Ryzen 5 2600 ve RX 590 sisteme overclock yapma

gurcan9970

Hectopat
Arkadaşlar yeni bilgisayar topladım ve bilgisayarın overclock kapasitesi olduğunu düşünüyorum fakat overclock hakkında hiç deneyimim ve bilgim yok. Hatta OC beni korkutur. Burada ilk sistem toplayan arkadaşlarımız gibi sanki bilgisayar hakkında hiçbir şey bilmiyormuş gibi deneyimlerinizi ve nasıl yapılacağı konusunda bilginizi aktarırsan ayrıntılı bir şekilde çok memnun kalırız. Bu arada referans olması açısından benim bilgisayarı alta yazıyorum siz bu bilgisayara OC yapmak sağlıklı mı değil mi onu da söyleyiniz lütfen.
  • -Ryzen 2600 işlemci
  • -B450M S2H anakart
  • -RX590 Nitro+ Black
  • -3600 MHz C19 G.Skill Sniper X RAM
  • -600W Cooler Master Elite V3 PSU
  • -Stok soğutucu, 3 tane NZXT yüksek performans kasa fanı ön, 1 tane egzoz fanı.
Ekran kartını OC yapmak mantıklı mıdır? İşlemciyi OC yapmak mantıklı mıdır? RAM'ler Samsung b-die değil yine de OC yapılır mı? OC için soğutma sistemini geliştirmek lazım mıdır?
Soruları bu sistemi baz alarak cevaplayın lütfen.
Çok optimum bir tüketici sistemi olduğunu düşünüyorum ki buna rağmen OC kapasitesi var. Ortalama bir sistem insanlar bu sisteme göre diğer sistemlerde OC yaparsa ne olacağını kestirebilir diye düşünüyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Nitro+ ekran kartları zaten OC yapılmış olarak satılıyor diye biliyorum. İşlemci için de BIOS'ta Autoclock modu açıksa soğutmasına göre OC yapıyor. RAM'lerde de X.M.P. modunu kullanıyorsunuzdur zaten. Genel olarak sistem OC yapılmış durumda. Sınırları zorlamanıza gerek yok. Zaten aşağı yukarı %10 performansınız yüksektir.

Kankam dediklerimi umarım dikkate alırsın. Bu sistemle zaten piyasada ki her türlü oyunu ultra da sorunsuz oynarsın min 60+ fps ile. OC yapıcna o 60 fps 70 olsa ne 75 olsa ne. Akıcı oynuyorsun zaten neden bilgisayarını riske atasın ki?

Aslında amacım OC yapmak. Yani öğrenmek diyeyim. Bilgisayarı aslında yazmayacaktım fakat ufakta olsa örnekler üzerinden fikir vermek daha kolayınıza gider diye düşünmüştüm.

Bellek için XMP profili ile oc yapmak iyi olabilir.Ya da benzer kalitede bellekler için yapılmış oc değerlerini dene.Youtube ekran kartı ve işlemci için iyi olur.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı