Ryzen 5 2600 ve RX 580 Oyunlarda Kasma Sorunu

DarkJoueur

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, sistemim daha 4 aylık fakat son 1 haftadır hiçbir oyunu oynayamıyorum, çok kötü kasıyor.

Sistem özellikleri;
  • Seagate 3.5" 1TB Barracuda SATA 3.0 7200RPM 64MB 210Mb/s okuma Harddisk
  • MSI RX 580 Armor OC 8 GB GDDR5 256Bit AMD Radeon DX12 Ekran Kartı
  • Corsair vs Serisi VS650 650W 80Plus PSU
  • AMD Ryzen 5 2600 Soket AM4 3.4GHz 19MB Önbellek 6 Çekirdek İşlemci
  • Samsung 250GB 970 Evo NVMe M.2 SSD (3400 MB Okuma / 1500 MB Yazma)
  • Sharkoon TG5 Mavi USB3.0 4XLed Fan ATX Gaming Kasa
  • MSI B450 GAMING PRO CARBON AC AMD B450 Soket AM4 DDR4 3446MHz (A-XMP) HDMI DP Wi-Fi Anakart
  • Adata XPG SPECTRIX D80 8 GB 3000MHz SINGLE DDR4 CL16 RGB Liquid Cooling Siyah PC RAM 2X Toplam 16 GB
  • Sharkoon TG5 Mavi USB3.0 4XLed Fan ATX Gaming Kasa
Sistem bu arkadaşlar ekran kartı vs. bütün her şey güncel fakat kasma problemi yaşıyorum sebebi nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Durup dururken olan bir olaysa büyük ihtimalle yaptığınız güncelleme veya yanlış bir ayardan kaynaklanıyor. Sistemi eski bir tarihe getirin ya da yaptığınız herhangi bir driver güncellemesini eski sürümle değiştirin.

Sadece oyunda mı kasıyor? Boştayken de ya da nette gezinirken falanda mı?
Bazen CPU yüzde 100 oluyor o kastırıyor.

Sadece oyunlara girdiğim zaman.

Durup dururken olan bir olaysa büyük ihtimalle yaptığınız güncelleme veya yanlış bir ayardan kaynaklanıyor. Sistemi eski bir tarihe getirin ya da yaptığınız herhangi bir driver güncellemesini eski sürümle değiştirin.

Format atmayı düşündüm fakat uğraşmak istemedim.

Sadece oyunlara girdiğim zaman.

Format atmayı düşündüm fakat uğraşmak istemedim.

Format atın demiyorum zaten. Bilgisayarınizi eski bir tarihe almayı deneyin. Yani düzgün çalıştığı bir tarihe. Ya da en son yüklediğiniz driver sıkıntılı olabilir onun bir önceki sürümünü geri yükleyin diyorum.
Bu herhangi bir driver olabilir ekran kartı, bios falan.

Format atın demiyorum zaten. Bilgisayarınizi eski bir tarihe almayı deneyin. Yani düzgün çalıştığı bir tarihe. Ya da en son yüklediğiniz driver sıkıntılı olabilir onun bir önceki sürümünü geri yükleyin diyorum.
Bu herhangi bir driver olabilir ekran kartı, BIOS falan.

Anladım hocam deneyeceğim.

Bütün oyunlarda mı ve değilse hangi oyunlarda ve kaç FPS?

Fark etmiyor oyun. PUBG giriyorum daha girmemle kasması bir oluyor karakterin. Hareket ettirmem imkansız.

Son 1 hafta içerisinde herhangi bir windows güncellemesi veya driver güncellemesi yaptıysan sorun bundan kaynaklanıyor olabilir.
Ekran kartı driverinı kaldırıp AMD'nin sitesinden bir önceki driveri yüklemeyi deneyin.

"Kasma" terimi türkçede oldukça geniş bi anlamda kullanılıyor. İngilizceden türkçeye geçemeyen "kasma" olayını açacak bazı kelimeler var. Micro stutter(anlık olan zor farkedilen donma), frametime spike(kare-zamanın zıplaması), frame drop(saniye başına düşen karede bi anlık düşüş) gibi. Ya da türkçede de var olan donma, hıçkırma vs terimler de kullanılabilir. Bunların hangisi başınıza geliyor ilk önce onu bulmalısınız.
1) Msi Afterburner yükleyip, GPU, CPU ısılarına bakın. Ayrıca yeterince güç harcıyor mu buna da bakın. Rivatuner programı ile oyun içinde bilgi göstermesi için ayarlanabilir FPS takibi yapılabilir. Nasıl bir "kasma" durumu olduğunu buradan takip edebilirsiniz.
2) Ryzen Master varsa kesin silin. İşlemcinin performansını feci düşürüyor.
3) Ekran kartı driverini DDU kullanarak kaldırın tekrar yükleyin
4) Bios ayarlarından, RAM voltajını otomatikten alıp, manuele ayarlayıp -1.35-'e getirin. 1.35 volt RAM'ler için stock değerdir. Ve RAM timinglerine bakın. CL 16 18 18 20 36 gibi değerler olması lazım. 1-2 numara oynayabilir.
5) Anakart'ın biosunu güncelleyin.
6) Son çare ekran kartının biosunu güncellemek. Bunun için garantiye yollamanız lazım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı