayarı aldığımdan beri BIOS güncellemesi vs. yapmadım yapmaktan da korkuyorum birkaç yerde okumuştum heba edebiliyormuşuz anakartı, bu konuda aydınlatırsanız sevinirim. Eğer BIOS güncellemesi gerekirse şu anki kullandığım BIOS sürümünden sonra 3 sürüm daha çıkmış en son çıkana mı güncelleme yapmam gerek sıra sıra mı bilgilendirirseniz çok sevinirim. 1 haftadır düşünüyorum çoğu yerde konuları okuyorum ama açıkçası deneme yanılma yapmaya bile tedirginim. Yazım yanlışlarım olduysa özür dilerim, ilk konum.

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS güncelemesi yapmaktan korkmanıza gerek yok. Bunun için bir ton rehber var bunları izleyerek çok basit bir şekilde yapabilirsiniz. Elektrik gitmesi gibi durumlarda problem oluyor. Oda bölgenizde sürekli olarak elektrik kesintisi yaşamıyorsanız bir problem teşkil etmeyecektir.
Technopat olarak her zaman en güncel sürümü tavsiye ediyoruz.
Birde sanki o işlemciye o ekran kartı olmamış gibi. Ekran kartınız sisteminize göre düşük kalmış.

Arkadaşlar öncelikle kusura bakmayın bu konunun buraya mı açılması gerekiyordu bilmiyorum. Yanlışım varsa kusuruma bakmayın lütfen.

Öncelikle sistem özelliklerim şu şekilde;

- AMD Ryzen 5 2600 Socket AM4 3.9GHz 19MB Önbellek
- ASUS Prime B450M-K AMD B450 Soket AM4 Ryzen™ DDR4 3466MHz(O.C) M.2 USB3.1 Anakart
- Crucial 16 GB (2x8GB) Ballistix Sport LT Gray DDR4 3000MHz CL15 1.35V PC RAM
- Xigmatek X-Power 650W 80Plus GÜÇ KAYNAĞI
- Transcend 120GB 220S Serisi Sata3.0(550MB/s Okuma - 450MB/s Yazma)
- ASUS GeForce GTX1050 Ti STRIX Gaming OC GDDR5 4 GB 128Bit DX12
- Seagate 3.5" 500GB Barracuda SATA 3.0 16MB Cache 7200RPM

Ekran kartı, SSD, HDD dışındaki parçaları 1 hafta önce topladım o yüzden biraz dengesiz oldu sanırım.

Sorunum şu, oyunlarda ekran kartına göre her ayarda düşük işlemci kullanı mı? Örneğin CS:GO oynarken %18 - 25 işlemci kullanı mı, ekran kartı kullanımı %32 - 35, RAM kullanımı da ortalama 5-7 GB yaptığım ayarlara göre ama garip bir FPS değeri alıyorum. En yüksek ayarlarda ve en düşük ayarlarda hemen hemen aynı FPS ve FPS düşmeler oluyor zaman zaman her ayarda ve BIOS'tan baktığım zaman RAM frekansı 2400 MHz yani tam ayarında göstermiyor. Ekran kartı en yüksek 53, işlemci 46 dereceyi gördü. Bilgisayarı aldığımdan beri BIOS güncellemesi vs. yapmadım yapmaktan da korkuyorum birkaç yerde okumuştum heba edebiliyormuşuz anakartı, bu konuda aydınlatırsanız sevinirim. Eğer BIOS güncellemesi gerekirse şu anki kullandığım BIOS sürümünden sonra 3 sürüm daha çıkmış en son çıkana mı güncelleme yapmam gerek sıra sıra mı bilgilendirirseniz çok sevinirim. 1 haftadır düşünüyorum çoğu yerde konuları okuyorum ama açıkçası deneme yanılma yapmaya bile tedirginim. Yazım yanlışlarım olduysa özür dilerim, ilk konum.
Aynı anakartı kullanıyoruz. Acilen bios güncellemesi yapman lazım, bios update den dolayı anakart yakanı hiç görmedim, duymadım.

BIOS güncelleyiniz o sözler Elran Kartına OC yaparsanız sistemin ömrü kısalır diyorlardı doğru mu tam emin değilim ömür kısalmasından. Ayarlardan bakabilirsin belki Ekran Kartı sıcaklığı 53 sabitlenmiştir. Bunlar Mhz arttırınca sıcaklıkta yükseliyor diye biliyorum yanlış olmasında.

Csgo sistem gerektirmeyen bir oyun fps limitide varsa zaten donanımların 1/4 ü yeterli gelecektir onun dışında o ekran kartı r5 2600 için zayıf 1050ti full yükte iken r5 2600 %30 kullanımda olabilir orasına takılmayın yapmanız gereken bir bios uptade varsada yapın kolay bir işlem gpu ve cpu sıcaklıklarınızda mükemmel

Csgo sistem gerektirmeyen bir oyun fps limitide varsa zaten donanımların 1/4 ü yeterli gelecektir onun dışında o ekran kartı r5 2600 için zayıf 1050ti full yükte iken r5 2600 %30 kullanımda olabilir orasına takılmayın yapmanız gereken bir bios uptade varsada yapın kolay bir işlem gpu ve cpu sıcaklıklarınızda mükemmel
Tebrikler ban yiyeceksiniz haberiniz yok. Nerden çıktı sistem istemeyen oyun olduğu?

BIOS güncellemesi yapın. Bellek frekansını yükseltmek için ise BIOS üzerinden A-XMP ayarını aktif hale getirerek önceden hazırlanmış bellek frekansı profillerini seçebilirsiniz. Muhtemelen 2933 MHz değerine kadar frekans yükseltilecektir.

@Hikmet Benol Çok öyle aman aman bir sistem istemiyor. I3 3240 içindeki HD Graphics ile 720P 60 FPS alabiliyorum ve oynamama yetiyor. Düşün yani 8 senelik bir işlemcinin içindeki GPU ile oynayabiliyorum.

Tebrikler ban yiyeceksiniz haberiniz yok. Nerden çıktı sistem istemeyen oyun olduğu?
Csgo günümüz pcleri için çerez bir oyun nerde hata var? 2006 Model marka pc 9800gt si var oynatıyor ne gibi bir gereksinimi varmış şimdi merak ettim

Windows için CS:GO Sistem Gereksinimleri (Windows - Minimum)
  • İşletim Sistemi: Windows® 7/Vista/XP
  • İşlemci: Intel® Core™ 2 Duo E6600 yada AMD Phenom™ X3 8750 işlemci veya daha iyisi
  • Bellek: 4 GB
  • Ekran Kartı: NVidia GeForce GT 420 yada AMD Radeon HD 6450
  • Direct X: 9
  • Depolama: 15 GB kullanılabilir alan
MacOS için CS:GO Sistem Gereksinimleri (MacOS - Minimum)
  • İşletim Sistemi: MacOS X 10.6.6 yada daha yüksek
  • İşlemci: Intel Core Duo Processor (En az 2.0 GHz olmalı)
  • Bellek: 2 GB RAM
  • Ekran Kartı: ATI Radeon HD 2400 yada NVidia 8600M veya daha üst sürümler
  • Depolama: 15 GB kullanılabilir alan

CS: GO Sistem Gereksinimleri (Windows – Önerilen)
  • İşletim Sistemi: Windows 7 / Windows 8 / Windows 10
  • İşlemci: Intel Pentium Dual Core E5700 3.00 GHz | AMD Phenom 8750 veya daha yüksek model bir işlemci
  • Bellek (RAM): 2 GB Sistem Belleği
  • Ekran Kartı: AMD Radeon HD 6670 | Nvidia GeForce GT 630
  • VRAM: 512 MB
  • DirectX Sürümü: DirektX 9.0c
  • Depolama: 15 GB depolama alanı
?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı