Ryzen 5 2600 ve RX 580 Sistem Toplama Rehberi

Valla hesaplı olsun diye Aero da kullanabilirdik ama bu Armor çift TorX fanlı, soğutması iyiydi. OC Edition bir de zaten, performansı da güzeldi. Daha çok bütçesi olan X470 anakart ve Gaming X modelle set yapabilir, işlemciyi 2700X'e de çıkartabilir. Kasa bayaa iyiydi.

Her sistemde farklı yerde bir iki parçayı daha ucuza gördüm diyen olabiliyor ama şöyle bir durum var: Çoğunda stok yok ya da birkaç taneden ibaret olduğu için ilgi çeksin diye fiyat düşürüyor. 100-200 asgari ürün olmadan 3-5 adet stok ile indirim yapmak çok kolaydır, ortalamayı şaşırtır. Garip gelebilir ama Türkiye pazarında mağazalar arası fiyat savaşında çok acayip şeyler olabiliyor. Biz bu tarz sistemlerde parçayı Türkiye'ye getiren ana ithalatçının taban fiyatına yakın olduğundan emin oluyoruz. Öyle üzerine ahım şahım bir kar koymuyorlar bu kampanyalarda, tam tersi indirim var. Bir rakip ithal edilenin altı fiyat veriyorsa bunu dediğim gibi elde kalan az mal ile reklam için yapıyor. Neden mi açıklıyorum? Biz satmasak da bizim izleyicimiz alırsa, okur, izleyici ve üyemizi korumak, kollamak için gereken araştırmayı yaptığımızı bilmeniz için. Siz kendi kesenize uygun alışveriş yapın, araştırın, sorgulayın ancak tavsiyelerimizin "önce okur" zihniyetiyle yapıldığını lütfen unutmayın.

1100 USD oldu sonuçta bütçe, vergisi dahil normal. Ha Dolar TL olayları da şu an 7'lere göre iyi halde, sene içerisinde nasıl olur göreceğiz.
Bir de evet MSI set oldu bayaa şık duruyor marka takım yapınca :)

Valla hesaplı olsun diye Aero da kullanabilirdik ama bu Armor çift TorX fanlı, soğutması iyiydi. OC Edition bir de zaten, performansı da güzeldi. Daha çok bütçesi olan X470 anakart ve Gaming X modelle set yapabilir, işlemciyi 2700X'e de çıkartabilir. Kasa bayaa iyiydi.

Her sistemde farklı yerde bir iki parçayı daha ucuza gördüm diyen olabiliyor ama şöyle bir durum var: Çoğunda stok yok ya da birkaç taneden ibaret olduğu için ilgi çeksin diye fiyat düşürüyor. 100-200 asgari ürün olmadan 3-5 adet stok ile indirim yapmak çok kolaydır, ortalamayı şaşırtır. Garip gelebilir ama Türkiye pazarında mağazalar arası fiyat savaşında çok acayip şeyler olabiliyor. Biz bu tarz sistemlerde parçayı Türkiye'ye getiren ana ithalatçının taban fiyatına yakın olduğundan emin oluyoruz. Öyle üzerine ahım şahım bir kar koymuyorlar bu kampanyalarda, tam tersi indirim var. Bir rakip ithal edilenin altı fiyat veriyorsa bunu dediğim gibi elde kalan az mal ile reklam için yapıyor. Neden mi açıklıyorum? Biz satmasak da bizim izleyicimiz alırsa, okur, izleyici ve üyemizi korumak, kollamak için gereken araştırmayı yaptığımızı bilmeniz için. Siz kendi kesenize uygun alışveriş yapın, araştırın, sorgulayın ancak tavsiyelerimizin "önce okur" zihniyetiyle yapıldığını lütfen unutmayın.

1100 USD oldu sonuçta bütçe, vergisi dahil normal. Ha Dolar TL olayları da şu an 7'lere göre iyi halde, sene içerisinde nasıl olur göreceğiz.
Bir de evet MSI set oldu bayaa şık duruyor marka takım yapınca :)
@Ali Güngör hocam sistem gayet güzel olmuş, elinize sağlık. Tam F/P olmuş. Yalnız sadece ufak bir sorun var, Armor'un soğutmasıyla alakalı kısmı okuyunca ben şahsen Armor değil de Gaming X Trio izlenimine kapıldım :).

Türkiye'de yaşam koşulları, vergiler devamlı daha ucuz ürünler için baskı oluşturuyor. Hepimiz bu durumların farkındayız.

Mağaza farkıyla sistemin daha ucuz olacağını sanmam, o mağazalara giden ürün de sonuçta MSI'dan geliyor, parçaların markaları neyse oradan gidiyor. Mağazaların kendi başlarına fiyatları düşürecek bir kar marjı ya da geliri genellikle yok. Olması için kendi ithal ettikleri "ucuz alternatifleri" sepete dahil etmeleri lazım. Sayısız yeni "Gaming" markasının pazarda olma sebebi de bu. O ucuz alternatiflerin de bazıları, özellikle PSU'lar çok sorunlu. Şu an çok sattığını iddia ettikleri bazı sistemlerdeki güç kaynakları saatli bomba gibi. Her markada sorun olur ama bazılarının fabrikalarını ve denetim standartlarını bildiğim için sorun çıkacağı neredeyse kesin, şu an gözlemleyip bekliyorum. Yani "muadil" değil de aynı parçayı kullanıp ucuza getirmek zarar etmeden mümkün değil.

Bu tür bir sistem toplama yaparken ana markalarla konuşuyorum, hepsi sistem için parçalarda ciddi indirimler yaptığı için bu konuda bilgi veriyor. Biz satmasak da, alan kullanıcılar için iyi oluyor. Satıcının kazancını da biliyorum, rekabet yüzünden oldukça düşük tutuyorlar. Hakettiğinin üzerinde abartı fiyatı olan bir sistem olsa, üzerine kullanıcıya bir katma değer de sunmasa zaten onu paylaşmayız. Neden paylaşalım ki? Öyle bir zorunluluğumuz yok. Kullanıcıya zararı olan şeylerin bize de zararı var.

Daha ucuz olmasının birkaç yolu yolu var. Resmi değil kaçak ürün kullanmak ki bunu yapınca getiren firma batarsa ürünler elde patlıyor, garanti ilgilenmiyor ayrıca yasal değil. Çok konuşulan bir siteyi bütün markalara sordum, hiçbiri o seri ürünlere garanti sunmuyor, servisler bakmıyor. Biz de zaten size engel olmuyoruz ama bilgi veriyoruz, bakın zararı var diyoruz. İleride tutup da bize kızmayın, biz tavsiye etmedik, bilginiz olsun diye.

Diğer seçenekler anakartı Gaming değil giriş seviyesi seçmek, RAM frekansı düşürmek, SSD'yi çıkartmak, güç kaynağı ve kasayı kırpmak, ekstra LED'i çıkartmak (Ücretli olsaydı) ekran kartı modelini Aero gibi daha temel bir model yapmak olur. Daha da leş olsun derseniz Çin markaları var adı sanı duyulmamış, onları boş yere ucuz diye övebilirsiniz. Ancak bu da kredibilitenizi bitirir zira yalan işler bunlar, biri mal satsın diye dandik şeyler övülmez, övülmemeli. 15 Dakikalık ün peşindeyseniz olur, ömür boyu güvenilir olmak istiyorsanız olmaz. Her insan hata yapabilir ancak prensipleriniz var mı, yok mu işte bu uzun vadede esas belirleyicidir.

Bunların karşılığında Battlefield'da RAM yüzünden takılma, frekans düşüşü sebebiyle genel olarak minimum FPS'lerde düşüş, SSD olmadığı için yüksek disk kullanımı sorunları, anakart ve PSU ikilisi çok zayıf kalırsa ani kapanma vb. almış oluyoruz. Bir de ani takılma sorunları artıyor. Fiyat ise yüzde 10 ila yüzde 20 fark ediyor. Değer mi? Bence değmez.

Amaç "en ucuz" toplamak olsa uzmanlığa ne gerek var zaten? Herhangi bir kullanıcı açar mağazaları, en ucuz parçaları sepete ekler. Ekran görüntüsüyle "en ucuz sistemi topladım" diye paylaşır. Bilgiye, deneyime ne gerek var, ver kendini popülerliğe :) Hemen hemen her kullanıcı ilk sistemini alırken böyle yapar, sorun yaşar. Ardından biraz başkalarının da bilgisi vardır, dur araştırayım demeye başlar. Ucuz da toplanacaksa yine de biraz dikkat edip araştırmak lazım.

Maksat bütçeyi düşünürken bir yandan biraz daha az sorun yaşamak, iyi bir deneyim elde etmek. Bu yüzden bazen çok ucuz sistem fırsatları denk geliyor, paylaşıyoruz ancak mümkün mertebe, elimizden geldiğince kendi fiyatına göre kaliteli olmasına, kullanıcının uzun vadeli deneyimine önem veriyoruz. Özetle her toplanan sistem o an için en ucuzu olmayabilir, ancak kullanıcı için uzun vadede en ucuzu olacak şekilde planlıyoruz. Buna karşın sorun çıkmayacak mı? Elbette çıkacak ancak ne kadar az, o kadar iyi :)

Doğru söylüyorsunuz sonradan yaşayacağımız sıkıntılar için 3-5 kırpmak yanlış zaten benimde belirtmek istediğim mümkün mertebe güvenilir kaliteli parçaları daha uygun fiyatlara almak, belki başka sitelerde aynı parçalar bir parça daha ucuza satılır diye düşündüm yoksa garantisiz sıkıntılı parçaları daha ucuz olsun diye almak veya önermek gibi bir niyetim yoktu. :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı