Ryzen 5 2600 ve GTX 1660 Ti sistem darboğaz

Tamamen öznel konuşuyor kendi deneyimini herkesin deneyimi gibi genelliyor. AMD ryzen 2600 sorunlu bir işlemci olsa bunun yansımasını görürdük piyasada payı gayet yüksek çünkü. Bence insanların yanılgısı şurda başlıyor bu tür bütçe dostu parçalar tabii ki çok insanda olduğu için daha çok göz önünde oluyor, yoksa kaç kişinin elinde i9 9900k var ki o kadar başlığı açılsın.

Başıma gelen bir sorundan bahsedeyim. Bir gün pubg ve bf1 e girdiğimde bu oyunlar her zamankinden daha çok kasıyordu. Fps drop dan da öte fps düşüklüğü mevcuttu. Masaüstüne çıktım görev yöneticisinden işlemci kullanımına baktığımda Cpu %60-80 arası kullanımlarda arada bir %90'a çıkıp iniyordu boştayken. Sıralamayı işlemci kullanımına göre dizdim. Utorrent in webhelper.exe adında bir programı sanki bitcoin kazar gibi işlemciyi sömürüyordu. Saatin oradan utorrent den çıkış yapınca sorun düzeldi ama bir tuhaflık vardı. Windows başlayınca utorrent i başlat seçeneğini kapattığım halde bu program gene de her pc yi açınca başlıyordu ve gene cpu kullanımı anormaldi. Utorrent i pc den kaldırıp tekrar kurdum sorun düzeldi. artık böyle işlemci kullanmıyor. Yani diyeceğim oyuna girmeden önce boştaki işlemci kullanımından da emin olun. Fps drop yiyorsanız cpu yu sömüren diğer şeylere bakın ve onları kapatın da öyle girin oyununuza.

@EienCure Kardeşim sen bunlara bakma, sorunun işlemcin de kaynaklı, aynı sorunu ben de yaşıyorum ve daha beteri, elimde dual channel 2x8 3000Mhz ram var bütün oyunlar da drop,kasma,ani fps düşüşleri yaşıyorum. Ekran kartım da seninkiyle aynı GTX 1660 Ti modeli, yani demek istediğim dual channel kullansan da sorunun devam edecektir. değil 8 GB kullanmak 64 GB RAM bilene kullansan bu Ryzen işlemcileri bir halta yaramıyor bu kadar basit. İnsanları artık masrafa sokmaktan bıkmadınız mı? adam şuan gidip dual channel ram alsa yine sorunu devam edecek, örneği ben yaşıyorum, yakın arkadaşlarım yaşıyor, forumda ki insanlar yaşıyor, yorum yapacağınız yere bir kerede açıp konuları dikkatli okuyun.

Ben de ryzen 2600 x işlemci ve geforce 1050 ti kullanıyorum ve 1,5 yıldır herhengi bir sorun yaşamadım. Herhangi bir kasma da olmuyor. Bütçe dostu Ryzen işlemcilerden birçok kullanıcı da memnun..

Etme o işlemci ile o ekran kaeti darbogaz olmaz yeni bir monitör al ve temiz kurulum yap keyfine bak.
İzlediğim videolardan öğrendiğim kadarıyla hem dual channel yapmanın hem de 16 gb yapmanın oldukça etkisi varmış ekran kartına. Şu an durum çok kötü değil. Geforce Experince ve Nvidia denetim masasından yaptığım ayarlarla çok iyi duruma getirdim. Dual channel yaparak kökten çözeceğimi düşünüyorum. Monitör ile bir alakası yok zaten 1080p de oynuyorum oyunları.

İzlediğim videolardan öğrendiğim kadarıyla hem dual channel yapmanın hem de 16 gb yapmanın oldukça etkisi varmış ekran kartına. Şu an durum çok kötü değil. Geforce Experince ve Nvidia denetim masasından yaptığım ayarlarla çok iyi duruma getirdim. Dual channel yaparak kökten çözeceğimi düşünüyorum. Monitör ile bir alakası yok zaten 1080p de oynuyorum oyunları.
Monitör çözünürlüğü dual channel bişey demem zaten ryzende olması gereken ama diğeri sana kalmış 60hz lik monitörde oyun 200fps de olsa monitör 60 fps üstüne çıkamaz sadece gösterir çoğu yerde kırılma olur hatta 720p monitörde 1080p yapmak da aynı yani bence.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı